Yeni yazı dizisinin 1. Bölümü yayında; Artan Yem Maliyetleri ve 2021 yılına bakış

2020 yılı tüm dünya genelinde zorlu bir yıl olarak geri kaldı. Elbette pandemi ile gelen sorunlar, küresel yem hammaddelerinin üretimi olumsuz etkiledi. Azalan yem hammadde üretiminin yanı sıra artan taleple birlikte fiyat artışı kanatlı sektöründeki tüm üretim maliyetlerinin artmasına neden oldu.

Feed Strategy tarafından hazırlanan ve 5 başlıkta incelenen yazı dizisinin ilk bölümünü sizlere sunuyoruz.

Feed Strategy dergisinin 2021 yılında Yem Endüstrisinin Görünüm Raporu’nda, ekonomistler ve endüstri paydaşları, önümüzdeki 12 ay boyunca göz önünde bulundurulması gereken trendler ve konular hakkında görüş bildiriyorlar.

Feed Strategy tarafından hazırlanan ve 5 başlıkta incelenen yazı dizisinin ilk bölümünü sizlere sunuyoruz.

1. Bölüm – Artan Yem Maliyetleri

Amerikan Soya Fasulyesi Fiyat Grafiği
Amerikan Soya Fasulyesi Fiyat Grafiği

 

Uzun yıllar boyunca ABD kümes hayvanları ve hayvancılık endüstrisi, 2012’deki kuraklığın neden olduğu yüksek fiyatlara kıyasla nispeten düşük tahıl maliyetlerinden yararlandı. Ancak 2021 yılında mısır ve soya küspesi fiyatlarının yılın ilk çeyreğinde yükselmesi bekleniyor.

2020 yılı ABD mısır ve soya rekoltesinin şimdiye kadarki en yüksek ikinci hasat olmasına rağmen, Ağustos ayında Iowa’da yaşanan Derecho Kasırgası’nın neden olduğu ve soya fasulyesi ekimlerinin azalmasından kaynaklanan ürün kayıplarından etkilendi.

FarmEcon LLC başkanı Thomas Elam, mısır ve soya küspesi fiyatlarının 2021’de yaklaşık% 10 artacağını tahmin ediyor.

Ayrıca, ABD’nin Çin’e soya fasulyesi ihracatı 2020 yılında Brezilya’daki arzın azalmasıyla birlikte önemli ölçüde arttı. Dünyanın en büyük domuz eti üreticisi olan Çin’in, sürü varlığını yeniden artırma eğilimi ve kanatlı üretiminin güçlü kalmasıyla bu artışın devam etmesi bekleniyor.

CoBank Hayvansal Proteinler Baş Ekonomisti Will Sawyer; “Çin domuz sürü varlığını yeniden artırmasından kaynaklı yem talebinin artmasıyla birlikte ABD tahıl vadeli işlemlerinde mısır kile fiyatı 4,25 $ ve soya fasulyesi küspesi ton fiyatının 375 $ olmasını bekliyoruz,” dedi.

LEAP Market Analytics’in yöneticisi Mark Jordan, fiyatların çok daha fazla yükselme riskini sınırlandırmak için yeterli bir arz tamponu ve talep tarafında belirsizlik olması gerektiğini düşünüyor.

IHS Markit Gıda ve Tarımsal Emtialar Baş Ekonomisti Paul Hughes, “Fiyat sıkışması, muhtemelen Çin’in ABD’den soya fasulyesinin tamamını almaktan vazgeçip, Güney Amerika soya fasulyesine geçiş yaptığı Ocak-Şubat-Mart döneminde gerçekleşecek” diyor.

Hughes, Çin’in aynı zamanda DDGS içeren ABD tahılını satın almaya başlayabileceğini öne sürüyor ve bu da “başka bir yükseliş unsuru çünkü bu, DDGS’i ABD yem rasyonlarından çıkaracak ve ABD soya fasulyesinin makul derecede yüksek seviyelerde tutulmasına yardımcı olacaktır.”

Kaynak: Feed Strategy

Keyifli okumalar dileriz

Yazı dizisinin 1. 2. 3. ve 4. Bölümlerini okumak isterseniz,

Yem Hammadde Maliyetleri, Soya Fasulyesi, Mısır ve Buğday ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram