Dolar 32,7457
Euro 35,1473
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32 °C
Açık

Etin Gücü 2021: Müşterinin Gözünden Et’e Derinlemesine Bakış

Müşterinin Gözünden Ete Derinlemesine Bir Bakış” konulu panelde pandemi sonrası bu başarının devam etmesini sağlamak için, sektör paydaşlarının tüketici ilgisini sürdürmenin, sürdürülebilirlik, hayvan refahı, sağlık ve şeffaflık hakkında daha fazla bilgilendirme ve tanıtımın yollarını bulması gerekecek.

Print Friendly, PDF & Email

31 Mart 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Et Sektörü, tüketici ilgisini sürdürmek için sürdürülebilirlik, hayvan refahı, sağlık ve güven konusunda biglilendirme ve tanımın yollarını bulmalıdır.

Anne-marıe roerınk

Et, perakendenin kralı olarak yeniden ortaya çıktı. Et Sektörü’nün tüketicinin ilgisini korumak için çok çalışması gerekiyor.

COVID-19 pandemsinde Kırmızı Et ve Beyaz Et perakende satışları arttı.

210 Analytics LLC Müdürü Anne-Marie Roerink, 2021 Yıllık Et Konferansı’nda, “The Power of Meat 2021: Müşterinin Gözünden Ete Derinlemesine Bir Bakış” konulu panelde pandemi sonrası bu başarının devam etmesini sağlamak için, sektör paydaşlarının tüketici ilgisini sürdürmenin, sürdürülebilirlik, hayvan refahı, sağlık ve şeffaflık hakkında daha fazla bilgilendirme ve tanıtımın yollarını bulması gerekecek.

Etin Gücü Araştırması yıllık olarak yapılmaktadır. Roerink, perakendecilerin, kümes hayvanları ve et işleyicilerinin perakende tüketicilerine daha iyi hizmet vermeleri için yön gösterecek 10 anket verisini paylaştı.

Hane halkı et tüketimini artırdı. Perakende mağazalarda et reyonu ziyaretleri ve harcamalar arttı.

1. Et, pandemi döneminin perakende lideri olarak yeniden doğuyor

Tüketiciler son yıllarla kıyaslandığında 2020 yılında evde yemek pişirmeye daha fazla zaman ayırdı . Sonuç olarak, et sektörü %11 büyüyerek dolar bazında %19,2 oranında artış kaydetti. Tüketiciler karantina ve kapanma önlemlerine hazırlık için et stokladılar. Bu, hane halkı et tüketimini artırdı. Tüm bu eğilimler, perakende mağazalarında et reyonu ziyaretlerini artırırken harcamaların artış kaydettiği görüldü.

 2. Tüketiciler artık et pişirme konusunda daha bilgili

Tüketicilerin et hazırlama ve pişirme bilgisinin artması, et perakende endüstrisine fayda sağlayacaktır. Tüketiciler daha bilgili hale geldikçe, katma değerli et gibi seçenekler de dahil olmak üzere raflarda daha fazla çeşit ve rahatlık arayacaklar.

3. Pandemi sırasında et alımları değişti

COVID-19 pandemisinde tüketicilerin dörtte üçünden fazlasının et alım tercihlerinde değişim meydana geldi. Tüketiciler %43 daha fazla et satın alırken, on kişiden dördü de yeni türler, parçalar veya markalar keşfetti.

4. E-ticarete geçiş

2020 yılında market teslimatı ve diğer e-ticaret biçimleri çok büyüdü. Perakendeciler talebe ayak uydurmak için anında yenilik yapmak, kaldırım kenarından teslim alma, araçla servis ve daha yenilikçi teslimat yollarını bulmak zorunda kaldı. Tüketicilerin yarısından fazlası 2020 yılında internetten yiyecek satın aldı. 2019 yılında internetten et alanların oranı %19 iken bu oran 2020 yılında %31’e yükseldi.

5. Promosyon arayışında

Pandemi sırasında, tüketiciler her market ziyaretinde daha fazla et satın aldı. Yalnızca anlık tüketim için değil daha sonra kullanmak ve dondurmak için daha fazla  miktarlarda et satın aldılar. Bu eğilim de tüketicilerin paradan tasarruf etmelerine yardımcı olacak promosyonlar aradıkları anlamına geliyordu.

6. Ürünlere hızlı erişim tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Alışveriş yapanlar, mağazada isteğe göre hazırlanan etlere kıyasla önceden hazırlanmış etlere ilgi gösterdi. Bu ilgi tüm zamanların en yüksek tercihi olan % 81’e ulaştı.

7. Sağlık ve beslenmeye odaklanın

Tüketiciler için zaten önemli bir faktör olan sağlık ve beslenme , COVID-19 sırasında daha büyük bir öncelik haline geldi. Bu öncelik, yüksek sağlık algısına sahip doğal ya da organik etiketli, et ve et ürünleri, karışımlar ve bitki bazlı protein alternatiflerine yüksek ilgi ve aynı zamanda esnek diyetlere doğru bir harekete dönüştü . Bu diyetleri tüketen tüketiciler et tüketimine devam ediyorlar, ancak sağlık, dünya sağlığı, hayvan refahı veya sosyal sorumluluk nedenlerini öne sürerek azaltmaya çalışıyorlar.

Anne Marie Roerink; “Çevresel sürdürülebilirlik , tüm perakende sektörlerine para kazandırır.”

8. Sürdürülebilirlik önemlidir

Çevresel sürdürülebilirlik , tüm perakende sektörlerine para kazandırır. Uzun zamandır yalnızca çevresel sorunlarla ilişkilendirilen sürdürülebilirlik, hayvan refahı, sosyal ve diğer konuları da kapsayan bir terime dönüşmüştür.

Birçok tüketici, satın almadan önce satın alacakları etin sürdürülebilirliğini, bunun çevreyi (%34), işçiyi / çiftçiyi (%29) ve hayvanı (%27) nasıl etkilediğini ve nasıl algıladıklarını değerlendiriyor. Güzel haber olarak, her 10 müşteriden dördü çiftçilerin tesisi korumak için çalıştığına inanıyor, ancak çiftçilerin hangi çevresel önlemleri aldığından emin olmayan %37’si endüstri için olası bir eğitim fırsatına işaret ediyor.

9. Hayvan refahı da önceliklidir

Hayvan refahının tanımı, hayvan bakımı, beslenme ve yaşam koşullarının birçok yönünü de içerecek şekilde genişledi. Ankette alışveriş yapanlar, hayvanların kesim sırasında nasıl işlendiğini (%60), dışarıya erişimin (%60) ve yaşam alanı miktarının (%58) satın alma kararlarında önemli olduğunu belirtmişlerdir.

10. Alternatif et satışları güçlü bir büyüme kaydetti

Bitki bazlı proteinlerin satışları 2020 yılında %83,9 artarak 475 milyon dolara yükseldi ve ABD hanelerinin%10’una girdi. Bu rakamlar etkileyici; ancak bu segment, kombine etlere alternatif satışlarının dolar türünden yalnızca %0,6’sını oluşturmaktadır. Harmanlanmış etler, et endüstrisinin et tüketimi ile esnek diyet tercihleri arasında köprü kurmasının bir yolu olabilir.

Kaynak: Wattagnet

Keyifli okumalar dileriz

COVID-19 Pandemisi sonrası Sektörümüzü bekleyen risk ve fırsatlar ile Tüketici Davranışları analizlerini gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.