Biyosensörler kanatlı ürünlerinin işlenmesinde gıda güvenliğini artırabilir

6 Temmuz 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Michigan Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, kanatlı ürünlerinin işlenmesinde Salmonella ve Campylobacter türlerinin tespitini iyileştirmek için hızlı bir nano parçacık bazlı biyosensör testi geliştiriyorlar.

Michigan Eyalet Üniversitesi Biyosistem ve Ziraat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Evangelyn Alocilja, “Büyük üretim tesislerinde, gıda kaynaklı bakteriyel ajanların, düşük maliyetli, yerinde ve doğru tespiti için karşılanmamış bir ihtiyaç var” dedi.

Günümüzde kullanılan patojenlerin tespiti için en yaygın yaklaşım geleneksel bakteri kültürü kullanılmaktadır. Bakteri kültürü kullanımı pahalı ve zaman alıcı bir yöntemdir. Ayrıca kapsamlı eğitim ve laboratuvar tarzı bir ortam gerektirmektedir.

Neden Salmonella ve Campylobacter için endişe duyuluyor?

Campylobacter  ve Salmonella , dünyada en sık bildirilen gıda kaynaklı hastalıklardan sorumludur. Ayrıca, her iki patojen, antibiyotik direnci nedeni ile ciddi bir endişe kaynağı olmaya devam etmektedir.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ekonomik Araştırma Servisi,2018 yılında gıda kaynaklı 15 patojene bağlı ekonomik yükün ABD’nde 17,6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. En çok bildirilen gıda kaynaklı bakteriyel hastalıklara Salmonella ve Campylobacter patojenleri neden olmuştur.”

Gıda kaynaklı patojenlerin tespiti için SMART biyosensör kullanımı

Projenin amacı, tüm kanatlı ürünleri işleme ortamlarında kullanımı kolay olan Salmonella ve Campylobacter patojenlerini tespit etmek için hızlı bir test yöntemi oluşturmaktır.

Prof. Dr. Evangelyn Alocilja, “Bu araştırma, büyük örnekleme gerektiren durumlarda, Salmonella ve Campylobacter türlerinin hızlı tespiti için Site-enriched-Multi-Array-Reporting Biosensing Technology (SMART biyosensör) geliştirecektir.”

Prof. Dr. Evangelyn Alocilja, “SMART biyosensörü, glikan kaplı manyetik nanopartiküller kullanarak beş dakika içinde patojen konstantrasyonunu yerinde izolasyon metodunu içerir. İzole edilmiş bakterilerden elde edilen DNA, tek iplikli oligonükleotit probları ile konjuge edilmiş altın nanopartiküller kullanılarak ekstrakte edilecek ve tespit edilecektir. Tespit, renk değişimi yoluyla gerçekleşmektedir: Hedef DNA mevcut olduğunda kırmızı; hedef DNA olmadığında mavi renk oluşacaktır.

Ön sonuçlar, teknolojinin gıda kaynaklı patojenlerin genomik DNA’sını bir saatten kısa sürede tespit edebildiğini ortaya koydu.

SMART teknolojisi kanatlı ürünleri üreticilerinin daha hızlı karar vermesini sağlayacak.

Prof. Dr. Evangelyn Alocilja, “Biyosensör kültürün yerini alamasa ve RT-PCR kadar hassas olmasa da, yüksek frekanslı testlere izin verecek ve üreticilerin daha hızlı karar vermesini destekleyerek hayvan sağlığı ve refahının iyileştirilmesine, verimlilik ve genel işletme karlılığı ve bu patojenlerin gıda tedarik zincirine girmesini önleyecek ve böylece halk sağlığını koruyacak patojen azaltma programlarının uygulanması için önemli katkılar sunacak.” dedi.

Kaynak: Watt Poultry

Keyifli okumalar dileriz

Diğer Yenilikçi teknolojiler üzerine yazıları gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram