Antibiyotiksiz üretime yeni bir adım; Yeni Prebiyotiklerin keşfi

26 Nisan 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Kümes hayvanları besleme uzmanı Dr. Natalie Morgan, ticari yumurtacı tavuk rasyonlarında prebiyotik kullanımının, kanatlı üretimi üzerine pozitif etkilerini ve antibiyotik kullanımını azaltmadaki katkılarını araştırıyor.

New England Üniversitesi 2021 Bilim ve Yenilik Ödülü Sahibi Dr Natalie Morgan, 2021 Tarım, Balıkçılık ve Ormancılıkta Gençler için Bilim ve İnovasyon Ödülleri’nde Avustralya Yumurta Ödülü’nü kazandı. Dr. Morgan, ödülün nakdi karşılığı olan 16.800 USD ‘nı Ksilo-oligosakkaritler (XOS) adı verilen prebiyotiklerin yumurtlayan tavukların rasyonlarındaki  etkilerini incelemek için 8 haftalık bir projeyi finanse etmek için kullanıyor.

Dr. Natalie Morgen, “Yumurtacı tavuklarda XOS ‘in olumlu etkileri artabilecek.”

Dr. Morgan, “XOS ‘in, etlik piliçlerde bağırsak sağlığını ve üretimi önemli ölçüde iyileştirdiği çalışmalarda gösterildi, ancak yumurtacı tavuklar üzerindeki etkileri henüz araştırılmadı,” diyor ve ticari yumurtacı tavukların broylerlerden daha uzun yaşadığını ve bu nedenle daha olgun bağırsak mikrobiyomları oluşturduğunu belirterek, XOS ‘in olumlu etkilerinin artabileceğini söylüyor.

Uzun zincirli şekerler bağırsaktaki besin emilimini azaltır

Ticari kümes hayvanlarının rasyonlarında bulunan tahıllar, tavukların bağırsaklarındaki besin emilimini azaltan uzun zincirli şekerler içerir.

Uzun zincirli şekerler, önemli besinlerin boşa harcanması veya patojen bağırsak bakterileri için bir besin kaynağı görevi görmektedir. Bu sorunun üstesinden gelmek için, tüm ticari tavuk rasyonları, XOS de dahil olmak üzere uzun zincirli şekerleri daha arzu edilen formlara parçalayan bir enzim içerir. Bir prebiyotik olarak XOS yararlı bağırsak bakterilerini beslemektedir. Dr. Morgan, tavukların bağırsaklarında yararlı bakterilerin üremesi için tavuklara güvenmek yerine, prebiyotik olarak XOS ‘in doğrudan yeme eklendiğinde olacakları sorguluyor.

8 hafta sürecek projenin Nisan ayı sonunda başlaması bekleniyor. Dr Morgan, “Burada kampüste yapılacak çalışmada bireysel kafeslerde toplam 96 kanatlı kullanılacak. Tavuklar 2 farklı ksilan seviyesi, 3 farklı XOS seviyesi ve ksilanaz içeren veya içermeyen 12 farklı diyet uygulamasıyla beslenecek ”dedi .

Tavukların performansını artırmak için XOS

Dr Morgan, pilot projeden beklentilerini sıralıyor,

  • Tavuk yemi dönüşümünü ve üretkenliğini artırmak
  • Yumurtaların dışkı kontaminasyonunu azaltmak
  • Bağırsak Sağlığını iyileştirmek

Kanatlıların hastalığa karşı bağışıklığı arttığında antibiyotiklere olan bağımlılığı azaltıyor. “XOS ile beslenmenin, tavukların daha iyi bağırsak sağlığına ve sonuçta daha iyi performansa sahip olmasını sağlayacağını umuyoruz.” Dedi.

Daha iyi bağırsak sağlığı;

  • Kısa zincirli yağ asidi üretimi,
  • Mikrobiyota bileşimi,
  • Besin sindirilebilirliği
  • Bağırsak enzim aktivitesi

Daha iyi performans

  • Yumurta kalitesi,
  • Canlı Ağırlık

XOS Antibiyotiklere Alternatif olara kullanılabilir.

Dr. Morgan, “XOS ‘in yumurtlayan tavuklar için etkili bir prebiyotik olduğu gösterilirse, bağırsak sağlığını geliştirme yeteneği sayesinde potansiyel olarak antibiyotiklere alternatif olarak kullanılabileceğini” de sözlerine ekledi.

XOS, tahıllar nişasta için öğütüldüğünde elde edilen atık ürünlerden de çıkarılabildiğinden, üretim kazanımları için diğer yolların çoğunun sınırlarına gelindiği bir sektörde, kümes hayvanı üretiminde kazanç elde etmenin potansiyel olarak ucuz bir yoludur.

Kaynak: Poultry World

Keyifli okumalar dileriz

Antibiyotiksiz Üretim hakkında daha fazla yazıyı gözden geçirmek isterseniz,

Kanatlı Hastalıkları’ndan korunmanın temeli olan Biyogüvenlik hakkında önemli konuları gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram