Dünya gıda fiyatları Ekim ayında son 10 yılın en yüksek  zirvesinde

15 Aralık 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

BM gıda ajansı yaptığı açıklamada, dünya gıda fiyatlarının Ekim ayında art arda üçüncü artışını yaşadı ve son 10 yılın en yüksek zirvesine ulaştığını bildirdi.

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi küresel düzeyde en çok ticareti yapılan gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarını izlemektedir. FAO Gıda Endeksi verilerine göre yukarı yönlü revize edilen Eylül ayı endeks verileri 129,2 iken bu rakamın Ekim ayında 133,2 puan ile rekor düzeyde olduğunu raporladı.

Ekim ayı endeks verileri 2011 yılı Temmuz ayından bu yana en yüksek değere ulaşmış oldu. Yıllık bazda endeks, Ekim ayında % 31,3 artış gösterdi.

Tarımsal emtia fiyatları, hasatta yaşanan aksaklıklar ve güçlü talep nedeniyle 2020 yılında keskin bir şekilde yükseldi.

FAO’nun tahıl fiyat endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre % 3,2 arttı. FAO, buna buğday fiyatlarındaki % 5 ‘lik bir sıçramanın yol açtığını ve fiyatların art arda beş ay artarak 2012 yılı Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

FAO; “Başta Kanada, Rusya Federasyonu ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere başlıca ihracatçılarda hasatların azalması nedeniyle küresel pazarlarda buğdayın daha zor tedariki fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etti.”

Buğday vadeli işlemleri Kasım ayına yeni zirvelerde başladı, ABD fiyatları 2012 yılından bu yana en yüksek seviyelerde ve ithalat talebi canlı kalırken Paris vadeli işlemleri rekor seviyelere ulaştı.

FAO, dünya bitkisel yağ fiyatlarının aylık % 9,6 artarak rekor seviyeye yükseldiğini ve Malezya’daki işgücündeki azalmanın üretimi engellemeye devam etmesiyle palm yağı fiyatlarındaki artışın desteklendiğini belirtti.

Buna karşılık, FAO’ya göre, küresel şeker fiyatları Ekim ayında % 1,8 oranında düşerek, art arda altı aylık artışına son verdi.

Roma merkezli FAO, tahıl arz ve talep görünümü nü, 2021 yılındaki küresel tahıl üretimi tahminini bir ay önceki tahmini olan 2.800 milyar tondan 2.793 milyar tona indirdi.

Bu, aslında İran, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde düşüşe geçen buğday üretimi tahminlerini yansıtmaktadır.

FAO, beklenen dünya tahıl üretiminin hala bir rekor beklentisi içinde olduğunu, ancak öngörülen talebi takiben tahmini tahıl stoklarında düşüşe yol açacağını açıkladı.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Bağırsak Sağlığı ve Yemden Yararlanma konularının temeli olan ve besleme maliyetlerini yakından ilgilendiren Yem Hammaddeleri ve Yem Katkıları ile ilgili Pazar Analizleri’ni gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram