Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Yeni yazı dizisinin 2. Bölümü yayında; COVID-19 Pandemisinin Etkileri

2020 yılı tüm dünya genelinde zorlu bir yıl olarak geri kaldı. Elbette pandemi ile gelen sorunlar, küresel yem hammaddelerinin üretimi olumsuz etkiledi. Azalan yem hammadde üretiminin yanı sıra artan taleple birlikte fiyat artışı kanatlı sektöründeki tüm üretim maliyetlerinin artmasına neden oldu.
Feed Strategy tarafından hazırlanan ve 6 başlıkta incelenen yazı dizisinin “Covid-19 Pandemisinin Etkileri” başlıklı ikinci bölümünü sizlere sunuyoruz

Print Friendly, PDF & Email

2020 yılı tüm dünya genelinde zorlu bir yıl olarak geri kaldı. Elbette pandemi ile gelen sorunlar, küresel yem hammaddelerinin üretimi olumsuz etkiledi. Azalan yem hammadde üretiminin yanı sıra artan taleple birlikte fiyat artışı kanatlı sektöründeki tüm üretim maliyetlerinin artmasına neden oldu.

Feed Strategy tarafından hazırlanan ve 5 başlıkta incelenen yazı dizisinin ilk bölümünü sizlere sunuyoruz.

Feed Strategy dergisinin 2021 yılında Yem Endüstrisinin Görünüm Raporu’nda, ekonomistler ve endüstri paydaşları, önümüzdeki 12 ay boyunca göz önünde bulundurulması gereken trendler ve konular hakkında görüş bildiriyorlar.

Feed Strategy tarafından hazırlanan ve 6 başlıkta incelenen yazı dizisinin ikinci bölümünü sizlere sunuyoruz.

2. Bölüm – COVID-19 Pandemisinin Etkileri

COVID-19 salgını, Küresel Yem Endüstrisini çalışanların sağlık güvenliği ve hayvansal protein talebi yönüyle  etkilemeye devam etmektedir.

Hamlet Protein CEO’su Erik Visser, “Yem Endüstrisi diğer ekonomik sektörlerle karşılaştırıldığında COVID-19 krizinde oldukça dirençli olduğunu kanıtlamış olsa da, mevcut pandemi – ve diğer pandemi salgınlarının riski – 2021 yılında da yem endüstrisini etkilemeye devam edecek,” diyor.

Değer zinciri boyunca yem endüstrisi paydaşları, çalışanları korumak ve virüsün yayılmasını önlemek, üretim ve hizmet seviyelerini korumak için prosedürler, eğitimleri uygulamalı ve ekipmanları sağlamalıdır.

LEAP Market Yöneticisi Marc Jordan, “Devam eden sorunların üstesinden gelmek için zor ve hızlı çözümler yok, ancak şirketler, eylem planlarını işçilere kapsamlı bir şekilde ileterek ve endişelerini ele alma ve refah ve güvenliklerini koruma konusunda olabildiğince esnek davranarak hazırlanabilir” diyor.

Visser, salgının ilk haftalarında olduğu gibi değer zincirinin aşağısında, paketleme tesislerindeki üretimdeki yavaşlamanın fiyat seviyelerini ve pazarlarda kazanç potansiyelini artırmaya devam edeceğini söylüyor.

IHS Markit Food and Agricultural Commodities Baş Ekonomisti Paul Hughes, Hughes, “Şu anda, en azından Kuzey Yarımküre’de meydana gelen COVID-19 enfeksiyonlarında yeniden canlanma nedeniyle kesinlikle tedarik zinciri aksaklıkları potansiyeli var” diye belirtiyor.

Borregaard’ın Amerika bölgesi yem işletme müdürü Dave Taylor, COVID-19’un “joker faktöründen” bahsediyor, çünkü küresel ekonomiler öngörüde bulunacak deneyime sahip değiller ve virüse karşı insan tepkisi, yani koruyucu önlemlere direnmek öngörülemeyen bir şekilde normal hale geldi.

Taylor, “Bunun yem endüstrisi üzerindeki etkisini tahmin etmek zor” diyor. “Yem endüstrisi diğer bazı endüstriler kadar sert bir şekilde etkilenmemiş olsa da, tüketici davranışı salgın tarafından şekillendirildiği için bazı etkiler oldu. Üreticiler eğilimleri tahmin etmekte zorlandıkça yem endüstrisi de üreticilere yeterli miktarda tedarik sağlamak için mücadele edecek. “

Jordan, belirsizlik göz önüne alındığında, zorluklar ortaya çıktıkça tarımsal gıda endüstrisinin yatırımlarda temkinli olduğunu ve esneklik gösterdiğini öne sürüyor.

“Muhtemelen, kanatlı endüstrisindeki büyük sermaye sahiplerinin yenilikçi olabilecek cesur projelere ve girişimlere yatırım yapmanın zamanı olmadığını hatırlamak akıllıca olacaktır, çünkü böylesi yatırımların karşılığını alması yıllar alabilir,” diyor.

Kaynak: Feed Strategy

Keyifli okumalar dileriz

Yazı dizisinin 1. 2. 3. ve 4. Bölümlerini okumak isterseniz,

Yem Hammadde Maliyetleri, Soya Fasulyesi, Mısır ve Buğday ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.