Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

Tüketicilerin Hayvan Refahı konusundaki eğilimleri

Ulusal gelirleri yüksek ülkelerde tüketiciler için et ürünlerini seçerken hayvan refahının en önemli faktörlerden biri olduğu görülmektedir.
Tarım ve Bahçe Bitkilerini Geliştirme Kurulu (AHDB)’nun 2021 yılında yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre, satın alma noktasına baktığımızda, hayvan refahı ve kalite güvence işaretleri, fiyat ve lezzet gibi diğer faktörler tüketici karar verme sürecini etkileyen en önemli etkenler olmaya devam etmekte ancak daha az dikkate alınmaktadır.

Print Friendly, PDF & Email

27 Aralık 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim


Ulusal gelirleri yüksek ülkelerde tüketiciler için et ürünlerini seçerken hayvan refahının en önemli faktörlerden biri olduğu görülmektedir.


Tarım ve Bahçe Bitkilerini Geliştirme Kurulu (AHDB)’nun 2021 yılında yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre, satın alma noktasına baktığımızda, hayvan refahı ve kalite güvence işaretleri, fiyat ve lezzet gibi diğer faktörler tüketici karar verme sürecini etkileyen en önemli etkenler olmaya devam etmekte ancak daha az dikkate alınmaktadır. İlginç bir şekilde, pandemi boyunca yöresel üretilen etlere olan talepte bir artış görüldü ve alışveriş yapanların üçte biri bunun daha önemli hale geldiğini belirtti (AHDB/YouGov, 21 Mayıs).

Her 5 kişiden 1 ‘i et tüketimini azaltıyor. Ana neden olarak ta sağlık endişeleri ön plana çıkıyor.

Refahın yanı sıra, çevresel konular da artık tüketici tercihinde ön sıralarda yer almaktadır. Çevresel etkilerin karar verme noktasındaki önemi Temmuz 2017 ‘de % 76 iken bu oran Temmuz 2020 ‘de % 81 oranına yükselmiştir. Her 5 kişiden sadece 1 ‘i et tüketimini azaltırken, bunun ana nedeni olarak ta % 40 oranında sağlık gösteriliyor. Bunu çevre üzerindeki etki % 26 ve karbon ayak izinin azaltılması % 19 oranları ile izliyor. Hayvan refahı endişeleri ise % 18 oranında belirtilmiştir (AHDB/YouGov, 2021 Mayıs).

Hayvan refahı endişeleri, süt ürünlerinin azaltılması ve veganlık için önemli bir itici güç olmaya devam ediyor. Araştırmaya katılanların % 20 ‘si süt tüketimini azaltmayı düşünürken, bu kişilerin % 56 ‘sı hayvan refahını buna gerekçe olarak gösteriyor.  Veganlar veya vegan olmayı düşünenlerin % 34 ‘ü bu diyeti uygulamanın ana nedeni olarak hayvan refahını işaret ediyor (AHDB/YouGov, 2021 Şubat).

Hayvan refahı tüketici için ne anlama geliyor?

Tüketiciler genellikle yüksek hayvan refahını açık alanda yetiştirilen ve organik üretim gibi belirli üretim modelleriyle ilişkilendirir.

Eylül 2020 ‘de YouGov tarafından yapılan bir araştırmaya göre , ‘serbest gezen’ terimi araştırmaya katılan katılımcıların % 53 ‘ü tarafından yüksek refah standartlarıyla ilişkilendirilmektedir. Bu sonuca göre, serbest gezen üretim modeli kanatlı endüstrisi dışındaki hayvansal üretim için de düşünüldüğünü görülmektedir.

Genel olarak, çoğu İngiliz tüketici, Birleşik Krallık çiftliklerinin yüksek bir hayvan refahı standardına sahip olduğuna inanmaktadır, ancak birkaç durumda uyumla ilgili sorunlar olabileceği kabul edilmektedir. Önceki araştırmalar tüketicilerin çiftçileri tedarik zincirindeki en güvenilir grup olarak gördüğünü ve % 71 ‘inin çiftçileri güvenilir olarak derecelendirdiğini göstermektedir. Bu oranın, tüketicilerin çiftçileri süpermarketlere ve gıda endüstrisine göre daha bulduğunu göstermektedir (AHDB/Blue Marble, 2020). Bunun nedeni, tüketicilerin özellikle çiftçilerin uzmanlığına duyulan saygıdan kaynaklanmaktadır. Ayrıca çiftçilerin hayvanlarını ve çiftlik hayvanlarını önemsedikleri konusunda % 76 oranında genel bir fikir birliği vardır (AHDB/Blue Marble, 2020).

Daha yüksek refah talebi satın almayı nasıl etkiler?

Tüketicilerin hayvan refahı tercihinde fiyat söz konusu olduğunda tercihlerinin değiştiği gözlemlenmektedir.

Son yıllarda tüketicilerin hayvan refahını önemli bir faktör olarak gördükleri bilinmektedir. Bununla birlikte, tüketicilerin daha yüksek hayvan refahı ile yetiştirilen ürünler için daha yüksek meblağ ödeme noktasında fiyatın daha etkili olabildiği görülmektedir. Genel olarak, yüksek refahlı olarak etiketlenen ürünler toplam pazarın küçük bir payını oluşturmaktadır.

Tüketiciler arasında daha yüksek refah düzeyine sahip et tercihi ile premium ürünler arasındaki tercihte fiyat kesinlikle belirleyici olarak görülmektedir.

Ne anlama geliyor?

Genel olarak, çoğu İngiliz tüketici standart üretim modelinde üretilen ürünlerin yeterince iyi hayvan refahı standartlarına sahip olduğunu ve bu noktada perakendecilere güvendiklerini belirtiyor. Bununla birlikte, olumsuz haberlerin oldukça zarar verici bir etkiye sahip olabileceği bilinmektedir; etle ilgili olumsuz haberler görenler ile görmeyenler arasında +% 26 oranında bir tercih farkı bulunduğu görülmektedir (Future Thinking, 2020 Şubat). 

Geleceğe dönük olarak, hayvansal ürün üretim endüstrisinin mevcut refah standartlarını daha da yukarıya taşıması hayati önem taşımaktadır.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Yenilikçi teknolojiler üzerine yazıları gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.