Ukrayna tahıl ihracatı yeni sezona düşüşle başladı

28 Eylül 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Ukrayna Tarım Bakanlığı verilerine göre yeni sezonda tahıl ihracatı ilk verilere göre yüzde 41,5 oranında düşüşle başladı.

Ukrayna’nın tahıl ihracatı, bu yılın Şubat ayında Rusya’nın ülkeyi işgal edip Karadeniz limanlarını kapatmasından bu yana düşüş gösterdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında, küresel gıda fiyatlarında artış görülürken Afrika ve Orta Doğu’da kıtlık korkuları gündeme oturdu.

Moskova ile Kiev arasında, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin arabuluculuğunda yapılan bir anlaşma uyarınca, Temmuz ayı sonunda üç Karadeniz limanının engeli kaldırıldı.

Bakanlık verilerine göre, Temmuz 2022-Haziran 2023 sezonunda şimdiye kadar 4.49 milyon ton mısır, 2.78 milyon ton buğday ve 669.000 ton arpa ihraç edildi.

Ukrayna’nın tahıl ihracatı sezona göre 21 Eylül’de % 43.2, 9 Eylül’de % 48.6 ve 2 Eylül’de % 54.5 oranında daha düşük gerçekleşti.

Ukrayna Hükümeti, Ukrayna’nın Rus kuvvetlerine karşı toprak kaybı ve verimlerdeki düşüş nedeniyle 2021 yılında elde edilen rekor 86 milyon ton tahıl sonrasında bu yıl 50 milyon ila 52 milyon ton tahıl hasat edibileceğini açıkladı.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: The Poultry Site

Besleme ve Yem Hammaddeleri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Alternatif rasyon hammaddeleri ile ilgili makaleleri gözden geçirmek isterseniz,

Yem Hammadde piyasaları ve fiyatlarını incelemek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram