Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

Kanatlı sağlığı yönetiminde mikroçipler

Yenilikçi teknolojiler gün geçtikçe kanatlı endüstrisinde daha fazla yer alıyor. Kârlılığın küçük değişimlerde saklı olduğu günümüzde, araştırmacılar, kümes hayvanlarının yönetimi, kümes çevre kontrolü ve enerji tasarrufu, üretim maliyetlerini düşürürmeyi, kanatlıların performansını, sağlığını ve konforunu iyileştirmeye çalışıyorlar.

Print Friendly, PDF & Email

6 Ekim 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Kümeslerde ortam ve yönetim değişikliklerinin kanatlı konforu üzerine etkileri değerlendiriliyor.

Yenilikçi teknolojiler gün geçtikçe kanatlı endüstrisinde daha fazla yer alıyor. Kârlılığın küçük değişimlerde saklı olduğu günümüzde, araştırmacılar, kümes hayvanlarının yönetimi, kümes çevre kontrolü ve enerji tasarrufu, üretim maliyetlerini düşürürmeyi, kanatlıların performansını, sağlığını ve konforunu iyileştirmeye çalışıyorlar.

UGA Tarım ve Çevre Bilimleri Koleji (CAES) Kanatlı Bilimi Bölümü Öğretim Üyeleri Brian Fairchild ve Michael Czarick fizyolojik alanda uygulamalı araştırmalar yapıyorlar. Bu araştırmalarla kümes hayvanlarının yönetimi, kümes çevre kontrolü ve enerji tasarrufu, Georgia’daki kanatlı üreticilerinin üretim maliyetlerini düşürürken kuşların performansını, sağlığını ve konforunu iyileştirmeye çalışıyorlar.

Kümes ısısını gerçek zamanlı izleme

Czarick ve Fairchild, ekipleri ile birlikte kanatlıların deri altına yerleştirilen bir radyo frekansı tanımlama (RFID) çip teknolojilerini araştırmaktadırlar. Bu teknoloji, kanatlıların ısıl konfor seviyelerini sürekli belirlemek için gerçek zamanlı olarak sıcaklıklarını izlemelerine olanak tanır.

Kristin Miles, “Kanatlıların deri altına RFID çipi yerleştirerek vücut ısısını izliyoruz.”

Yüksek lisans öğrencisi Kristin Miles, “Kanatlıların deri altına RFID çipi yerleştirerek vücut ısısını izliyoruz, ardından kümeslerine kurulan anten sistemi ile, böylece antenin yanından geçtiklerinde vücut sıcaklıklarını okuyor” dedi. “Bu sistem bize, kanatlıların vücut ısılarının normalden fazla artıp azaldığı durumları doğrudan bize bildiriyor. Kanatlıların ortam sıcaklığı, hava hızı, nem gibi farklı yönleri değiştirebiliriz ve bu değişimin kanatlılar için faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu konusunda bize doğrudan geri bildirim sağlayabilir.”

Kanatlılar, memeliler gibi homeotermiktir ve nispeten sabit bir vücut sıcaklığını korumak için ısı üretirler. 5 kiloluk bir tavuk saatte 12,59 kCal’dan fazla ısı üretecektir. 5 kg ağırlığında 20 bin tavuk kapasiteli bir kümeste ortalama olarak olarak saatte 251.888 kCal ısı üretilir.

Normalde, bir tavuğun vücut sıcaklığı 40 ila 41,6 santigrad derecedir. Bu değerler, çevre sıcaklığına bağlı olarak biraz dalgalanacaktır. Soğuk havalarda, bir tavuğun vücut ısısı ölüm gerçekleşmeden önce 22,8 santigrad dereceye kadar düşebilir. Yüksek sıcaklıklarda marj daha dardır. 45 ila 47,2 santigrad derece arasındaki vücut ısısı kanatlılar için ölümcül hâle gelir.

Isı stresini azaltmak için otomasyon sistemleri

Kanatlı araştırmalarında bu teknolojiyi kullanan Lisans öğrencisi Isabel Luo, “Geçmişte civcivlerin sıcaklığını manuel olarak ölçmek zorunda kalırdım, bu yöntem hemzaman alıcı hem de civcivler için stres oluşturuyordu. RFID çipleri ile günde binlerce kez civcivin vücut ısısını ölçebiliyorum, bu da bana inanılmaz derecede doğru veriler sağlıyor ve en önemlisi ise civciv bunu yaptığımı bile bilmiyor.”

RFID teknolojisi, hava hareketinin yumurtadan yeni çıkmış civcivlerin vücut sıcaklığını nasıl etkilediği, soğuk içme suyunun genç civcivlerin sıcaklığını düşürüp düşürmediği, civcivlerin sıcaklığının büyüklük veya yumurta tavuğunun yaşı, civciv sıcaklığının gün boyunca nasıl değiştiği ve civciv sıcaklığının yaşamının ilk haftasında nasıl değiştiği konusunda anlık doğru veriler sağlamaktadır.

Araştırma ekibi şimdi yalnızca laboratuvarda değil, kümeslerde de kanatlıların sıcaklığını izlemek için taşınabilir bir sistem geliştiriyor.

Prof. Dr. Brian Fairchild, “Artık çevrenin veya yönetim uygulamalarının kanatlıların termal konfor seviyesini nasıl etkilediğini tahmin etmemize gerek yok, bunu doğrudan ölçebiliriz.”

Prof. Dr. Brian Fairchild, “Bu teknolojinin, kanatlı dünyasında henüz keşfetmeye başladığımız pek çok uygulama alanı var. Artık çevrenin veya yönetim uygulamalarının kanatlıların termal konfor seviyesini nasıl etkilediğini tahmin etmemize gerek yok, bunu doğrudan ölçebiliriz. Bu, yalnızca kanatlı performansını ve sağlığını en üst düzeye çıkarmamıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kanatlıların refahını da iyileştirecek” dedi.

Genç civcivler soğuğa, daha yaşlı piliçler ise sıcağa daha duyarlıdır. Fairchild ve Czarick’in ekibi tarafından geliştirilen sistem, hem genç civcivler hem de yaşlı tavuklar için etkili olacaktır.

Lisansüstü öğrencisi Kristin Miles (solda), Profesör Brian Fairchild (ortada) ve yüksek lisans öğrencisi Isabel Luo ile bir test ortamında civcivlerin sıcaklığını takip ediyorlar.

Fairchild ve Czarick, 20 yıldır kümes çevre kontrolü alanındaki araştırma ve Yayım programları üzerinde birlikte çalışmaktadır. Yıllar boyunca yaptıkları çalışmalar, kümes ortamlarının korunmasına yardımcı olurken, enerji tasarrufu ve iyi kuş refahına elverişli ortamların korunmasına yardımcı oldu.

Fairchild, “Birlikte yaptığımız birçok iş, kanatlılar için çevreyi iyileştirmek için kümeslerde uygulanacak yeni ekipman ve yeni teknolojileri değerlendirmek ve aynı zamanda yetiştiricinin işletme maliyetlerini düşürmeye amaçlamaktadır” dedi.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Diğer Yenilikçi teknolojiler üzerine yazıları gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.