Rusya, 1 Mart’tan itibaren buğday ihracat vergisini artışını onayladı

27 Ocak 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

26 Ocak tarihli habere göre Rus hükümeti, COVID-19 küresel krizinin  tetiklediği yerel gıda fiyatlarındaki artışı sınırlamak için Salı günü yaptığı açıklamada, 1 Mart’tan itibaren buğdaya daha yüksek bir ihracat vergisi uygulama önerisini resmen onayladı.

Dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından biri olan Rusya’nın Ocak ayının başlarında vergi artırma önerisini açıklamasıyla, ithalatın diğer ülkelerden karşılanma beklentisi oluştu ve küresel buğday fiyatları yükseldi.

Rus Hükümeti, 15 Şubat – 1 Mart için ton başına 25 Euro olan Buğday İhracat Vergisi’ni 1 Mart – 30 Haziran arasında ton başına 50 Euro (61 $) olarak onayladı.

Yeni onaylanan vergi paketinde 15 Mart – 30 Haziran tarihleri arasında ihracat vergisi ton başına Arpa için 10 Euro ve Mısır için de 25 Euro olarak düzenlendi.

Hükümetin Aralık ayında başlattığı ülke içinde tahıl fiyatlarını istikrara kavuşturma önlemlerini artırma kapsamında bu vergi paketi kabûl edildi.

 Ekonomi Bakan Yardımcısı Vladimir Ilyichyov, yerel tahıl piyasasındaki fiyatların artan küresel fiyatların baskısı altında olduğunu söyledi.

Ilyichov ayrıca Moskova’nın durumu izlemeye devam edeceğini ve gerekirse tahıl ihracat düzenlemesi mekanizmasını daha fazla ayarlamaya hazır olduğunu söyledi.

Ilyichyov, “Aynı zamanda, yakın gelecekte fiyat durumunun istikrar kazanacağını ve kalıcı bir ihracat vergisi mekanizmasına geçebileceğimizi umuyoruz” dedi.

Yetkililer, 1 Temmuz’da başlayan yeni hasat sezonunda Moskova’nın buğday ihracatını vergilendirmeye devam edeceğini ve bunun için mevcut sabit tarife yerine bir formül hazırlayacağını söyledi.

Kaynak: Reuters

Keyifli okumalar dileriz

Yem Hammadde Maliyetleri, Soya Fasulyesi, Mısır ve Buğday ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram