Dünya Gıda Fiyatları Endeksi En Yüksek Seviyeye Yükseldi

21 Mayıs 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Dünya gıda fiyatlarının Nisan ayında art arda 11. ay artarak Mayıs 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, dünya gıda fiyatlarının Nisan ayında art arda 11. ay artarak Mayıs 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını ve şekerin öncülük ettiği artışın tüm ana endekslerde artışa yol açtığını söyledi.

Gıda ve Tarım Örgütü’nün bir sepet tahıl, yağlı tohum, süt ürünleri, et ve şeker için aylık değişimleri ölçen gıda fiyat endeksi ortalaması, Mart ayında 118,9 iken Nisan ayında 120,9 puan olarak gerçekleşti.

Roma merkezli FAO da yaptığı açıklamada, yeni tahminlerin önümüzdeki sezon hem dünya buğdayında hem de mısır üretiminde büyümeye işaret ettiğini söyledi.

FAO’nun tahıl fiyat endeksi Nisan ayında aylık % 1,2 ve yıllık % 26 arttı. Arjantin, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mahsul koşullarına ilişkin endişeler, geçen ay mısır fiyatlarını % 5,7 artırırken, buğday fiyatları büyük ölçüde sabit kaldı. FAO, mısırın aksine, uluslararası pirinç fiyatlarının düştüğünü söyledi.

FAO’nun bitkisel yağ fiyat endeksi, yükselen soya, kolza tohumu ve hurma yağı fiyatlarının yükselmesiyle birlikte aya göre % 1.8 arttı ve ayçiçek yağı değerlerini düşürdü.

Asya’dan gelen güçlü talep nedeniyle tereyağı, yağsız süt tozu ve peynirle birlikte süt fiyatları % 1,2 artarken, et endeksi % 1,7 yükseldi. FAO, hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan eti fiyatlarının Doğu Asya’dan gelen “güçlü talep” tarafından desteklendiğini söyledi.

Mart ayındaki keskin düşüşün ardından, şeker fiyatları Nisan ayında toparlandı ve aylık % 3,9, yıllık ise neredeyse % 60 artış kaydetti. FAO, Brezilya’daki hasatın yavaşlığı ve Fransa’daki don hasarı nedeniyle 2020 / 21 sezonunda daha az tedarik endişeleri nedeniyle, aylık artışa güçlü satın alımların yol açtığını söyledi.

FAO, 2020 yılında küresel tahıl üretimi tahminini 1,7 milyon ton artırarak 2,767 milyar tona yükseltti ve 2019 seviyelerine göre % 2,1 arttı.

BM Örgütü ayrıca 2021/22 sezonunda buğday için ilk görünümünü sunarak, üretimin 2020 yılı tahminine göre Avrupa Birliği’nde üretimde beklenen % 6’lık bir artışın etkisiyle 2021/22 sezonu tahminlerini % 0,5 artarak 778,8 milyon ton olarak revize etti.

FAO ayrıca, 2021 yılında küresel iri taneli tahıl üretimine ilişkin erken beklentilerin, çoğunlukla mısırla ilgili olmak üzere art arda üçüncü bir büyüme yılına işaret ettiğini söyledi. Tahmin, beklenen artışın Brezilya, Çin, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri’nde artan ekili alanların yanı sıra AB’deki rekoltelerin toparlanması beklentilerinden kaynaklandığını söyledi.

Kaynak: Succesful Farming

Keyifli okumalar dileriz

Kanatlı Sektörü Pazar ve Yem Hammaddeleri fiyat ve talep endekslerini içeren Broiler Economics Raporunun 2021 yılı 1. ve 2. Bölümlerini gözden geçirmek isterseniz,

Besleme ve Yem Hammaddeleri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram