Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Ukrayna krizi: Tahıl Fiyatları 2023’ün sonlarına kadar daha da yükselecek

Ukrayna, başta buğday, arpa ve mısır olmak üzere dünyanın önde gelen tahıl üreticilerinden biridir.

2022 yılının Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında, Ukrayna’nın Karadeniz limanları kapatıldı veya hasar gördü. Bu da 2021 hasadından sevk edilemeyen 25 milyon ton tahılın ülkede hapsedilmesi anlamına geldi. 
Bunun dünya tahıl fiyatları ve stok seviyeleri üzerinde etkisi çok hızlı oldu.

Print Friendly, PDF & Email

27 Haziran 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Ukrayna, başta buğday, arpa ve mısır olmak üzere dünyanın önde gelen tahıl üreticilerinden biridir.

2022 yılının Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında, Ukrayna’nın Karadeniz limanları kapatıldı veya hasar gördü. Bu da 2021 hasadından sevk edilemeyen 25 milyon ton tahılın ülkede hapsedilmesi anlamına geldi. Bunun dünya tahıl fiyatları ve stok seviyeleri üzerinde etkisi çok hızlı oldu.

Ukraynalı Tarım Uzmanı Yevhenii Tkachenko’ya göre, Ukrayna’nın tahıl ihracat sistemi Karadeniz limanlarına ve bu limanlar üzerinden karayolu ile nakliyeye odaklanıyor. Limanlardaki tahıl siloları ve depolama tesislerinin iyi durumda olduğunu ancak bu limanlar tekrar açılana kadar 25 milyon ton tahılın kolayca taşınamayacağını söyledi.

Yüksek Tahıl Fiyatları

Uluslararası Gıda Politikası Enstitüsü’nde çalışan USDA eski yetkilisi Dr. Jim Glauber, en azından kuzey yarımkürede 2023 sonbahar hasadına kadar “Buğdayımız bitmeyecek, sadece daha pahalı olacak” dedi.

Tkachenko’nun Ukraynalı tahıl üreticileriyle yaptığı görüşmelerde, çiftçilerin 2022 yılında mahsullerini hasat etmeyeceklerini söylediklerini açıkladı. Ukrayna’nın hububat üretim ve taşıma sistemi Karadeniz limanlarına ve bu limanlardan nakliyeye yönelik olduğundan, çiftçiler sevkiyat yapılmayacak bir şeyi hasat etme masrafına katlanmak istemiyorlar.

Yevhenii Tkachenko, “Kamyonlar 40 ton tahıl taşıyabiliyor ve sevk edilmeyi bekleyen 25 milyon ton tahıl var, dolayısıyla bunun uygulanabilir bir fikir olmadığını düşünüyorum.”

Tkachenko, karadan tahıl nakliyesinin işe yaramayacağını söyledi. Komşu ülkeler, tahılı sevk edilebileceği diğer Avrupa limanlarına götürmek için kara taşımacılığını teşvik ediyor. Ancak Tkachenko, kamyonların 40 ton tahıl taşıyabildiğini ve sevk edilmeyi bekleyen 25 milyon ton tahıl olduğunu, dolayısıyla bunun uygulanabilir bir fikir olmadığını kaydetti.

Jim Wiesemeyer, Karadeniz limanları açılana kadar Ukrayna tahıllarının hiçbir yere gitmeyeceğini ve tüm dünya için tahıl maliyetlerinin yüksek seyredecek” 

Pro Farmer’dan Jim Wiesemeyer, Karadeniz limanları açılana kadar Ukrayna tahıllarının hiçbir yere gitmeyeceğini ve tüm dünya için tahıl maliyetlerinin yüksek seyredeceğini söyledi . Wiesemeyer, ABD şu anda bu sürece dahil olmasa da, Karadeniz limanlarıyla ilgili durumun bir noktada ele alınması gerektiğine inanıyor.

Glauber, maliyetlerin yüksek olmasına ve bir yıldan fazla bir süre daha öyle kalacağına rağmen, dünya çapındaki talebi karşılamak için hala yeterli tahıl, özellikle de buğday olacak, dedi. Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı 2023’ün ötesine geçerse, dünya çapındaki tahıl durumunun şimdiye kadar görülmemiş biçimde olumsuz yönde değişeceğini söyledi.

Düşük Tahıl Stokları

Glauber, tahıl üretimi açısından her zaman bilinmeyen bir faktör gibi görünen Çin’in dünya çapındaki mevcut tahıl stoklarının 2007/2008’den bu yana en düşük noktasında olduğunu vurguladı.

Glauber, yüksek tahıl fiyatlarının bazı ülkeleri şimdiden etkilemiş olmasına rağmen, etkilenen en büyük bölgenin büyük buğday tüketicileri oldukları için Orta Doğu ve Kuzey Afrika olduğunu söyledi. Bu bölgede tüketilen kalorinin % 35 ‘i buğdaydan geliyor ve bu buğdayın % 70’i Karadeniz bölgesinden – Ukrayna ve Rusya’dan geliyor.

Glauber, hayvansal tarım için yem üretimi açısından, hayvancılık ve kümes hayvanı üreticilerinin henüz tam olarak etkilenmediğini, ancak daha yüksek tahıl fiyatlarının onları hazırlıksız yakalayıp bu sektördeki kâr marjlarını daraltacağını belirtti.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Bağırsak Sağlığı ve Yemden Yararlanma konularının temeli olan ve besleme maliyetlerini yakından ilgilendiren Yem Hammaddeleri ve Yem Katkıları ile ilgili Pazar Analizleri’ni gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.