Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

Fasulyenin kanatlı rasyonundaki potansiyeli

Fasulye kümes hayvanlarının beslenmesinde büyük potansiyele sahiptir. Yetiştiricilerin mahsulün besin değerlerini tam olarak bildiklerinden emin olmaları gerekir.
Fasulye (visia faba), çeşitli nedenlerle kanatlı rasyonlarında alternatif bir protein kaynağı olarak popülaritesini artırmaktadır.

Print Friendly, PDF & Email

17 Ağustos 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Fasulye kümes hayvanlarının beslenmesinde büyük potansiyele sahiptir. Yetiştiricilerin mahsulün besin değerlerini tam olarak bildiklerinden emin olmaları gerekir.

Fasulye (visia faba), çeşitli nedenlerle kanatlı rasyonlarında alternatif bir protein kaynağı olarak popülaritesini artırmaktadır. Soya fasulyesine olan bağımlılığı azaltmaya yardımcı olmak, yüksek ve öngörülemeyen hammadde fiyatları nedeniyle rasyon maliyetlerini azaltmak ve karbon ayak izini azaltmak başlıca nedenler olarak sıralanabilir.

Premier Nutrition İşletmesi Hayvanı Beslenme Uzmanı Eloise Lawlor, fasulyelerin kanatlı rasyonları için önemli bir potansiyelinin olduğunu belirtiyor. Ancak yeşil fasulyenin etlik piliç ve yumurta tavuğu rasyonlarında başarılı bir şekilde yer verildiğinden emin olmak için dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar olduğunu vurguluyor. 

Eloise Lawlor, “Geleneksel olarak fasulye insan tüketimi için yetiştirilir. Ancak, rasyonlarında fasulyeye yer vermek isteyen gün geçtikçe artan sayıda kümes hayvanı üreticisi var.”

Eloise Lawlor, “Tarlada kolaylıkla yetiştirilen bu proteinin önemi, genellikle uygun fiyatlı olması, kendi kendine yeterlilik ve karbon emisyonlarını azaltmanın önemi arttıkça daha da artacaktır. Ancak her hammaddede olduğu gibi fasulyenin fiyatı da piyasa koşullarına bağlıdır.” dedi.

Üreticiler, maliyet hesaplamalarının, mevcut fasulyelerin gerçek besin değerlerinin yanı sıra diğer bileşenlerin maliyeti ve bulunabilirliği tarafından belirlendiğini unutmamalıdır. Lawlor, Rasyon maliyetlerini belirlemedeki en büyük zorluk, sürekli değişen küresel pazarların tepkileri, değişimin genellikle hızlı ve dramatik bir şekilde gerçekleşmesiyle birlikte, hammadde fiyatlarının çok yüksek olmasıdır.” diye ekliyor.

Soya, bir süredir ton başına 540 USD ‘nın üzerinde, buğday ise 360 USD ‘nın üzerinde seyretmektedir. Ayçiçeği küspesi bir diğer önemli alternatif protein olsa da, Ukrayna ana tedarikçi olduğu için şu anda tedariki zor ve daha pahalıdır. 

Ayrıca, sonra mahsül için azotu sabitlediklerinden dolayı, özellikle yüksek gübre fiyatları göz önüne alındığında, rotasyonda ara ürün olarak baklagil yetiştirmenin agronomik faydaları da bulunmaktadır.

Lawlor, “Bezelye başka bir potansiyel seçenek, ancak fasulyelerin yönetimi genellikle daha kolaydır ve belki de bu nedenle daha fazla tercih edilmektedir. Birleşik Krallık’ta bu yıl yeni rekor seviye olan 200.000 hektardan fazla fasulye mahsulünün elde edildiği bildirildi,” diye ekledi.

Lawlor, “Fasulye tedariki yıl boyunca değişkenlik göstermektedir ve bazı üreticilerin tedarikte süreklilik olmaması durumunda kanatlı rasyonunda kullanımdan vazgeçebilecektir. Bununla birlikte, farklı toprak türlerine ve hava koşullarına uygun yetiştirilebilen hem kış hem de bahar aylarında mahsul alınabilen fasulye çeşitleri mevcuttur.” diye ekliyor.

Besin değeri

Fasulye, kümes hayvanı rasyonlarında olduğu gibi soyanın yerini alamaz.

Fasulye, ham maddenin iyi kalitede olması ve önerilen seviyelerde dahil edilmesi koşuluyla, soya bazlı diyetlerle karşılaştırıldığında yem alımında veya kanatlı performansında çok az veya hiç fark olmaksızın iyi bir enerji ve protein kaynağı sağlar. Bununla birlikte, fasulyeden en iyi şekilde yararlanmak için besin değerlerini iyi bilmek hayati önem taşımaktadır.

Lawlor, “Üreticileri her zaman rasyonları formüle etmeden önce genel besin analizi için fasulye örneklerini laboratuvarlara göndermeye teşvik ediyoruz” diyor. 

Eloise Lawlor, “Fasulye genel olarak % 24 protein içerir, ancak bu soyanın toplam protein içeriğinin yalnızca yarısı kadardır, bu nedenle fasulye, kümes hayvanı rasyonlarında olduğu gibi soyanın yerini alamaz.”

Üreticiler ve beslenme uzmanları, fasulye ve soyanın amino asit profilleri arasındaki farkların da farkında olmalıdır. Fasulye genel olarak lizin bakımından zenginken, metionin, sistein ve triptofan bakımından daha fakirdir. Amino asit profilleri ve sindirilebilirlik de fasulye çeşitleri arasında farklılık göstermektedir.

Lawlor, “Fasulye ile bir rasyon formüle ederken asıl zorluk, çok yüksek seviyelerde dahil edildiklerinde besin sindirilebilirliğini ve kanatlı performansını azaltabilecek anti-nutrisyonel faktörler içerdiklerinden, bunların katılım seviyelerinin sınırlı olmasıdır” diye açıklıyor. “Ancak, kümes hayvanı rasyonlarında fasulye oranlarını artırmaya yönelik araştırmalar devam etmektedir.”

Anti-nutrisyonel faktörler arasında, protein sindirilebilirliğini azaltabilen tanenler ve tripsin inhibitörleri bulunmaktadır. Ancak beyaz çiçekli, düşük tanenli fasulye çeşitleri anti-nutrisyonel etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için yetiştirilmektedir. Örneğin glikozitler, yem alımını ve yumurta ağırlığını azaltarak üretkenliği etkileyebilen önemli anti-nutrisyonel faktörler arasındadır.

Lawlor, “Bu anti-nutrisyonel faktörlerin bazıları soyada da mevcuttur ve soya yağı çıkarma işlemi sırasında ısıl işlemle azaltılır. Bu da soya fasulyesi küspesinin kanatlı rasyonlarına daha yüksek miktarlarda eklenmesine olanak verir” diyor. “Ancak, çekirdeklerin kabuklarının ayıklanması ve ısıl işlemin, fasulyedeki anti-nutrisyonel faktörler üzerinde değişen etkileri vardır.

Eloise Lawlor, “Kurutma ve hasat sonrası depolama yönetimi, fasulyelerin kötü depolama koşulları altında mikotoksin kontaminasyonuna eğilimli olabileceğinden, dikkatle ele alınması gereken bir diğer hayati alandır. Yeşil fasulye evde öğütüyorsanız ve fasulyeyi rasyonda ilk kez kullanıyorsanız, saklama ve öğütme gereksinimlerinin diğer yem bileşenlerinden farklı olabileceğini unutmayın. Fasulye, proteinin etkili bir şekilde sindirilmesini sağlamak için kanatlı rasyonları için genellikle ince öğütülmektedir.” diye sözlerini tamamlıyor.

Kaynak: Poultry News

Keyifli okumalar dileriz

Alternatif rasyon hammaddeleri ile ilgili makaleleri gözden geçirmek isterseniz,

Besleme ve Yem Hammaddeleri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.