Rabobank Kanatlı Endüstrisi 2021 3. Çeyrek Raporu: Yerel endüstri performansını iyileştiriyor, ticaret akışlarını değiştiriyor

18 Ağustos 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Küresel kanatlı endüstrisinin görünümü, gelişmiş ülkelerde Covid-19 aşılama oranlarının hızla artması ve ekonomilerin yeniden açılmasının etkisiyle iyileşmeye devam ediyor.

RaboResearch Food & Agribusiness ekibine göre, küresel gıda hizmeti talebi, kanatlı talebinin ortalama üçte birini oluşturmaktadır. Gıda hizmeti talebinin artışı, kanatlı pazarının toparlanmasına yardımcı olacak.

Arz genellikle bu tür artışlara yavaş tepki verdiğinden, özellikle yem fiyatlarının yüksek kalması ve kuş gribinin küresel damızlık hayvan ticaretini bozması nedeniyle, 2021’in ikinci yarısında önemli fiyat enflasyonu beklenmektedir.

Küresel ticaret eğilimleri, yerel arzda büyüme nedeniyle Çin ve gıda güvenliği sorunları nedeniyle Orta Doğu’ya daha az odaklanma eğilimide, Kuzeydoğu Asya ve Avrupa’ya daha fazla odaklanma yönünde gelişmektedir.

Rapor özeti

  • ABD, Meksika, Japonya ve Rusya’da güçlü yerel piyasa koşulları beklenirken, Avrupa ve Güney Afrika’nın daha güçlü talep ve Avrupa’da daha düşük üretim nedeniyle daha iyi koşullar görmesi bekleniyor.
  • Covid-19 pandemisinin uluslararası piyasalar üzerinde hâlâ büyük bir etkisi var. Kuş gribi kaynaklı yüksek baskı, kuzeydoğu Asya ve Avrupa’daki endüstrileri sarstı ve Japonya, Güney Kore, Rusya ve AB’de üretim düşüşlerine neden oldu. İthalat kısıtlamaları, Orta Doğu ve Afrika’daki (MEA) arzı etkileyen Avrupa (tavuk ve kuluçkalık yumurtalar) ve Rusya’dan (tavuk) ihracat hacimlerini de etkiledi.
  • Yem fiyatlarının daha önce beklenenden biraz daha düşük olmasına rağmen yüksek kalması bekleniyor. Yüksek işletme sermayesi gereksinimleri nedeniyle, yüksek yem fiyatları birçok pazarda üretimin genişlemesini yavaşlatacaktır.

Küresel ticaret, üç aylık ticaret hacimlerinin %5 ila %10 oranında düşmesiyle Covid-19’dan büyük ölçüde etkilendi. Avrupa, kuzeydoğu Asya ve Meksika’daki iyileştirilmiş piyasa koşulları, bu bölgelerde ticaret akışlarının iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bu, sırasıyla yerel Afrika domuz vebası iyileşmesi ve gıda güvenliği hedeflerinden kaynaklanan Çin ve MEA bölgesindeki daha zor ticaret koşullarını dengeleyecektir.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Bağırsak Sağlığı ve Yemden Yararlanma konularının temeli olan ve besleme maliyetlerini yakından ilgilendiren Yem Hammaddeleri ve Yem Katkıları ile ilgili Pazar Analizleri’ni gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram