Soya fasulyesi 3 ayın zirvesine yakın seyrediyor, buğday yükseliyor 

1 Haziran 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Reuters kaynaklı habere göre, cuma günü ABD soya fasulyesi vadeli işlemlerinde üç ayın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyordu.

Bitkisel yağ fiyatlarındaki artışın ardından soya fasulyesi fiyatlarının yükselmesinin ardındaki en önemli faktör olarak kuzeydeki önemli soya fasulyesi yetiştirme bölgelerinde son hava tahminlerine göre yeniden yağış beklentisi soya fasulyesi ekiminin ertelenme ihtimali olarak görülüyor.

Mısır vadeli işlemleri, haftalık ihracat verilerinin beklenenden düşük gelmesiyle sabit kalırken, buğday fiyatları arz endişeleriyle yükseldi.

Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CBOT) en aktif soya fasulyesi, Perşembe günü % 2.7 yükseldikten sonra % 0.25 oranında artarak kile başına 17.30-3/4 $’a yükseldi.

Buğday % 0,24 artışla kile başına 11,46 dolardan ve mısır kile başına 7,65 dolardan yatay seyretti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İtalya Başbakanı Mario Draghi Perşembe günü uluslararası gıda krizini hafifletmenin yollarını tartışırken, Kremlin bunun ancak Batı’nın yaptırımları kaldırması halinde yapılabileceğini söyledi.

Commodity Weather Group müşterilerine verdiği bir notta, yağmurların Kuzey Dakota, Güney Dakota ve Minnesota’da Cumartesi gününden itibaren soya fasulyesi ekim programını bozacağını belirtti.

ABD Tarım Bakanlığı, haftalık mısır ihracat satışlarının toplam 210.000 ton olduğunu ve bu rakamın 350.000 ila 1.3 milyon ton arasında değişen tahminlerinin de altında kaldığını söyledi.

Dünyanın en büyük bitkisel yağ ithalatçısı olan Hindistan’ın soya yağı ithalatı, Yeni Delhi’nin gümrüksüz ithalata izin vermesinin ardından rekor seviyelere çıkabilir.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Kanatlı Sektörü Pazar ve Yem Hammaddeleri fiyat ve talep endekslerini içeren Broiler Economics Raporunun 2021 yılı 1. ve 2. Bölümlerini gözden geçirmek isterseniz,

Besleme ve Yem Hammaddeleri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram