Dolar 32,7457
Euro 35,1473
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32 °C
Açık

Aşılama Umuduyla 2021 yılında Beyaz Et Sektörüne Bakış

Aşıların birden fazla ülkede onaylanması ve toplu aşılamaların başlamasıyla dünya çapında ekonomik büyümenin başlaması için umut olacaktır. İnsanlar 2021 yılında aşılanmaya başladıkça, salgının dünya ekonomisi üzerindeki durgunluk etkisi azalacak ve ekonomi normal seyrine dönmeye başlayacaktır.
Kanatlı sektörü, krizin süresine bağlı olmaksızın avantajlı konumunu korumaktadır. Çünkü, ekonomik durgunluk dönemlerinde talep, pahalı et gruplarından beyaz ete doğru kaymaktadır.

Print Friendly, PDF & Email

24 Şubat 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Aşıların birden fazla ülkede onaylanması ve toplu aşılamaların başlamasıyla dünya çapında ekonomik büyümenin başlaması için umut olacaktır. İnsanlar 2021 yılında aşılanmaya başladıkça, salgının dünya ekonomisi üzerindeki durgunluk etkisi azalacak ve ekonomi normal seyrine dönmeye başlayacaktır.

Salgının kurtarıcı enstrümanları gelene kadar, 2020 yılında dünya GSYİH’sının yaklaşık %4 azalmasına eşdeğer bir durgunluk yaşandı. 2021 yılında büyüme eski seyrine dönecek olsa da toparlanma ilk aylarda gecikebilir ve beklenenden uzun sürebilir. Gerçekten güçlü dünya çapında ekonomik büyüme için 2022 yılı beklenmek zorunda kalınabilir.

Ekonomik durgunluk dönemlerinde hayvansal proteine talep normalde azalır, çünkü et tüketimi dünya nüfusunun büyük çoğunluğu için lükstür. Yaşadığımız ekonomik durgunlukta, birçok ülke hükümetlerinin tüketici gelirini artırmaya yönelik büyük çabaları sonucunda protein talebi üzerindeki olumsuz etkiler hafifletildi. Ancak, bu yardım programlarının çoğu sona ermekte ya da etkinlikleri azalmaktadır. Bu nedenle, aşıların yaygın olarak uygulanamaması sonucunda dünya çapında et talebinde önemli oranda azalma meydana gelebilir.

Kanatlı sektörü, krizin süresine bağlı olmaksızın avantajlı konumunu korumaktadır. Çünkü, ekonomik durgunluk dönemlerinde talep, pahalı et gruplarından beyaz ete doğru kaymaktadır. Ayrıca yem tahıllarının yüksek fiyatı da kanatlı eti üretiminde diğer pahalı etlerin üretimine göre avantaj olmaktadır.

Mısır

Mısır fiyatları, dünyada artan yem kullanımı, yüksek ihracat ve geçen hasat yılındaki fırtınalardan kaynaklanan mahsul zararlarına da bağlı olarak son dört ayda istikrarlı bir şekilde yükseldi. Envanterin sona ermesi de, tahıl kullanıcıları için her zaman kötü bir işarettir. Son hasat yılı olan 2019-2020, 2,0 milyar kile envanteriyle sona erdi. 2020-2021 yılındaki önümüzdeki hasat yılı, Çin’e artan ihracat da göz önüne alındığında, envanterin 1,7 milyar kile’ye düşmesi bekleniyor. Tüm dünyada stok miktarları da hızla düşüyor.

Chicago’da, Aralık mısır vadeli işlemlerinin fiyatı Ağustos ayında 3,20 $ iken, Aralık ayında 4,20 $’ a yükseldi. Bu fiyat, bu mahsul yılı için en yüksek fiyat olarak belirlendi. Herhangi bir yükseliş haberi olmadan da fiyat mevcut hasat yılının geri kalanında benzer seyredebilir.

Önceki deneyimlerin aksine, 2020 yılında hasat zamanı mısır satın almak için kötü bir zamanlama oldu. Güney Amerika, önümüzdeki birkaç ay içinde her zamanki gibi mahsul verirse, satın almak için avantajlı fiyatlar ortaya çıkabilir.

Soya Fasulyesi

ABD Soya fasulyesi kapanış envanteri, düşen hasat nedeniyle geçen hasat yılında önemli ölçüde düştü ve ihracatın da hızla artmasıyla 2021 hasat yılında daha da düşmesi bekleniyor. Stokların, temele hiç envanter olmaması nedeniyle kritik seviyelere düşmesi bekleniyor. Bu nedenle, 2021 hasat yılında soya fasulyesinin ortalama fiyatının geçen hasat dönemine göre önemli ölçüde yüksek olması muhtemeldir. Çin her zaman olduğu gibi belirsizliğini korumaktadır çünkü siyasi belirsizlikler nedeniyle ihracatın bu ülkeye artıp artmayacağı net değildir.

2021 yılına Güney Amerika’daki üretime çok şey bağlı olacak çünkü ABD, mısırda olduğu gibi dünya soya üretimine hâkim değildir. Her yıl, Brezilya ve Arjantin, dünya soya fasulyesi arzı üzerinde giderek daha büyük bir etkiye sahip olmaktadır.

2021 yılında başlarında iken 2021 yılı Güney Amerika hasadını tahmin etmek için çok erkendir. Bununla birlikte, Doğu Pasifik’te bir “La Nina” olayı, Arjantin’de ve muhtemelen Brezilya’da da soya fasulyesi üretimini azaltabilir. Ayrıca Arjantin’deki siyasi kargaşa, bu ülkenin ihracatını da etkilemektedir. Güncel haberlerin hiçbiri soya küspesi alıcıları için umut vaat etmiyor.

ABD Beyaz Et Endüstrisi

2020 yılı beyaz et endüstrisi için garipti. Tüketicinin süpermarketlerden alışveriş talebi artarken yemek hizmetine olan talebi düştü. Beyaz et üretimi düştü ve tekrar yükseldi. Öngörülemez olaylar piyasayı değiştirdiğinden fiyatlar dalgalı oldu.

Beyaz et, süpermarketlerde popüler olsa da, yemek hizmeti talebinin kaybındaki artış, daha küçük bir pazara ürün temin eden çok fazla üreticinin beyaz et arzının olduğu anlamına geliyordu. Beyaz et arzında yapılan bir ayarlamadan sonra, beyaz et pazarı dengeye oturdu. Ancak, destek ödemeleri geri çekilirken düşen tüketici geliri bir kez daha arz ve talep dengesini bozma tehdidi haline geliyor. Kemiksiz göğsün fiyatı, yemek hizmeti talebindeki aşırı azalmanın yükünü taşıyor.

2020 yılında Çin, ABD beyaz et pazarına kapılarını açtı ve büyük bir Pazar hâline geldi. Mevcut siyasi politikaların ihracatın devam etmesine izin verdiğini varsayarsak, ABD Çin’ her yıl bir milyar dolar tutarında beyaz et ihraç etme yolunda ilerliyor. 2020 yılında Çin’e yapılan beyaz et satışları, başka ihracat bölgelerindeki talep düşüşünü dengeledi. İhracatın önemli miktarı tavuk ayağı ve alt bacak kısmını kapsadı. Tavuk ayağı bu hacmin yüzde kırkını oluştururken alt bacak kısmı ise %60’ını oluşturdu. Dünya bir durgunluk içinde olmasına ve buna bağlı olarak et talebini azaltmasına rağmen, Çin önemli bir talep noktası olmaya devam ediyor.

USDA (Aralık ayı WASDE), tavuk üretiminin 2021 yılında % 1 artmasını bekliyor. Grafikte de görülebileceği üzere, tavuk üretiminin 2021 yılının ilk çeyreğinde daha düşük ve sonraki iki çeyrekte daha yüksek olması bekleniyor.

Mevsimsel olarak kış aylarında beyaz et fiyatları düşerken tahıl maliyetleri de yükselecektir. Aynı zamanda kış ayları boyunca tüketici gelirinin düşmesiyle, endüstri de birkaç ay kârsız üretim yapmak zorunda kalacaktır. Covid-19 yıl içinde kontrol altına alınmaya başlayınca ekonomi de toparlanmaya başlayacak, tüketici et talebi de buna bağlı olarak artma eğilimine girecektir.

Civciv giriş adetlerini 7 hafta ileriye taşıyan aşağıdaki grafik, 2021 yılının başında üretimin nasıl yavaş yavaş düştüğünü göstermektedir; üretim 2020 yılının Ocak ayının biraz altında olacaktır.

2007 yılından 2013 yılına kadar olan büyük düşüşün ardından, ABD’nin hem kırmızı et hem de beyaz et tüketimi 2019 yılına kadar istikrarlı bir şekilde arttı.

2020 yılında da sığır eti ve domuz eti tüketimi normal seyrine gelirken beyaz et tüketimi daha yavaş seyirle artmaya devam etti. Hiç şüphesiz, Covid-19’u  neden olduğu durgunlukta beyaz et, sığır eti ve domuz eti yerine ikame olarak tercih edildi. Genel olarak et talebi, teşvik ödemeleri ve ekstra işsizlik sigortasıyla bir şekilde desteklendi. Bu programlar azaldıkça, tüm etlere talep düştü. 2021 yılında, beyaz et tüketimi artmaya devam ederken domuz ve sığır eti tüketiminin düşmesi beklenmektedir.

Kemiksiz Göğüs

Süpermarket stok aşamasında fiyatlar yükseldi, gıda hizmetindeki düşüş nedeniyle düştü, bazı tesisler kapandığında yükseldi ve ardından yeniden açıldığında düştü. Göğüs eti fiyatları, 2020 yılının sonunda geçen yılın hayal kırıklığı yaratan fiyatlarının bile altına düştü. Yemek hizmeti talebinin eksikliği ve düşen tüketici geliri, kemiksiz göğüs eti fiyatları üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır.

Kemiksiz göğsün fiyatı bu yıl bir hız treninde gibiydi.

Alt Bacak

Alt bacak fiyatları büyük ölçüde ihracat pazarına bağlı olarak değişmektedir. Çin’den gelen iyi haberler, dünyanın geri kalanından gelen kötü haberlerle dengelenmektedir. Ekonomik durgunluk yaşayan ülkeler daha az et ithal etme eğilimindedir ve şu anda tüm dünya bir durgunluk içindedir.

Çin en büyük alt bacak ürünü alıcısıdır.

Kanat

Yemek hizmeti talebinin çöküşü kanat pazarındaki talepte çok belirleyici oldu. Yüksek işsizlik, düşen ücretler, spor müsabakalarının iptal edilmesi, restoranların ve barların kapatılması kanat fiyatları için geçici bir darbeydi.

Kanat fiyatları Mayıs ayında hemen yükseldi ve yılın geri kalanında da yükselmeye devam etti.

Fiyatlarının artışının nedeni, kanat parça ayırma üretimi düşmesi nedeniyle arzın azalması oldu. Daha da önemlisi, ekonomik ve pandemik felaketler bile Amerikalıları sevdikleri kanat tüketiminden alıkoymamaktadır.

2020 yılının başında ABD’de tavuk üretimi biraz kârlı gerçekleştir. Daha sonra sektör bir dönem kayıplar yaşadı, ardından hafif kârlılık ve şimdi yine kayıplar geldi. Sektörün 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılının başında mevsimsel olarak düşük ürün fiyatı riski ile mücadele etmesi muhtemeldir.

Dünya ve Beyaz Et Endüstrisi Büyüme Hızı

Dünya ekonomik büyümesi 2020’de bir dalış yaptı. Dünya Bankası, 2020 için% 4’lük negatif bir büyüme oranı öngörüyor. Dünya ekonomisinin 2019’daki seviyelerine dönmesi en erken 2022 yılına kadar sürecektir. Zayıf ekonomi, beyaz et dahil tüm et talebini etkiler. Ancak beyaz et, kırmızı etlerden daha az etkilenir. Tavuk üretimi 2020 yılında %1 büyürken, 2021 yılında ise % 2,5 düzeyinde  büyümesi beklenmektedir.

Kaynak: Aviagen

Keyifli okumalar dileriz

Raporun 2021 yılı 2. Bölümünü gözden geçirmek isterseniz,

Kanatlı Üretim İstatistiklerini gözden geçirmek isterseniz,

Yem Hammadde Maliyetleri, Soya Fasulyesi, Mısır ve Buğday ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Üretim Maliyetlerine etki eden faktörlerle ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.