Dolar 32,7457
Euro 35,1473
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32 °C
Açık

Kanatlılarda bağırsak sağlığını yönetmek için 3 ipucu

Kümes hayvanlarının bağırsağının nasıl çalıştığına dair temel bakış açısına sahip olmak, bağırsak sağlığını daha iyi yönetmenin ilk adımıdır.
Bağırsak sağlığının en önemli göstergesi dışkı ve sekal içeriktir.

Print Friendly, PDF & Email

29 Mart 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Hem broylerlerin hem de yumurtlayan tavukların bağırsak sağlığının, refahı ve genel durumlarını nasıl etkileyebileceğini anlamak işletmeler için kritik öneme sahiptir.

Bağırsak sağlığı, teknik insanların ve işletme yönetimlerinin doğrudan etkileyebileceği az sayıdaki kanatlı üretim faktörlerinden biridir.

Kanatlı hayvanların bağırsak sağlıklarının güçlü olmasının antibiyotik kullanımını azaltma çabalarına pozitif katkı sağladığı çalışmalarla gösterilmiştir.

Bağırsak karmaşık bir ekosistemdir.

Kümes hayvanlarının bağırsağının nasıl çalıştığına dair temel bakış açısına sahip olmak, bağırsak sağlığını daha iyi yönetmenin ilk adımıdır.

Kanatlılar, uçuşa yardımcı olmak için hafif bağırsak yapısına sahiptir. Kanatlı bağırsakları hem peristaltik hem de ters peristaltik hareket edebilir. Sindirilen yiyecekler bağırsaktan aşağı doğru hareket ederken tekrar tekrar sindirim için geri gelebilir. Bu durum sağlıklı kanatlılarda sorun oluşturmazken, besleme problemlerinde Nekrotik Enteritis’in hazırlayıcı sebeplerinden olabilir.

Bu mekanizmanın tehlikeli yönü, bağırsağın sonunda bulunan istenmeyen mikrobiyatanın tekrar bağırsağa gönderilebilmesi ve bağırsağa zarar vermesidir.

Bağırsak sisteminde yaşanan anormal değişimleri farketmek ve düzeltmek için yapılması gerekenleri planlamak, en temel önlemdir.

Altlık, bağırsak sağlığının çok önemli bir göstergesidir

Profesör Steve Collett, “Bağırsak sağlığının en önemli göstergesi dışkı ve sekal içeriktir.”

Bağırsak Sağlığı Grusu Profesör Steve Collett, “Bağırsak sağlığının en önemli göstergesi dışkı ve sekal içeriktir” diyor. Kanatlılara meydan okunduğunda, dışkı kitlesi şeklini değiştirir.

Hafif enterit, hem dışkı hem de sekal atılımların viskozitesinde değişime neden olur, daha sıvı hale gelirler.

Bu bağırsak sağlığındaki olumsuz değişimlerin ilk göstergesidir, bir şeylerin yanlış olduğu genellikle gözden kaçar çünkü dışkılar altlığın içinde seçilememektedir.

Açıkça görülen enterit, dışkı kitlesinin şeklini tamamen yitirmesine neden olacak ve altlıkta iltihaplanma belirtilerini gösteren turuncu mukus olacaktır.

Hasarlı bir bağırsak, dışkıda görülebilen yemin sindirimini de olumsuz etkiler.

Sekal atılım ise koyu, siyah bir hamurdan tereyağlı portakal rengine geçecektir. Bağırsaktaki gaz da dışkıların köpüklü görünümüne neden olur.  

Altlıkta daha fazla su birikir ve bu durum altlık kalitesini bozacaktır.

Su kaynağınızı tanıyın

Hem broylerler hem de yumurtlayan tavuklar için su kalitesi son derece kritik öneme sahiptir. Su, göz önüne alınmayan bir besin maddesidir.

Bağırsak sağlığını yönetmek için organik asitler gibi katkı maddeleri gittikçe artan bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak organik asitlerin çok dikkatli kullanılmaları gerekir.

Herhangi bir ilave yem katkısı kullanmaya karar vermeden önce su hatlarının temiz olması çok önemlidir.

Hijyene ek olarak, suyun pH derecesini ve suyun sertliğini bilmek çok önemlidir.

Bir sonraki adım, suya ilave edilen maddelerinin asitliği nasıl değiştirebileceğini veya içme suyu ile verilen diğer ürünlerle nasıl etkileşime girebileceğini düşünmektir. Çünkü bir yem katkısını ya da antibiyotiği içme suyu ile verirken diğerlerini etkisiz hale getirmesi karşılaşılabilen bir durumdur.

Kaynak: Poultry Network

Keyifli okumalar dileriz

Bağırsak Sağlığı ve Yemden Yararlanma konularının temeli olan ve besleme maliyetlerini yakından ilgilendiren Yem Hammaddeleri ve Yem Katkıları ile ilgili Pazar Analizleri’ni gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.