Yapay zeka ile tavuklarda sorunların tespiti

25 Temmuz 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Araştırmacılar, yapay zekanın kanatlı üretiminde kanatlı refahını artırmada önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyor.

Yeni araştırma sonuçlarına göre, kümeslerde tavukların yardım çağrılarını ölçebilen yeni teknoloji, yardım çağrılarını kümesteki diğer seslerden % 97 doğrulukla ayırt edebildiğini gösteriyor.

Günümüze kadar yetiştiriciler, tavuklardaki bireysel refah sorunlarını ayırt etmek için konvansiyonel yetiştiriciliğe güvenmek zorunda kaldılar. Bakıcıların konvansiyonel yetiştirmede sürü içinde dolaşmaları tavuklar üzerinde daha fazla stres oluşturmaktadır.

Alan McElligott, “Nihai hedefimiz yardım çağrılarını saymak değil, tavukların daha az stres yaşayabileceği koşulları yaratmak.”

“Hong Kong City Üniversitesi Hayvan Davranışları ve Refahı konusunda uzman Doç. Dr. Alan McElligott, Guardian gazetesine verdiği demeçte, “Tavuklar çok seslidir, ancak tehlike çağrısı diğerlerinden daha yüksek olma eğilimindedir ve bizim saf ton çağrısı olarak tanımlayacağımız bir sestir. ”

Araştırma ekibi, tavukların bireysel kayıtlarına dayalı olarak tehlike çağrılarını otomatik olarak tanımlamak için derin öğrenme aracı geliştirdi.

Bu teknolojinin 5 yıl içinde piyasada bulunabileceğini belirten McElligott, “Nihai hedefimiz tehlike çağrılarını saymak değil, tavukların yaşayabileceği ve daha az strese sahip olabileceği koşulları yaratmak” dedi.

Mortaliteyi azaltın ve işçilik maliyetlerini düşürün

Yapay zeka teknolojisi işgücü maliyetlerini düşürür.

Doç. Dr. Alan McElligot, Ayrıca, hastalığı erken tespit etmenin ölüm oranını ve canlı ağırlık artışındaki azalmayı durdurabileceğinden, üreticileri bu teknolojiyi kullanmaya ikna etmenin nispeten basit olabileceğini belirtiyor. 

Araştırmacılar, Çin’in Guangxi eyaletinde büyük bir kanatlı işletmesi olan Lingfeng Poultry işletmelerinde tavukların seslerini kaydetti. 

3363 tehlike çağrısı ve 1973 doğal ahır sesleri değerlendirilerek tavukların tehlike çağrılarını otomatik olarak tanımlamak için yeni bir yapay zeka tabanlı model olan Light-VGG11 geliştirildi. Light-VGG11, VGG11’den önemli ölçüde daha az parametre ile ve % 55,88 daha hızlı algılama hızı ile karşılaştırılabilir performansla, % 94,58 hassasiyetle daha kullanışlı bir sistemdir.

Light-VGG11’in performansını geliştirmek için, farklı veri artırma tekniklerinin (yani zaman maskeleme, frekans maskeleme, aynı sınıftaki karışık spektrogramlar ve Gauss gürültüsü) etkileri araştırıldı ve bunların tehlike çağrılarının tespitini % 1,52’ye kadar iyileştirebilecekleri bulundu. Aynı sınıf ve Gauss gürültüsünün karışık spektrogramları ve tehlike çağrılarının tespitini % 1,52 düzeyine kadar iyileştirebilecekleri keşfedildi.

Kaynak: Watt Poultry

Keyifli okumalar dileriz

Diğer Yenilikçi teknolojiler üzerine yazıları gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram