Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

Esansiyel Yağların Inovo Enjeksiyonu

Queensland Üniversitesi’ne bağlı Queensland Tarım ve Gıda İnnovasyon Birliği, embriyonel dönemde yumurta içine enjekte edilecek bazı esansiyel yağların, bağırsak sağlığı ve gelişimine katkıda bulunabileceğini belirterek bu yönde araştırmalara başladıklarını bildirmişler.

Inovo uygulama stratejilerinin üretime katacağı değer yalnızca aşılarla sınırlı olmayacaktır.

Print Friendly, PDF & Email

05 Mayıs 2021

Gündüz İlsever – Veteriner Hekim

Queensland Üniversitesi’ne bağlı Queensland Tarım ve Gıda İnnovasyon Birliği, embriyonel dönemde yumurta içine enjekte edilecek bazı esansiyel yağların, bağırsak sağlığı ve gelişimine katkıda bulunabileceğini belirterek bu yönde araştırmalara başladıklarını bildirmişler.

Araştırmanın detayından önce Avustralya’da hayvancılık ile ilgili kısa birkaç satır bilgi vermek doğru olacaktır.

Avustralya, başkenti Canberra olan ve yaklaşık 26 Milyon nüfusa sahip bir ülke.

1770 yılında Endevour (Çaba) isimli gemisiyle James Cook’un ayak bastığı Avustralya’da o tarihten beri tarım ve hayvancılığa büyük önem veriliyor. Ülke Okyanusya bölgesinin de en büyük et üreticisi konumunda bulunuyor.

Avusturalya Tarım Bakanlığı verilerine göre 2020 yılı aylık ortalama et üretimi rakamları yaklaşık olarak aylık 500 bin ton dana eti, 150 bin ton kuzu ve koyun, 100 bin ton domuz eti ve 300 bin ton tavuk eti şeklinde belirtiliyor.

Bu hacimde bir üretimi desteklemek için de 11 üniversitede Veteriner Hekimlik ve Ziraat Mühendisliği eğitimi verilmekte. Bu eğitim kurumlarından birisi de Queensland Üniversitesi. Üniversite, gerçekleştirecekleri araştırmalar için ilgili bakanlıklar, özel sektör çalışanları ve kendi akademisyenlerinden oluşan büyük bir kadroyla “Queensland Tarım ve Gıda İnovasyon Birliği”ni 2016 yılından beri yürütüyorlar.

Quesland Üniversitesi, Ziraat, Hayvan Besleme, Zootekni ve Hayvan Sağlığı gibi başlıklar üzerinde, Genetik, Mimari vb. farklı bilimsel alanlardan gelen akademisyenlerden de destek alarak sürekli projeler üretiyor ve endüstrinin hizmetine sunuyor.

Söz gelimi, sorgum, avokado veya muz gibi bitkilerin üretiminin sürdürülebilirliği, verim artışı ve bu kaynakların farklı kullanım alanlarının keşfedilmesi ya da bölgede yetişen “kakadu eriği” kullanılarak gıdada raf ömrünün uzatılması gibi projeler üzerinde çalışıyorlar.

Söz konusu proje ise henüz çalışma aşamasında. Bu çalışmada da, diğerlerinde olduğu gibi “Avusturalya’da üretilebilen esansiyel yağlar ile” civciv bağırsak sağlığını iyileştirme konusuna yoğunlaşılmış. Prof. Dr. Eugenia Roura, “Broyler civcivlerin hayatlarındaki en kritik dönem, yumurtadan çıktıktan sonraki ilk 1-2 saattir. Doğal bağırsak florasının oluştuğu ve çevresel patojenlerle bu dönemde ilişki kurulur.”

Bir diğer araştırmacı Prof. Dr. Marta Navarro-Gomez “Esansiyel yağların, seçici antimikrobiyal özellikleri ve sindirime katkılarıyla, erken dönem büyüme ve gelişmeyi desteklediklerini” ifade ediyor.

Bu iki yaklaşımın neticesi olarak, embriyonel dönemde yumurta içine esansiyel yağların enjeksiyonunun faydası araştırılmaya başlanıyor ve şu anda hangi dönemde, hangi esansiyel yağın enjeksiyonunun verimli olacağına dair veri toplanıyor.

Queensland Üniversitesi araştırmacıları, Avustralya Kanatlı Endüstrisi’nde hayvan refahı, üretkenlik ve sürdürülebilirlik için uçucu yağların faydalarını araştırıyorlar.

Beslenme kimyasal duyarlılığı bilimcisi ve Emekli Veteriner Hekim Prof. Dr. Eugenia Roura, “Broyler civcivinin yaşamındaki en kritik dönem yumurtadan çıktıktan sonraki ilk saatleridir”

Profesör Roura, “Yaşamın ilk saatleri, genç civcivin çevresel patojenlere daha duyarlı olduğu, ancak savunmasının ve doğal bağırsak mikroflorasının tam olarak oluşmadığı zamandır” dedi. Queensland Tarım ve Gıda İnovasyonu UQ İttifakı (QAAFI) araştırmacıları, embriyoları ve civcivleri Avustralya doğal bitkilerinden elde edilen uçucu yağlarla desteklemenin, hastalıklara karşı mücadelede etkinliğini araştırıyorlar.

Prof. Dr. Eugenia Roura, “Doğal bağırsak florasının oluştuğu ve çevresel patojenlerle ilk saatlerde ilişki kurulur.”

Uçucu yağlar bitkilerden elde edilen bileşiklerdir. 

Projeye Queensland Üniversitesi bilimsel destek verirken, Agri Futures Australia (AgriFoods) ve Queensland Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı da finansman desteği vermektedir.

Projenin lideri olan Dr Marta Navarro-Gomez, hastalıkları en aza indirgemek, üretkenliği ve sürdürülebilirliği artırmak için bir beslenme programı geliştirmeyi hedefliyor.

Dr. Marta Navarro-Gomez, ” Uçucu yağların kanatlı endüstrisine katkısının, civcivlerin sindirim sisteminde sağlıklı bir ‘bağırsak mikrobiyotası’ popülasyonunu teşvik etmek olduğu konusunda bilimsel bir fikir birliği var.”

Dr. Marta Navarro-Gomez, Proje Lideri ve Queensland Üniversitesi Öğretim Üyesidir.

Profesör Roura, doğal uçucu yağların bağırsakta sağlam bir mikroflorayı desteklemeye yardımcı olan seçici antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu söyledi.

“Ayrıca yağlar, güçlü ve güçlü erken büyüme ve gelişmeyi teşvik etmek için iştahı ve sindirimi canlandırabilir.”

Araştırmacılar, önemli uçucu yağ bileşiklerinin yumurtaya aktarılıp aktarılmadığını görmek için yumurtacı tavukların diyetine uçucu yağlar eklediler. Bu metodun deneme sonuçları şu soruyu aydınlatacak; embriyoların sağlığı ve dayanıklılığı için önemli bir fayda sağlıyor mu?

Queensland Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Shahram Niknafs

Diğer bir yaklaşım ise, verimliliği yüksek ve ekonomik metod olan, inovo enjeksiyon teknolojisi kullanılarak, uçucu yağların ve besin maddelerinin döllü yumurtalara doğrudan enjeksiyonunu içeriyordu.

Profesör Roura, uçucu yağların Avustralyalı üreticilerden sağlandığını belirtti ve ekledi “Civciv sağlığına en uygun yaklaşımı belirlemek için yaptığımız çalışmalarda, amino asitler gibi ek besinleri de rasyonlarda kullanıyoruz.”

Dr Navarro-Gomez, proje ile Avustralya yağlarının şaşırtıcı özellikleri hakkında yeni bilgiler elde edilebileceğini umuyor.

“Avustralya’da yerel olarak üretilen uçucu yağlarla yapılan bu projenin bir çok yeni araştırmaya kaynak oluşturacağını düşünüyoruz” dedi.

Bu proje Agrifoods tarafından finanse edilmekte ve Queensland Tarım ve Balıkçılık Dairesi ve Queensland Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.

Kaynak: Quesland Tarım ve Balıkçılık Dairesi

Keyifli okumalar dileriz

Diğer Yenilikçi teknolojiler üzerine yazıları gözden geçirmek isterseniz,

Besleme ve Yem Hammaddeleri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.