Kuş gribine karşı aşılama, Tahıl ve Enerji görünümü

05.10.2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Avian Influeanza aşılaması gündemde yerini koruyor. Aşılama denemelerinin başlatılması söylemleri ışığında Avian Influenza aşılamasına ilgi artmaya devam ediyor.

Avrupa Komisyonu, Avian Influenza aşılamasının faydalarını tartışmaya hazır olduğunu açıkladı. Bu elbette bir onay anlamını taşımamaktadır ancak aşılama onayına giden sürecin başlangıcıdır. Tartışmadaki kilit konu, entegrasyonların bir günlük civcivleri mi yoksa aşılanmış damızlıklardan elde edilen civcivleri mi üretime alacakları olacaktır.

Rusya – Ukrayna Savaşı hareketlendi, tahıl fiyatları artış eğilimine girdi.

Ukrayna’daki durum son haftalarda Kiev’in lehine değişmeye başladı. Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya arasında aracılık ettiği tahıl ihracat anlaşması tehdit altına girdi. Küresel gıda fiyatlarının düşmesine yardımcı olan ancak halihazırda artan enerji fiyatlarından etkilenen anlaşma Putin’in anlaşma koşullarından memnun olmadığını iddia etmesi ve geri çekilme tehdidinde bulunması nedeniyle Moskova’nın baskısı altında görünüyor.

Tehdidin kendisi bile buğday fiyatlarının yeniden yükselmesine yol açarak yetiştiriciler ve gıda üreticileri için daha fazla sıkıntıya neden oldu.

Enerji tedariki riski devam ediyor.

Goldman Sachs’taki analistlere göre, AB ülkelerinin bu kış gaz kıtlığını önleme çabaları, enerji maliyetine yansıdığında başarılı olabilir. Avrupa toptan doğalgaz fiyatlarının megavat saat başına yaklaşık 186 £’dan saatte 100 £’un altına düşeceğini tahmin ediyorlar.

Rusya enerji sağlayıcısı Gazprom, Avrupa’ya olan arzını azaltmaya başlamadan önce birçok Avrupa ülkesi gaz depolama tesislerini tamamen doldurmak için çalıştı. Bununla birlikte, İngiltere’de, Ofgem’in başkanı, hem yerel hem de ticari müşterilerin faturalarını azaltmanın tek yolunun hükümet müdahalesi olacağı konusunda uyarırken, İngiltere enerji krizine daha uzun vadeli çözümler arıyor. Ofgem’in CEO’su Jonathan Brearley, Hükümet destek paketinin şu anda bir miktar yardım sağladığını, ancak yeni Başbakanın Ekim ve gelecek yıl fiyat artışlarının yaratacağı etkinin üstesinden gelmek için daha fazla hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Bazı faktörler ülkelerin kontrolü dışında bulunmaktadır. Rusya – Ukrayna savaşının sona ermesi, gaz piyasasını istikrara kavuşturacak, bu da enerji firmalarının enerji tedariki için daha az ödeme yapacakları ve dolayısıyla tüketiciler için toptan fiyatlara dayalı tavan fiyatın düşebileceği anlamına gelmektedir.

Bununla birlikte, savaş petrol ve gaz fiyatlarını artırmış olsa da, küresel ekonomi Covid-19 nedeniyle neredeyse tamamen kapanmadan çıktıkça artan talep nedeniyle yükseliş eğilimindeydi.  Ancak Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve Moskova’nın arzı kapatması nedeniyle küresel rekabeti ve dolayısıyla tüm dünyada enerji fiyatlarını artırmaktadır.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry News

Besleme ve Yem Hammaddeleri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Alternatif rasyon hammaddeleri ile ilgili makaleleri gözden geçirmek isterseniz,

Yem Hammadde piyasaları ve fiyatlarını incelemek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram