Dolar 32,8178
Euro 35,1980
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Açık

Yazı dizisi 4. Bölüm; Pazardaki Değişkenlik, Tüketici talep ve tercihleri

yem endüstrisinin en büyük zorluklarının, ister yem içeriklerinin arzından ister bitmiş ürünlere olan talepten kaynaklansın, emtia fiyatlarındaki oynaklığa karşı kâr marjlarını korumak olacağını açıklıyor

Print Friendly, PDF & Email

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

2020 yılı tüm dünya genelinde zorlu bir yıl olarak geri kaldı. Elbette pandemi ile gelen sorunlar, küresel yem hammaddelerinin üretimi olumsuz etkiledi. Azalan yem hammadde üretiminin yanı sıra artan taleple birlikte fiyat artışı kanatlı sektöründeki tüm üretim maliyetlerinin artmasına neden oldu.

Feed Strategy tarafından hazırlanan ve 5 başlıkta incelenen yazı dizisinin ilk bölümünü sizlere sunuyoruz.

Feed Strategy dergisinin 2021 yılında Yem Endüstrisinin Görünüm Raporu’nda, ekonomistler ve endüstri paydaşları, önümüzdeki 12 ay boyunca göz önünde bulundurulması gereken trendler ve konular hakkında görüş bildiriyorlar.

Feed Strategy tarafından hazırlanan ve 6 başlıkta incelenen yazı dizisinin dördüncü ve son bölümünü sizlere sunuyoruz.

4. Pazardaki Değişkenlik

Hem COVID-19 hem de Afrika Domuz Vebası (African Swine Fever) virüslerinin kalıcı ve önemli etkileri, tarımsal gıda sektöründe voltiliteyi artırmaya devam edecek.

Hamlet Protein CEO’su Erik Visser, “Değişkenliğin sürekliliği, pazarlar arasında hacim değişimlerine ve üreticilerin değişen fiyat ve kârlılık seviyelerine neden olacaktır. Bu da yem ve yem katkı maddelerine olan talebi etkileyecektir” dedi.

Erik Visser, “Sürdürülebilir üretim, hayvan refahı ve vejetaryen veya antibiyotik içermeyen hayvan rasyonlarına yönelik taleplerin artacak.”

ABD Bankası Kurumsal Bankacılık İlişkileri Yiyecek ve İçecek Müdürü Jeff Hernandez, yem endüstrisinin en büyük zorluklarının, ister yem içeriklerinin arzından ister bitmiş ürünlere olan talepten kaynaklansın, emtia fiyatlarındaki oynaklığa karşı kâr marjlarını korumak olacağını açıklıyor.

Hernandez, üreticilerin değişken pazardaki fiyat ve arzdan kaynaklı risklerden korunabilmesi için şunları önerdi,

  • Satın alma ve satış sözleşmelerini birbirleri ile tutarlı hâle getirmek,
  • Emtia fiyat riskini sınırlamak için emtia riskinden korunma stratejileri kullanmak

CoBank Hayvansal Protein Baş Ekonomisti Will Sawyer, “COVID-19 nedeniyle 2020’de talep dalgalanması görülmemiş seviyelere tırmandı” diyor.

“Bu durum, hem bölgesel hem de yetiştirilen türler açısından kazananları ve kaybedenleri doğurdu. Üreticiler tarafında ise müşteri çeşitliliğini getirdi.”

5. Tüketici talep ve tercihleri

COVID-19, gıda tedarik zincirinde artan tüketici ilgisini tetikledi.

Hamlet Protein CEO’su Erik Visser, bunun karşılığında sürdürülebilir üretim, hayvan refahı ve vejetaryen veya antibiyotik içermeyen hayvan rasyonlarına yönelik taleplerin artmasına yol açacağını söylüyor.

Visser, “Yem üreticileri, hükümetlerin bu konudaki düzenlemelerini beklememeli, tedarik zincirlerini de pazar taleplerini karşılayacak şekilde hazır hale getirmeli” diyor.

ABD Bankası Kurumsal Bankacılık İlişkileri Yiyecek ve İçecek Müdürü Jeff Hernandez: “Yem endüstrisi, tüketicilere çekici gelen bir içerik listesi sunarken aynı zamanda beslenme ve verimliliği en üst düzeye çıkarmanın yollarını bulmalıdır.”

Yem endüstrisi paydaşları, özellikle pazar payı kazanan hayvansal protein alternatifleriyle ilgili tüketici protein tüketim eğilimlerini de izlemelidir. Örneğin genç tüketiciler, ideolojik veya sağlık nedenleriyle değil, sadece bitki bazlı et alternatiflerini başka bir protein seçeneği olarak gördükleri için et alternatiflerini tüketmeye daha yatkındır.

LEAP Market Analisti Yöneticisi Mark Jordan, “Pazar payı ve maliyet verimliliği açısından önemli ilerleme kaydeden ‘sahte etlerin, geleneksel et ve kümes hayvanı ürünlerinin geleneksel et ve kümes hayvanı ürünlerinin hakim olduğu pazarlama kanallarına daha fazla giriş yapmasını sağlayacağını görüyoruz” dedi.

Mark Jordan, “Sahte etlerin, geleneksel et ve kümes hayvanı ürünlerinin geleneksel et ve kümes hayvanı ürünlerinin hakim olduğu pazarlama kanallarına daha fazla giriş yapmasını sağlayacağını görüyoruz”

Visser, vejeteryan, esnek ve vegan diyetlerin belirli demografik verilerle daha popüler hale gelmesine rağmen, küresel ölçekte hayvansal protein tüketiminin 2021’de artmaya devam edeceğini öne sürüyor.

Kaynak: Feed Strategy

Keyifli okumalar dileriz

Yazı dizisinin 1. 2. 3. ve 4. Bölümlerini okumak isterseniz,

Yem Hammadde Maliyetleri, Soya Fasulyesi, Mısır ve Buğday ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.