Dolar 31,5578
Euro 34,3173
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 15 °C
Hafif Yağmurlu

Küresel gıda fiyatları 12 ay sonra ilk kez düştü

Birleşmiş Milletler ‘in yayınladığı rapora göre, küresel gıda emtia fiyatları 12 ay içinde ilk kez Haziran ayında düştü.
FAO Gıda Fiyat Endeksi, Haziran 2021’de Mayıs ayına göre % 2,5 düşüşle 124,6 puan olarak gerçekleşti, ancak endeks yine de geçen yılın aynı dönemindeki seviyesinden % 33,9 daha yüksek. Haziran ayındaki bu gerileme, art arda on iki aylık yükselişin ardından Endeksteki ilk düşüş oldu.

Print Friendly, PDF & Email

28 Temmuz 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

12 aydır art arda tırmanan küresel gıda fiyatları, haziran ayında düşüşe geçti.

FAO, “Haziran ayındaki düşüş, genel olarak yüksek et ve şeker fiyatlarını fazlasıyla dengeleyen bitkisel yağlar, tahıllar ve süt ürünleri fiyatlarındaki düşüşleri yansıttı.”

Birleşmiş Milletler ‘in yayınladığı rapora göre, küresel gıda emtia fiyatları 12 ay içinde ilk kez Haziran ayında düştü.

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Haziran 2021’de Mayıs ayına göre % 2,5 düşüşle 124,6 puan olarak gerçekleşti, ancak endeks yine de geçen yılın aynı dönemindeki seviyesinden % 33,9 daha yüksek. Haziran ayındaki bu gerileme, art arda on iki aylık yükselişin ardından Endeksteki ilk düşüş oldu.

FAO Gıda Fiyat Endeksi

FAO Gıda Fiyat Endeksi, dünya çapında en çok ticareti yapılan gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki değişiklikleri takip ediyor. Haziran ayındaki gerileme, genel olarak daha yüksek et ve şeker fiyatlarını fazlasıyla dengeleyen bitkisel yağlar, tahıllar ve daha az olsa da süt ürünleri fiyatlarındaki düşüşleri yansıttı.

Dünya tahıl stoklarının 2017/18’den bu yana ilk kez artması bekleniyor

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, Mayıs ayına göre % 2,6 düşerek daha ılımlı bir görüntü sergilese de Haziran 2020’deki değerinden % 33,8 daha yüksek kaldı.

FAO, tahıl üretim tahminini 2,817 milyar ton seviyesine düşürmesine rağmen, 2021 yılında küresel tahıl mahsulü üretiminin rekor seviyeye ulaşmasını bekliyor. FAO, Brezilya mısır mahsulü tahmininde aşağı yönlü keskin bir düzeltme yaptı. Ayrıca, Yakın Doğu’daki kurak koşulların küresel buğday üretim beklentilerini düşürdüğünü ve geçen yıla göre %1.2 artışla 784,7 milyon ton olan buğday mahsulü tahmininde 1 milyon tonluk bir kayba yol açacağını söylüyor.

2021/22’de dünya tahıl kullanımı önceki aya göre 15 milyon ton azalarak 2.810 milyon tona geriledi, ancak bu rakam yine de 2020/21’den % 1.5 daha yüksek. Aşağı yönlü gidişat, büyük ölçüde Çin’de mısırın hayvan yemi için önceden tahmin edilenden daha az kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Dünya tahıl stokları 2017 yılından beri ilk kez açılış seviyelerinin üzerinde olacak

Dünya tahıl stoklarının 2021/22 dönemi sonunda, geçen yılki nispeten dar seviyeden yüzde 2,4 artarak 836 milyon tona keskin bir yukarı revizyonun ardından 2017/18’den bu yana ilk kez açılış seviyelerinin üzerine çıkması bekleniyor. Çin’de öngörülen yüksek mısır stokları, dünya tahıl stoklarında bu ayki yukarı yönlü revizyonun büyük kısmını oluşturuyor.

Uluslararası mısır fiyatları, beklenenden daha yüksek verimin bir sonucu olarak son hasatlardan sağlanan arzın artması nedeniyle Arjantin’de düşen fiyatların öncülüğünde yüzde 5,0 düştü. Uluslararası buğday fiyatları, Kuzey Amerika’daki mahsulleri etkileyen kuraklıktan kaynaklanan yukarı yönlü baskıya rağmen birçok önemli üreticinin artan üretim beklentileriyle desteklenen olumlu bir küresel görünüm ile Haziran ayında yüzde 0,8 oranında az bir düşüş gösterdi.

FAO’nun 2021/22’de dünya hububat ticaretine ilişkin en son tahmini, Haziran ayından bu yana biraz yükseldi ve, Çin’den muhtemel geniş ölçekli mısır alımlar nedeniyle küresel mısır ticaretini rekor seviyelere taşıyarak şu anda 472 milyon tonluk rekor seviyeye ulaştı.

Dünya Et Fiyat Endekslerinde artış devam ediyor

FAO Et Fiyat Endeksi de Haziran ayına göre aylık yüzde 2,1 artarak art arda dokuzuncu ayda yükseldi ve endeksi geçen yılın ilgili ayındaki değerinin yüzde 15,6 üzerine çıkardı. Ancak endeks yine de Ağustos 2014’te ulaştığı zirvenin yüzde 8,0 altında kaldı.

FAO/OECD Emtia Fiyatı Süper Döngüsü beklemiyor

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), nüfus artışından kaynaklanan artan talebi karşılamak için üretim arttıkça, önümüzdeki on yılda çoğu tarım emtia fiyatlarının reel olarak bir miktar düşeceğini söyledi.

FAO Baş Ekonomisti Maximo Torero; “Kaynaklar bize emtia fiyatlarının süper döngüsüne geçeceğimizi söylemiyor.”

2021-2030 yılları arasındaki tahminleri içeren ortak rapor sunuldu. Raporda, Çin’in özellikle et, balık ve yemlik tahıllar için küresel tarım pazarları için büyük bir talep oluşturarak itici güç olmaya devam edeceğini belirtiliyor. Ancak ülkenin nüfus ve talep artışının geçtiğimiz on yıla göre daha düşük bir hızda olması bekleniyor.

Kaynak: FAO

Keyifli okumalar dileriz

Bağırsak Sağlığı ve Yemden Yararlanma konularının temeli olan ve besleme maliyetlerini yakından ilgilendiren Yem Hammaddeleri ve Yem Katkıları ile ilgili Pazar Analizleri’ni gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.