CRISPR metodu tavuklarda Salmonella tespitini iyileştirebilir mi?

13 Temmuz 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Kanatlı endüstrisinin tüm çabalarına rağmen, insanlardaki Salmonella vakaları aynı seyirde devam ediyor.

Applied and Environmental Microbiology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, gıda güvenliğini artırmak için Salmonella tespitine yönelik daha iyi test yöntemlerinin geliştirilmesi önemlidir.

Georgia Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nikki Shariat, “Kanatlı endüstrisi için Salmonella , gıda kaynaklı hastalıkların önde gelen bakteriyel nedenlerinden biridir. Son birkaç yılda kümes hayvanları endüstrisi, beyaz et üretiminde Salmonella’yı azaltmak için önemli çabalar sarf etti.” diyor.

Yrd. Doç. Dr. Nikki Shariat, “Ne yazık ki, buna rağmen, etlik piliçlerde Salmonella’nın azalması göz önüne alındığında, kanatlı ürünleriyle ilişkili insan Salmonella vakalarının sayısı, gerçekten beklediğiniz kadar azalmadı.”

Salmonella enfeksiyonları sabit kalır

Araştırma , ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Gıda Güvenliği Denetim Servisi (FSIS) tarafından 2016 ve 2020 yılları arasında derlenen Ulusal Salmonella verilerini analiz etmiştir.

Genel olarak, tavuklarda Salmonella kontaminasyonu vakaları 2016’da % 9’dan 2020’de % 6.57’ye düştü, ancak ABD’nde Salmonella ile enfekte olan kişi sayısı dört yıllık süre boyunca sabit kaldı.

Yrd. Doç. Dr. Shariat, “Bu, kanatlı ürünlerinin işlenmesi esnasında hâlâ bulaşabilen bazı Salmonella serotiplerinin insan hastalıklarıyla daha fazla ilişkili olduğunu gösteriyor.” dedi.

CRISPR ile Salmonella kontrolü

Yrd. Doç. Dr. Shariot’un laboratuvarı, Georgia Poultry Lab Network ile ortaklaşa olarak ,damızlık tavuklarda tavuk ürünlerine karşı hangi Salmonella suşlarının bulunduğunu belirlemek için CRISPR-SeroSeq adlı bir teknik kullanarak birkaç numuneyi test etti.

Yrd. Doç. Dr. Shariat, “CRISPR-SeroSeq, tek bir numunede birden fazla serotipi tanımlamamıza izin veren amplikon PCR tabanlı yeni nesil bir dizileme aracıdır.”

CRISPR tekniği ile, canlı tavuklarda geleneksel yaklaşımlarla tanımlanmayan  yeni Salmonella serotipleri bulundu.

Her iki yaklaşım da, yaygın olarak insan hastalıklarıyla ilişkili olmayan fazla miktarda Kentucky serotipi tespit etti. Ancak, insanlarda gıda kaynaklı hastalıklara neden olan Infantis, Enteritidis ve Schwarzengrund serotiplerini yalnızca CRISPR-SeroSeq tanımladı.

Yrd. Doç. Dr. Shariat, “Kanatlı hayvan üretiminde Salmonella’yı  kontrol etmek çok karmaşıktır. Salmonella’nın üretim zincirime nereden girdiğini görmek için bunun gibi yüksek çözünürlüklü yaklaşımları kullanabilmek , kanatlı ürünlerini işleyen şirketlere daha iyi kontroller geliştirmeleri için daha fazla bilgi verecek.”

Kaynak: Watt Poultry

Keyifli okumalar dileriz

Diğer Yenilikçi teknolojiler üzerine yazıları gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram