Dolar 32,7457
Euro 35,1473
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32 °C
Açık

Hammadde içeriğindeki değişkenlikler, Broyler Entegrasyonları’na yılda 19 Milyon Dolar kaybettirebilir

Raporlar, etlik kümes hayvanı üretiminde yemin toplam üretim maliyetinin yaklaşık %65’ini oluşturabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, kârlı bir sistemi sürdürmek için en ideal yem formülasyonu gereklidir.

Print Friendly, PDF & Email

16 Şubat 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Broyler endüstrisinde şirketler, birbirine bağlı kompleks üretim sistemleri ağından oluşur. Bu şirketlere entegrasyon denmesinin nedeni budur. Kuluçkahaneler, broyler çiftlikleri, yem fabrikaları ve hatta yem bitkisi tarlaları ve lojistik şirketleri bu endüstriye ait olabilmektedir.

Kaynak: Kaynak: National Chicken Council

Raporlar, etlik kümes hayvanı üretiminde yemin toplam üretim maliyetinin yaklaşık %65’ini oluşturabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, kârlı bir sistemi sürdürmek için en ideal yem formülasyonu gereklidir. Bununla birlikte, yem rasyonları besin içeriği olarak ideal değerlerden farklı olabilmektedir. Bu durum, üretim maliyetlerini artırabilir. Yem hammaddelerinin besin konsantrasyonundaki bu farklılıklar önceden tanımlanabilmektedir ve yem hammaddelerinin yüksek besin değişkenliğinden kaynaklanmaktadır.

Analitik Kimyagerler Derneği (AOAC) düzenli besleme madde analizi için farklı metodolojiler yayınlamaktadır. Bu yöntemler genel olarak yem fabrikalarında uygulanmaktadır. Yine de, metotların çoğunun zaman alıcı olmasına rağmen daha doğru sonuçlar verdiği düşünülüyor. Besin bileşiminin anlık olarak tahmin edilmesine olanak tanıyan NIR kalibrasyonların kullanılması, yem fabrikalarında kullanılan en yaygın tekniktir. Bu sistemin hızına ve hassasiyetine rağmen, sonuçlar, analiz edilen numunenin değerleri kadar doğru olabilir. Ek olarak, analiz sonucundaki gecikmeler, büyük şirketlerin yem fabrikası teknik uzmanlarında şüphe uyandırabilmektedir.

Sonuçların şüphe uyandırdığı durumlarda yem fabrikası teknik uzmanları, rasyonlara güvenlik marjları eklemek için beslenme tablolarına (kitap değerleri) veya yem bileşenlerinin geçmiş kayıtlarına bakma eğilimindedir. Bu, Ticari Yem Fabrikalarının belirlenen asgari yasal gerekliliklere uyum sağlamasına imkân verirken, entegrasyonlarda hayvanların performansını etkileyebilecek yetersiz besleme değerleri riskini ortadan kaldırır.

Sorun, kayıtlardaki standart sapma eksikliği nedeniyle güvenlik marjlarının gereğinden fazla olmasıdır. Sonuç olarak, içerikteki besin maddelerinin nasıl değişebileceğine dair net bir bilgi yoktur.

Uygun olmayan numune alma ve hammadde içeriğindeki değişkenlik, broyler yemlerinde besin maddelerini nasıl etkiler?

Journal of Applied Poultry Research’ün Mart 2021 sayısında yayınlanacak olan yeni çalışmada, Avustralya’daki New England Üniversitesi’nden araştırmacılar, starter, grower, finisher and withdrwal etlik piliç rasyonlarının Ham Proteinindeki değişkenliği değerlendirmek için 10.000 simülasyon gerçekleştirdi. Simülasyonlar, optimum spesifikasyonlarla karıştırılmış bir rasyonun, önerilen besleme değerlerinin altına düşme olasılığını tahmin etmek için, rasyon bileşenlerinin ortalamasına ve standart sapmasına dayandırılmıştır. 

Çalışma dizaynı şu şekilde belirlendi,

Araştırmacılar, beslenme tablolarından %19,2 Ham Protein’e göre formüle edilen withdrawal rasyonlarında, rasyonun %18,2’den daha az Ham Protein değerine sahip olma olasılığının yaklaşık %10 olduğunu göstermiştir. 

Bununla birlikte, sadece buğday analiz doğruluğunu iyileştirmekle, düşük besin değerli rasyon elde etme olasılığı %5’ten az olacaktır. 

Brüt kâr oranı, rasyonların içerdiği besinlerin daha düşük olduğunda %63, daha yüksek olduğunda ise %21 oranında etkilendi.

“Bu nedenle, sadece yem maddesinin besin içeriğini fazla hesaplayarak 30.000 kapasiteli broyler çiftliğinde bir dönem yetiştirme sonunda brüt kârlılıkta 19.053 $ ‘a varan zarar oluşacaktır.

Bir broyler entegrasyonunun yılda yaklaşık 1.000 dönem piliç yetiştireceği varsayıldığında bu rakam 19 milyon $ zarara eşittir. “

Yem formülasyonunun doğruluğunu artırmak için öneriler;

  1. Boşaltma işleminden elde edilen akış örneklerinde veri toplama kalitesini iyileştirmek için NIR kullanılmalı,
  2. Aynı bileşenin birden fazla partisinin tek bir siloda toplanması gerekiyorsa, her partiden bir numune alınmalı ve tüm sonuçları Yem Fabrikası Teknik Uzmanı’na bildirilmeli, 
  3. Rasyonlar, güvenlik marjına alternatif olarak stochastic indikatör metoduyla formüle edilmelidir.

Kaynaklar

1. AviNews

Keyifli okumalar dileriz

Kanatlı Üretim İstatistiklerini gözden geçirmek isterseniz,

Yem Hammaddeleri piyasalarına genel bakış ve Güncel Yem Hammadde Maliyetleri hakkında hakkında daha fazla kaynak okumak isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.