Türkiye Beyaz Et sektörü yeni bir zorlukla karşı karşıya

22 Eylül 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim


Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) Dış Tarım Servisi FAS’ın yeni yayınına göre, COVID-19 pandemisinin etkileri, verimsiz endüstri uygulamaları ve yüksek yem fiyatları Türkiye’nin “Beyaz Et” sektörüne zarar veriyor.


Dış Tarım Servisi (FAS) raporuna göre , Türkiye’nin etlik piliç eti üretimi son iki yıldır durgun seyrederken, yem fiyatları artmaya devam ediyor. Raporda, etlik piliç yem fiyatlarının 2021 yılında 2020 yılına kıysla % 60 daha yüksek olduğu belirtiliyor.

FAS tarafından yapılan analizler, Türkiye’nin ithal hammaddeye olan bağımlılığının ve yüksek yem fiyatlarının sektörün büyümesini sınırladığını ortaya koyuyor. Kesimhane kapasitesinin olmaması, son dönemde yaşanan kuraklık ve Türk lirasının ABD doları karşısında değer kaybetmesi kanatlı sektörü üzerinde ek bir yük oluşturuyor. COVID-19 salgını nedeniyle restoranların kapanması da sektörün durgunluğuna katkıda bulundu.

Durgunluk, Türkiye’de kanatlı etine yönelik artan talebe rağmen meydana geldi. FAS, 2021 yılı için piliç üretim hacimlerinin %1.5 artarak 2.17 milyon metrik tona (MMT) ulaşmasının beklendiğini tahmin ediyor. USDA ayrıca tavuk eti üretiminin 2022’de % 3 artarak 2.23 MMT’ye ulaşacağını tahmin ediyor.

Raporda, Türkiye’de iç pazarda tavuk eti tüketiminin azalabileceği öngörülüyor. FAS, artan ihracat, yüksek piyasa fiyatları ve yetersiz üretim hacimleri nedeniyle 2022 yılında tüketimin 1.691 MMT’ye ulaşmasını bekliyor.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Bağırsak Sağlığı ve Yemden Yararlanma konularının temeli olan ve besleme maliyetlerini yakından ilgilendiren Yem Hammaddeleri ve Yem Katkıları ile ilgili Pazar Analizleri’ni gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram