Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

ABD 2021 yılı beyaz et üretim tahminlerini düşürdü

ABD 2021 yılı beyaz et üretim tahminlerini düşürdü.
Soya alternatifi ikame ürün kullanımı olmadan, üretim maliyetlerimiz yükselmeye devam edecektir.

Print Friendly, PDF & Email

1 Şubat 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

USDA analizine göre, ABD yem fiyatlarındaki dalgalanmalar ABD piliç pazarının genişlemesini yavaşlatabilir.

USDA, ABD kümes hayvanları pazarını değerlendiriyor

2021 ABD piliç üretim tahminleri düştü

Kasım ABD piliç üretimi, yıllık yüzde 1,2 artışla USDA tarafından 3,5 milyar pound olarak tahmin edildi. Bu artış, katliamda yüzde 0,8, ortalama canlı ağırlıkta yüzde 0,3 artıştan oluştu.

Haftalık ön katliam verileri, Aralık ayı katliamının yıldan yıla azalacağını, ağırlıkların ise yıl önceki seviyelerde olacağını gösteriyor. Son katliam verilerine göre dördüncü çeyrek üretim tahmini 11.015 milyar pound olarak revize edildi. 2020 için üretimin 2019’a göre yüzde 1’in üzerinde artışla 44.550 milyar pound olacağı tahmin ediliyor.

Artan tahıl fiyatlarının etlik piliç üretimini sınırlaması bekleniyor

2020/2021 mahsul yılı için mısır fiyatlarının 2020’ye göre yüzde 18, soya küspesi ise yüzde 30 daha yüksek olacağı tahmin ediliyor. Bunun, broyler üretimindeki büyümeyi azaltması bekleniyor – 2021 üretim tahminini 44.870 milyar pound’a düşürmenin temeli, 2020 tahminine göre yüzde 1’den daha az bir artış.

Kasım ayı piliç ihracatı, geçen yıla göre neredeyse hiç değişmeden 650 milyon pound olarak gerçekleşti (yıldan yıla yüzde 0,2 düşüş). Sevkiyat hacimleri, Vietnam (-21 milyon pound), Filipinler (-17 milyon pound) ve Hong Kong (-15 milyon pound) ve diğerleri dahil olmak üzere birkaç önemli pazara her yıl biraz düştü (tabloya bakınız). Çin’e (+85 milyon pound) ve Meksika’ya (+14 milyon pound) daha yüksek hacimler, düşük hacimleri dengelemeye yardımcı oldu.

Kasım ayında denizaşırı piliç sevkıyatlarında yıldan yıla kısmi düşüşe rağmen, Aralık ayında bir önceki yıla göre daha yüksek hacimlerin akması bekleniyor. Bu, dördüncü çeyrek ihracat tahminini 1.990 milyar pound’a çıkarmanın temelini oluşturuyor. 2020 yılı için etlik piliç ihracatının 2019 hacmine göre yüzde 4’ün üzerinde bir artışla toplam 7,399 milyar pound olacağı tahmin ediliyor. 2021 ihracatı için tahmin değişmedi.

Mısır ve soya için tahmini fiyatlar artıyor
Mısır ve soya için tahmini fiyatlar artıyor

Yem fiyatları için USDA görünümü

2020/21 mısır fiyat tahmini, geçen ayın tahmininden 0,20 $ daha yüksek, kile başına 4,20 $. Soya küspesi için 2020/21 tahmini, kısa ton başına 390 $ ‘a, son tahminin 20 $ üzerine çıkarıldı.

USDA’nın Ekonomik Araştırma Servisi, Kasım ayında yonca saman fiyatının kısa ton başına 167 $ olduğunu, Ekim’den 4 $ daha düşük ve Kasım 2019’dan 2 $ daha düşük olduğunu söylüyor. Kasım ayında premium yonca otunun 5 Eyalet ağırlıklı ortalama fiyatı, kısa ton başına 200 $, 6 $ daha yüksekti Ekim’den ancak Kasım 2019’dan 9 $ daha düşük.

Asya pazarlarındaki gelişmeler

Güney Kore’de kuş gribi hâlâ yayılıyor

Güney Kore tarım bakanlığı bu hafta, yüksek derecede patojenik kuş gribi vakasını daha doğruladı ve vaka yükünün toplamını 77’ye çıkardı. Yetkililer ayrıca diğer iki şüpheli vakayı da araştırıyor. H5N8 türü ilk tespit edildiğinden bu yana ülke 23 milyon kümes hayvanı itlaf etti. Yumurta fiyatları yüzde 28, tavuk fiyatları yüzde 15 ve ördek fiyatları yüzde 34 arttı. Güney Kore Ekim 2016’dan Ocak 2017’ye kadar son büyük H5N8 salgını sırasında 340 vaka kaydetti.

Bazı tüccarlar ve komisyoncular arasındaki konuşma, Çin’in ciddi bir gıda sıkıntısı yaşadığı yönünde.
Çin gıda kıtlığını saklıyor olabilir

Bir tarım endüstrisi analistinin e-postası: “Bazı tüccarlar ve komisyoncular arasındaki konuşma, Çin’in ciddi bir gıda kıtlığı yaşadığı yönünde. Çin, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki önceki ticaret anlaşmasının bir parçası olarak son zamanlarda ABD tahıllarını daha büyük satın alıyor.

Ayrıca, COVID-19’un Çin’deki bazı yerlerde yeniden canlandığına dair bazı raporlar var. Yukarıdakilerin tümü Çin’in ekonomik büyüme beklentilerini etkileyebilir. Elbette, Çin hükümetinin gizli yapısı, bu nitelikteki herhangi bir şeyi onaylamayı zorlaştırıyor, ancak daha yakından izlemeye değer. “

Çin bitki bazlı et alternatiflerine bakıyor

Çin, dünyanın önde gelen et ve kümes hayvanı tüketicisi olmaya devam ederken, bitki bazlı et alternatiflerine olan talep artıyor. Şu anda benzer et ve kümes hayvanı porsiyonlarının maliyetini karşılayan veya aşan bitki bazlı et alternatifleriyle, önde gelen bitki bazlı et alternatif şirketleri, daha yüksek bir pazar fiyatı verme eğiliminde olan sığır ve domuz eti alternatifleri olan ürünlere odaklanmıştır. Bitki bazlı et alternatiflerinin nispeten yüksek fiyatı ile birlikte, sektörün karşılaştığı başlıca zorluklar lezzet, etiketleme ve tüketici farkındalığı, anlayışı ve kabulüdür.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Yem Hammadde Maliyetleri, Soya Fasulyesi, Mısır ve Buğday ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.