Mısır ve Soya Fasulyesi fiyatları zirveyi zorluyor.

14 Eylül 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Mısır fiyatları, ABD’ndeki hasatın düşük görünümü nedeniyle 3 ayın zirvesinde seyrediyor. Soya fiyatları ise zirveyi zorlamaya devam ediyor.

ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) Mısır üretiminin azaldığını açıklamasının ardından Chicago mısır vadeli işlemleri salı günü yükselerek Haziran ayı sonundan bu yana en yüksek seviyelerine yaklaştı.

USDA’nın yurt içi mısır hasatı beklentilerinin tahminlerden daha fazla düşük olduğunu belirtmesinin ardından soya fasulyesi de haziran ayından bu yana en yüksek fiyatlardan işlem görürken, buğday fiyatları da iki ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Chicago Board of Trade’de (CBOT) en çok işlem gören mısır sözleşmesi, 00:56 GMT itibarıyla kile başına %0,1 artışla 6,97 dolardan işlem gördü. Pazartesi günü kile başına 6,96 dolardan sona erdi ve 27 Haziran’dan bu yana en yüksek fiyatına ulaştı.

Soya fasulyesi kile başına 14,87-3/4 dolardan yatay seyrederken, buğday %0,9 artışla kile başına 8,66-1/4 dolara yükseldi.

USDA, ” ABD mısır ve soya fasulyesi arzı birkaç yılın en düşük seviyelerine gerileyecek.”

USDA Pazartesi günü yaptığı açıklamada, batı kesimlerdeki mısır ve soya fasulyesi yetiştirilen bölgelerde Ağustos ayında yaşanan sıcak ve kuru havanın her iki ürün için hasat potansiyelini azaltması nedeniyle ABD mısır ve soya fasulyesi arzının birkaç yılın en düşük seviyelerine gerileyeceğini açıkladı.

IKAR Tarım Danışmanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya buğday ihracat fiyatlarının küresel göstergeler ve ithalatçılardan gelen taleple geçen hafta yükseldiğini açıkladı.

Jean-Baptiste Djebbari, “Ukrayna tahıl ihracatını artırmak için Romanya ile anlaşma imzalayacak.”

Fransa Ulaştırma Bakanı pazar günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Akdeniz de dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelere tahıl ihracatını artırmaya yardımcı olmak için Romanya ile bir anlaşma imzalayacağını söyledi.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: The Poultry Site

Besleme ve Yem Hammaddeleri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Alternatif rasyon hammaddeleri ile ilgili makaleleri gözden geçirmek isterseniz,

Yem Hammadde piyasaları ve fiyatlarını incelemek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram