Kümes Hayvanları Pazarı Q2 2021: Belirsizlikten Çıkış

21 Nisan 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Küresel kümes hayvanları pazarı ticareti hâlâ çok rekabetçi

Küresel kümes hayvanları endüstrisinin görünümü giderek iyileşiyor, ancak ülkeler arasında büyük farklılıklar devam ediyor. Endüstri, Covid-19 ile ilgili pazarın kesintiye uğraması, aşırı artan yem fiyatları, kuzey yarımkürede Kuş Gribi (AI) ve Afrika Domuz Vebası’ndan (ASF) etkilenen ülkeler, düzensiz iyileşmeden kaynaklanan volatilite nedeniyle büyük zorluklarla karşı karşıya.

Üreticiler için kilit nokta, oldukça disiplinli bir arz büyümesine, tedarik, üretim verimliliği ve yem formülasyonu yoluyla maliyet azaltmaya odaklanmanın yanı sıra Covid-19 ile ilgili hükümet kararlarının yönlendireceği talepteki büyük dalgalanmalara hazırlıklı olmak olacaktır.

Raporun özeti

Nan-Dirk Mulder, “Pandemi dönemindeki yıkıcı faktörlerin birkaçının bir araya geldiği ülkelerde, piliç fiyatları yüksek artış gösterdi.”

Ülkeler gıda hizmeti yeniden açıldıkça ve Covid-19’un kontrolü iyileşirken, kümes hayvanları endüstrisi toparlanmaya başlayacaktır. Küresel kümes hayvanı tüketiminin ortalama %35’i gıda hizmeti yoluyladır. Hayvansal Protein Kıdemli Analisti Nan-Dirk Mulder, “Pandemi dönemindeki yıkıcı faktörlerin birkaçının bir araya geldiği ülkelerde, piliç fiyatları yüksek artış gösterdi. Bazı hükümetler ekonomilerini fiyat enflasyonuna karşı korumak için müdahale etmeye başladı.” diyor. 2021 yılında Covid-19 pandemisindekine benzer bir durum, yapay zeka kaynaklı üreme stoğunun bozulması ve yüksek yem fiyatları nedeniyle daha sık meydana gelebilir.

 
Bu raporda öne çıkan bazı noktalar şunlardır:

Yem fiyatları yüksek seyredecek ve aşırı fiyat dalgalanması oluşacaktır.

– En iyi performans gösteren endüstriler ABD, Meksika, Japonya ve Rusya’dır, AB, Güney Afrika ve Tayland ise hâlâ aşırı arz nedeniyle sıkıntı yaşamaktadır.
– Yapay zeka Rusya, Doğu Asya ve Avrupa’daki üretimi etkiledi. Ayrıca Avrupa’dan kuluçkalık yumurta, DOC ve kümes hayvanlarının ticaret akışlarını da bozdu. Afrika Domuz Vebası’nın iyileşmesi, Çin ve Vietnam’da kümes hayvanları popülasyonunda aşırı artışa yol açabilir.
– Asya’nın yem tanelerine olan güçlü talebi, La Niña’nın üretim üzerindeki etkisi ve piyasa spekülasyonları nedeniyle yem fiyatlarının yüksek kalması
bekleniyor. Bu nedenle yem fiyatları yüksek seyredecek ve aşırı fiyat dalgalanması oluşacaktır.
– Küresel ticaret hâlâ oldukça rekabetçi, ticaret seviyeleri hala düşük (-4%)
ve fiyatlar düşük seyrediyor. Kümes hayvanları pazarı, gıda hizmetine olan yüksek bağımlılığı ve ithalat pazarlarındaki stok seviyelerinin yüksek olması nedeniyle oldukça yavaş toparlanacaktır.

Kaynak: Rabobank

Keyifli okumalar dileriz

Yem hammaddelerindeki küresel tedarikteki değişim ve riskleri inceleyen yazıları gözden geçirmek isterseniz,

Kümes Hayvanları ve Ürünleri Pazarı ile ilgili Küresel değişimleri inceleyen yazıları gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram