Dolar 32,3236
Euro 34,4540
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20 °C
Az Bulutlu

Yazı dizisi 3. Bölüm; Besleme Uzmanları’nın 2021 yılında karşılaşacağı zorluklar

Erik Visser, 2021 yem üretimini etkileyecek Yem Endüstrisi için dört başlık belirledi ve bu başlıklar geleceği planlamak için ipuçları sunuyor.
Covid-19 ‘a karşı küresel ekonomilerin öngörüde bulunacak deneyime sahip olmaması nedeniyle durum tahmin edilemez hale geldi.
Şirketler, önümüzdeki yıl ve daha uzun süre kalacak zorlukların üstesinden gelmek için hazır olmalıdır.

Print Friendly, PDF & Email

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

2020 yılı tüm dünya genelinde zorlu bir yıl olarak geri kaldı. Elbette pandemi ile gelen sorunlar, küresel yem hammaddelerinin üretimi olumsuz etkiledi. Azalan yem hammadde üretiminin yanı sıra artan taleple birlikte fiyat artışı kanatlı sektöründeki tüm üretim maliyetlerinin artmasına neden oldu.

Feed Strategy tarafından hazırlanan ve 5 başlıkta incelenen yazı dizisinin ilk bölümünü sizlere sunuyoruz.

Feed Strategy dergisinin 2021 yılında Yem Endüstrisinin Görünüm Raporu’nda, ekonomistler ve endüstri paydaşları, önümüzdeki 12 ay boyunca göz önünde bulundurulması gereken trendler ve konular hakkında görüş bildiriyorlar.

Feed Strategy tarafından hazırlanan ve 6 başlıkta incelenen yazı dizisinin üçüncü bölümünü sizlere sunuyoruz.

Besleme Uzmanları’nın 2021 yılında karşılaşacağı zorluklar

Borregaard’ın Amerika bölgesi Yem İş Birim Müdürü Dave Taylor, COVID-19’un “joker faktöründen” bahsediyor, çünkü küresel ekonomiler öngörüde bulunacak deneyime sahip değillerdi ve insanların virüse karşı koruyucu önlemlere direnmesi ile durum tahmin edilemez hale geldi.

Taylor, “Bunun yem endüstrisi üzerindeki etkisini tahmin etmek zor” diyor.

“Yem endüstrisi diğer bazı endüstriler kadar sert bir şekilde etkilenmemiş olsa da, tüketici davranışı salgın tarafından şekillendirildiği için bazı etkileri oldu. Üreticiler eğilimleri önceden tahmin etmek için mücadele ederken, yem endüstrisi de üreticilere yeterli miktarda tedarik sağlamak için mücadele edecek.”

Dave Taylor, “Covid-19 pandemisinin yem endüstrisi üzerindeki etkisini tahmin etmek zor”

LEAP Market Analisti Yönetici Direktör Mark Jordan, belirsizlik göz önüne alındığında, zorluklar ortaya çıktıkça tarımsal gıda endüstrisinin yatırımlarda daha dikkatli olduğunu ve yatırım kararlarında esneklik gösterdiğini belirtiyor.

“Muhtemelen, büyük sermaye yatırım kaynaklarını yenilikçi olabilecek cesur yeni projelere ve girişimlere yatırmanın zamanı olmadığını hatırlamak akıllıca olacaktır, çünkü böylesi yatırımların karşılığını alabilmek yıllar alabilir,” diyor.

Jordan, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde ki umarım COVID sonrası bir dünyaya olur, önceliğimiz daha çok basit bir hayatta kalma meselesi gibi olacak,” diye ekliyor.

Mark Jordan, “Şirketler, önümüzdeki yıl ve daha uzun süre kalacak zorlukların üstesinden gelmek için daima hazır olmalıdır.”

Besleme uzmanlarının 2021’de karşılaşacağı en büyük zorluklar

Hamlet Protein CEO’su Erik Visser, 2021 yem üretimini etkileyecek Yem Endüstrisi için dört başlık belirledi ve bu başlıklar geleceği planlamak için ipuçları sunuyor.

Erik Visser, “İyi çiftlik yönetimi ve biyogüvenlik önlemleriyle birlikte beslenme ve aşılama programlarını optimize edilmesidir.”

➤ Hükümet ve tüketiciler tarafından yönlendirilen azaltılmış antibiyotik kullanımı talebi;

Tek bir ürün antibiyotiklerin yerini alamaz, bu nedenle çok yönlü bir yaklaşım gereklidir. Alternatiflerin kullanımına ilişkin geniş araştırmalar mevcuttur, yani Avrupalı Hayvan Besleme Uzmanlarının antibiyotik içermeyen rasyonları formüle ettikleri deneyimleri bulunuyor.

Çözüm: İyi çiftlik yönetimi ve biyogüvenlik önlemleriyle birlikte beslenme ve aşılama programlarını optimize edilmesidir.

➤ Değişen rasyon bileşenleri fiyatları ve rasyon formülasyonu talepleri ile maliyet kontrolü;

Yem üreticileri ve hayvan besleme uzmanları nihai olarak rasyon içeriği ve bitmiş yem maliyetleri ile ilgileneceklerdir; bu nedenle, hammadde tedarikine odaklanmaları artmaktadır. Hassas besleme stratejileri geliştirin; rasyon bileşenlerinin kullanılabilirliği ve kalitesi güvence altına alınmalıdır.

Çözüm: Güvenilir, yüksek kaliteli yem katkı maddeleri ve rasyon içeriğindeki artışlar, hayvanlarla ilgili sorunları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

➤ AB Çinko Oksit (ZnO) kısıtlamaları doğrultusunda yem hazırlamak;

Yönetim uygulamalarının olası ayarlamalarını ve rasyonların besleme değişikliklerini gözden geçirin ve farklı rasyon bileşimlerini test edilmelidir.

Çözüm: Daha düşük protein seviyeleri ve rasyonların tampon etkisinin azaltılması, bağırsak sağlığını uyaran veya patojen baskısını azaltan yem katkı maddelerinin kullanılması, örneğin organik asitler veya lifler içeriğe dahil edilmelidir.

➤ Çiftlik hayvanlarının genetik potansiyelini en üst düzeye çıkarmak Nasıl Hazırlanılır:

Yaşamın erken safhalarındaki besin arzı, bir hayvanın yaşamı süresince verimi için genetik potansiyelinin kullanımını belirler.

Uzman tavsiyesiyle birlikte çiftlik içi performans denemeleri, üreticilere geliştirme fırsatlarını iyileştirme konusunda öngörüler sağlayabilir.

Çözüm: Genç hayvanların beslemesine odaklanarak yemleme uygulamaları ve rasyon kompozisyonu tasarlamaya yatırım yapılmalıdır.

Kaynak: Feed Strategy

Keyifli okumalar dileriz

Yazı dizisinin 1. 2. 3. ve 4. Bölümlerini okumak isterseniz,

Yem Hammadde Maliyetleri, Soya Fasulyesi, Mısır ve Buğday ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.