Yenilebilir gıda filmleri Beyaz Et ürünlerinin paketlenmesi için kullanılabilir

28 Nisan 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Plastik atıkların azaltılması tüketiciler için gündemdeki bir konudur.

Hintli ve Rus araştırmacılar, kümes hayvanları, et ve deniz ürünleri paketlemesinin sürdürülebilirliğini iyileştirmek için kullanılabilecek, deniz yosunu polimerinden yapılmış yenilebilir bir gıda filmi geliştirdiler.

Rammohan Aluru, “Doğal deniz yosunu biyopolimeri ile sodyum aljinata dayalı üç tür gıda filmi oluşturduk.”  

Ural Federal Üniversitesi Organik Sentez Llaboratuvarı Kıdemli Araştırmacısı  ve makalenin ortak yazarı Rammohan Aluru, “İyi bilinen ve doğal olarak oluşan deniz yosunu biyopolimeri ile sodyum aljinata dayalı üç tür gıda filmi oluşturduk” dedi.  

Filmler suda çözünür olacak ve 24 saat içinde neredeyse% 90 oranında çözünecek şekilde tasarlanmıştır.

Antioksidan ve film oluşturucu özellikler

Yenilenebilir filmin içerdiği Antioksidan bileşenler, gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatmaya bile yardımcı olabilir.

Araştırma ekibi, film oluşturucu özelliklere sahip sodyum aljinat moleküllerini ferulik asit adı verilen doğal bir antioksidan ile çapraz bağladı.

Rammohan Aluru, “Sodyum aljinat, hidroliz üzerine potansiyel film oluşturucu özelliklere sahip olan ve hücre duvarlarında çeşitli tuzların bir karışımı olarak bol miktarda bulunan iyi bir karbonhidrat makromoleküldür. Sodyum aljinatın en büyük avantajı, sulu bir ortamda sıvı-jel olarak çalışmasıdır,” dedi.

Kombinasyon, güçlü ve sert bir gıda filmi oluşturur. Antioksidan bileşenler, gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatmaya bile yardımcı olabilir. 

Yenilebilir gıda filmi, özel bir ekipman gerektirmeden herhangi bir polimer üretim tesisinde üretilebilir.

Araştırma ve deneylerin sonuçları Journal of Food Engineering’de yayınlandı  .

Tüketiciler daha sürdürülebilir ambalaj istiyor

Plastik ambalaj atıklarını azaltmanın yollarını bulmak, tüketiciler arasında popüler bir konu . Innova Market Insights’ın 2019 yılındaki bir anketinde, ankete katılanların yaklaşık yarısı plastik atıkları azaltmayı misyon edinmiş şirketlerin ürünleri için daha fazla para ödeyeceklerini belirtti. Sürdürülebilir ambalaj tasarımları, tasarım ve üretimde çeşitli engellerin üstesinden gelmelidir. Sürdürülebilir seçenekler için üretim maliyetleri, geleneksel paketlemeye göre% 25’e kadar daha yüksek olabilir. Hem sürdürülebilirliğe hem de rahatlığa yüksek değer veren titiz tüketicilerin ihtiyaçlarını da karşılamalıdırlar.

Kaynak: Watt Poultry

Keyifli okumalar dileriz

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram