Dolar 32,7457
Euro 35,1473
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32 °C
Açık

AB ve FAO, Küresel Tarımsal Gıda Sistemlerinin Dönüştürülmesi Konusunda Anlaştı

Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), tarımsal gıda sistemlerini daha kapsayıcı, verimli, dayanıklı ve sürdürülebilir hale getirmek için dönüştürmeye yönelik ortak çabaları artırma konusunda anlaştılar.

Print Friendly, PDF & Email

02 Haziran 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), tarımsal gıda sistemlerini daha kapsayıcı, verimli, dayanıklı ve sürdürülebilir hale getirmek için dönüştürmeye yönelik ortak çabaları artırma konusunda anlaştılar.

FAO Genel Direktörü QU Dongyu ve AB Uluslararası Ortaklıklardan Sorumlu Komisyon Üyeleri, Jutta Urpilainen; Sağlık ve Gıda Güvenliği için, Stella Kyriakides; ve Tarım için, Janusz Wojciechowski, 2021 AB-FAO Stratejik Diyaloğu’nun açılışında konuştu.

Açlıkla ve her türlü yetersiz beslenme ile mücadele, biyolojik çeşitliliği ve doğal kaynakları koruma ihtiyacı ile salgınların önlenmesi için gıda güvenliği ve Tek Sağlık yaklaşımının önemi ile ilgili küresel zorluklar hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Jutta Urpilainen, “Küresel COVID-19 salgını bağlamında, giderek daha fazla insan artan gıda güvensizliği ile karşı karşıyadır.”

Uluslararası Ortaklıklardan Sorumlu Komisyon Üyesi Jutta Urpilainen, “Küresel COVID-19 salgını bağlamında, giderek daha fazla insan artan gıda güvensizliği ile karşı karşıyadır. Bu oldukça karmaşık bir konu ve temel nedenleri ortadan kaldırmak için dünya genelinde çalışmaya devam edeceğiz. FAO ile uzun süredir devam eden ortaklığımız, küresel zorlukları ele almamıza yardımcı olmak için kritik önem taşıyor. Tarım, balıkçılık, ormancılık, biyolojik çeşitlilik, gıda güvenliği, gıda krizleri ve gıda güvenliği konularında sürekli yakın işbirliğimizi memnuniyetle karşılıyorum.”

Stella Kyriakides, “Ortak önceliklerimiz arasında antimikrobiyal dirence karşı mücadele, çevreye saygılı tarım sistemlerinin teşvik edilmesi ve gıda kaybının ve israfının önlenmesidir.”

Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Stella Kyriakides şunları söyledi: “Yeşil Anlaşmanın merkezinde yer alan Çiftlikten Çatala Stratejisi, gıda üretme, dağıtma ve tüketme şeklimizi dönüştürmek için stratejik bir vizyon belirler. Gıda sistemlerimizi sürdürülebilir kılmak FAO, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için uluslararası çalışmalarda öncü bir role sahip olacaktır. Ortak önceliklerimiz arasında antimikrobiyal dirence karşı mücadele, çevreye saygılı tarım sistemlerinin teşvik edilmesi ve gıda kaybının ve israfının önlenmesidir.”

Janusz Wojciechowski, ” Bugün yaşadığımız eşi görülmemiş kriz, yalnızca birlikte çalışmanın önemini pekiştirdi. Çiftlikten çatala stratejisi doğrultusunda belirlenen Komisyon, sürdürülebilir gıda sistemlerine geçişi sağlamaya odaklanıyor.”

Tarımdan Sorumlu Komisyon Üyesi Janusz Wojciechowski, “AB ve FAO’nun küresel sürdürülebilirlik, iklim ve hayvan refahı gündemlerini ilerletmek için ortak bir önceliğe sahip olduğuna ikna oldum. Bugün yaşadığımız eşi görülmemiş kriz, yalnızca birlikte çalışmanın önemini pekiştirdi. Çiftlikten çatala stratejisi doğrultusunda belirlenen Komisyon, sürdürülebilir gıda sistemlerine geçişi sağlamaya odaklanıyor. Örneğin, yeni Ortak Tarım Politikası, bu geçiş boyunca Avrupalı ​​çiftçileri destekleyecektir. Ancak, bunu tek başımıza yapamayız. Gıda sistemlerinin küresel düzeyde gerçekleşmesi gerekiyor. Böylesine önemli bir konu üzerinde birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Toplantı, bu temel dönüşümü temel politikalarının merkezinde tutarak, AB’nin Yeşil Anlaşması ve özellikle Tarladan Çatala Stratejisi ile sürdürülebilir gıda sistemlerine yönelik attığı cesur adımlara değer verdi.

Katılımcılar ayrıca, yeni FAO Stratejik Çerçeve 2022-2031’i, tarımsal gıda sistemlerini sürdürülebilir bir şekilde dönüştürmek için açık bir yol olarak kabul ederek, onları daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için daha verimli, kapsayıcı, esnek ve sürdürülebilir hale getirdiler.

Toplantı, Eylül ayında New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler Gıda Sistemleri Zirvesi ve Temmuz ayında Roma’da yapılacak olan ve dünyanın gıda üretme ve işleme biçimlerinde dönüştürücü değişiklikleri teşvik etmeyi amaçlayan Ön Zirve için önemli beklenti oluşturdu.

Küresel bir yaklaşım benimsemek

Küresel olarak kötüleşen gıda güvenliği durumu bağlamında, rekor sayıda insan şiddetli açlıkla karşı karşıyadır ve insani yardıma ihtiyaç duymaktadır.

Katılımcılar, kırılgan bağlamlarda tarımsal gıda sistemlerinin sürdürülebilirliğini ve direncini inşa etmek için daha fazla eyleme ihtiyaç duyulmasının yanı sıra dünyadaki çatışmaları azaltma ve savunmasız nüfuslara sosyal koruma sağlama çabalarını artırma konusunda anlaştılar.

Çoğu durumda, gıda güvensizliğinin nedenleri jeopolitiktir ve ancak uluslararası işbirliği ve çok taraflılık yoluyla çözülebilir.

EU-FAO Stratejik Diyalog

2021 Stratejik Diyalog beş öncelik alanına odaklanıyor;

  • Gıda sistemleri ve Tek Sağlık
  • iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik ve doğal kaynaklar
  • Gıda krizleri, gıda güvenliği ve dayanıklı geçim kaynakları
  • Sürdürülebilir tarım-gıda değer zinciri yatırımları
  • Politikaları ve dijitalleşme yoluyla gıda sistemi dönüşümü.

AB ve FAO, tarım, balıkçılık, ormancılık, biyolojik çeşitlilik, gıda güvenliği, gıda krizleri ve gıda güvenliği konularında yakın işbirliği yapmaktadır. Son üç yılda, çoğu uluslararası işbirliği ve gıda krizlerine müdahale ile ilgili olmak üzere, yaklaşık 540 milyon Euro değerinde işbirliği anlaşmaları imzalandı; AB ve Üye Devletleri, FAO’nun gönüllü kaynaklarının yüzde 30’undan fazlasını sağlıyor.

Bu yıl, AB’nin 1991 yılında Üye Kuruluş olarak FAO’ya katılmasının 30. yıldönümü kutlanacak.

Kaynak: The Cattle Site

Keyifli okumalar dileriz

Kanatlı Sektörü Pazar ve Yem Hammaddeleri fiyat ve talep endekslerini içeren Broiler Economics Raporunun 2021 yılı 1. ve 2. Bölümlerini gözden geçirmek isterseniz,

Besleme ve Yem Hammaddeleri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.