Dolar 32,2243
Euro 35,0116
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 24 °C
Az Bulutlu

Yüksek seyreden fiyatların çaresi, yine yüksek fiyatların kendisidir

Boğa piyasası başladığında, satıcılar daha yüksek fiyat beklentileri ile satmak konusunda isteksiz hale gelir , alıcılar ise daha yüksek fiyatlardan kaçınmayı umarak satın almak için çok heveslidir. Boğa piyasası, bu dinamiklerle kendi yukarı yönlü momentumunu besleyerek yukarı doğru ilerler.
Yüksek fiyatların yüksek fiyatları iyileştirdiği çok eski bir sözdür.

Print Friendly, PDF & Email

26 Temmuz 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

2020 Ağustos ve 2021 Mayıs ayları arasında yaşananlar gibi hızla yükselen fiyatlar, fiyat rallisini ateşleyecek bir katalizörü ve ardından en yüksek fiyata ulaşılana kadar kendi kendini besleyen boğa piyasası dinamiklerini içermektedir. Sonuç olarak, yüksek fiyatların çaresi, yüksek fiyatların kendisidir.

2020 yılının sonbahar aylarından 2021 yılının ilkbahar aylarına kadar, tahıl da dahil olmak üzere her türden emtia fiyatları olağanüstü yükseldi. Örneğin mısır fiytaları iki katına çıktı. Diğer birçok emtia, özellikle kereste fiyatı da dahil olmak üzere ikiye veya üç katına çıktı. Mayıs ayında piyasaların ateşi yükseldi. Şu anda fiyatlar, hâlâ yüksek seyretmekle birlikte, çok çeşitli emtialar için de ılımlı hâle geldi.

Dünya ekonomisinin 2021’de Covid-19’un en kötü etkilerinden kurtulacağının farkına varılması adeta katalizör görevi gördü. Durgunluk, hızla düşen ve hızla toparlanan “V” şeklinde olacaktı. Spesifik olarak, tahıl söz konusu olduğunda, Çin’den gelen tahıl talebinin artması ek bir katalizördü. Boğa piyasası başladığında, satıcılar daha yüksek fiyat beklentileri ile satmak konusunda isteksiz hale gelir , alıcılar ise daha yüksek fiyatlardan kaçınmayı umarak satın almak için çok heveslidir. Boğa piyasası, bu dinamiklerle kendi yukarı yönlü momentumunu besleyerek yukarı doğru ilerler.

Yüksek fiyatların yüksek fiyatları iyileştirdiği çok eski bir sözdür.

Fiyatların kendisi arz ve talebi etkilemeye başladığında pazarın zirvesine ulaşılır. Yüksek fiyatlar talebi azaltır ve boğa piyasasını durdurarak arzı artırır; yüksek fiyatların yüksek fiyatları iyileştirdiği eski bir sözdür.

Fiyatlar tepe noktasına bir kez ulaştığında, alıcılar satın alma konusunda daha az endişeli hale gelir; çünkü gelecekte daha iyi bir fiyat beklerler. Satıcılar ise, yüskek seyreden fiyatlar gerilemeden önce satmak için endişelidir. Şu anda tahılda yaşanan durum tam olarak böyle açıklanabilir. Kuraklık etkisi dışında fiyatlar düşme eğilimindedir.

Covid-19 pandemisi ekonomik aktiviteye hâlâ karanlık bir gölge düşürse de, ekonomik genişlemenin hız kazandığı görülüyor. Dünya ekonomik büyümesinin, birkaç ay önceki sadece % 4’lük tahminlere kıyasla, bu yıl % 5,6 olacağı tahmin ediliyor. Dünya kanatlı endüstrisi için de beklentiler daha olumlu görünüyor.

Hâlâ yanlış gidebilecek birçok risk bulunmaktadır. Covid-19 pandemisinin yeni varyasyonları, dünya nüfusunun çoğunluğunu aşılamayı zorlaştırabilir; tahıl fiyatları halen yüksek ve daha da yükselme eğilimine girebilir. Ayrıca Asya ve Avrupa’da son zamanlarda ortaya çıkan kuş gribi salgını önümüzdeki sonbaharda daha büyük bir etkiyle geri dönebilir.

Dünya ekonomik büyüme oranı 2022 ve 2023 yıllarında daha ılımlı olacaktır.

Tüm bu zorluklara rağmen, daha fazla insan aşılandıkça pandeminin dünya ekonomisi üzerindeki durgunluk etkileri azalacaktır. Günümüzde, ekonomik durgunluğun, dünyanın durgunluktan girdiği kadar hızlı çıkmasıyla birlikte klasik “V” şeklinde durgunluk olduğu görülüyor. Dünya ekonomik büyüme oranı 2022 ve 2023 yıllarında daha ılımlı olacaktır.

Dünya Ekonomik Büyüme Oranı % Dünya Bankası, Real GDP

Et dünya nüfusunun çoğu için bir lüks olduğundan, ekonomik durgunluk dönemlerinde hayvansal protein talebi normalde azalır. Son yaşadığımız ekonomik durgunlukta, protein talebi üzerindeki olumsuz etkiler, birçok hükümetin tüketici gelirini desteklemek için verdiği yoğun çabalarla hafifletildi. Sonuç olarak, et durgunluğu beklenenden daha hafif oldu ve çoğu ülkede talep güçlenmektedir.

Kanatlı hayvan endüstrisi bu krizi atlatmak için iyi bir konumdaydı. Ekonomik durgunlukta esnasında talepte daha pahalı etlerden kümes hayvanlarına doğru bir kayma vardı. Mevcut ekonomik genişlemede, rekabet eden etlerin yüksek fiyatları, tavuk fiyatının yükselmesine yardımcı oldu.

Mısır

Mısır için ödenen fiyat, bu hasat yılında ortalama olarak geçen hasat yılına göre en az kile başına bir dolar daha fazla olacak.

Mısır fiyatları, özellikle Çin’e yapılan yüksek ihracat ve hem Kuzey hem de Güney Amerika’daki olası kuraklık endişeleri nedeniyle 2020 yılının Ağustos ayı ile 2021 yılının Mayıs ayı arasında olağanüstü yükseldi. Tahmini bitiş envanteri, her yeni raporla birlikte düştü ve bu, tahıl kullanıcıları için her zaman kötüye işaret oldu. Geçen hasat yılı olan 2019-2020 döneminde, ABD’de 1,9 milyar kilelik bir envanterle sona erdi. Bu hasat yılı olan 2020-2021döneminde ise biten envanterin 1,1 milyar kileye düşmesi bekleniyor. Dünya kapanış stokları da düşmeye devam ediyor.

Chicago’da, Temmuz mısır vadeli işlemlerinin fiyatı 2020 Ağustos ayındaki 3.50$’dan 2021 Mayıs ayında %100’lük bir artışla 7.00$’ın üzerine çıktı. Daha da yükselmesi için, kuraklık artış haberleri fiyatları destekleyecek. Ne yazık ki Brezilya’da da kuraklık görünüyor ve Midwest te (Mississippi’nin batısında) kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya görünüyor. Sonuç olarak, mısır için ödenen fiyat, bu hasat yılında ortalama olarak geçen hasat yılına göre en az kile başına bir dolar daha fazla olacak. Kuraklık olmasa bile, önümüzdeki hasat yılında (Eylül 2021 – Ağustos 2022) fiyatlar kile başına ortalama bir dolardan fazla artacaktır.

ABD Mısır Arz ve Talebi – WASDE Haziran 2021 USDA 2020-2021 – Milyon Kile
ABD Mısır Stoku Bitimi – Milyon Kile
Mısırda Dünya Stok Bitimi – MMT – USDA
Mısır Ortalama ABD Çiftlik Fiyatı USDA – $ Kile

Soya Fasulyesi

2021 hasat yılında soya küspesinin ortalama fiyatı, geçen hasat yılına göre en az 100 $ daha yüksek olacaktır.

Soya fasulyesi fiyatları, kuraklık riskine karşı mısırdan daha fazla savunmasızdır. ABD’deki stokların minimum seviyelere düşmesi bekleniyor. Bir kümes hayvanı şirketi, bu yılın sonlarında kıtlık korkusuyla Brezilya’dan soya fasulyesi ithal etmeye başladı. Bu hasat yılında soya küspesinin ortalama fiyatı, geçen hasat yılına göre en az 100 $ daha yüksek olacaktır. Mısırda olduğu gibi, nedenin büyük bir kısmı, Afrika Domuz Ateşi’nden sonra dönen artan domuz popülasyonunu beslemek için Çin’e yapılan ihracatın çok daha yüksek olmasıdır. Soya fasulyesi yağı fiyatındaki mevcut güç, soya fasulyesi küspesindeki artışın azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

ABD’nin dünya soya üretimine mısır kadar hakim olmadığını hatırlamak önemlidir. Brezilya ve Arjantin, dünya soya fasulyesi arzı üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Mevcut Güney Amerika hasadı iyi görünmektedir ancak mükemmel değil. Güney Amerika’dan yapılan ihracatın bu hasat yılında beklenenden biraz daha az olması muhtemeldir.

ABD Soya Fasulyesi – USDA 2020-2021 – WASDE Haziran 2021 – Milyon Kile
ABD Soya Fasulyesi Stokunu Bitimi USDA – Milyon Kile

Amerika Kanatlı Endüstrisi

Tuhaflıklarla geçen 2020′ yılından sonra 2021 yılının daha “normal” bir yıl olması beklense de normalden başka bir şey olmadı.

Yıl sandviç savaşlarıyla başladı ve ardından yıkıcı bir buz fırtınası, işgücü kıtlığı, buhar toplayan bir ekonomi, çok yüksek tahıl fiyatları, inanılmaz pahalı kereste ve hatta siber saldırı geldi ve bunların hepsi hem talepte güçlü bir artışa hem de sınırlı bir artışa katkıda bulundu.

2021 yılı, sandviç savaşlarının ısınmasıyla başladı. McDonalds başta olmak üzere birçok fast-food oyuncusu, rekabetçi bir şekilde beyaz etli tavuklu sandviç sunma eylemine girişti. Bu ani talep artışı karşısında, 2021Ş yılı şubat ayında etkisi aylarca süren yıkıcı bir buz fırtınası yaşandı. Cömert işsizlik yardımları da dahil olmak üzere çok sayıda faktörün neden olduğu işgücü sıkıntısı, tesislerin tam kapasite ile çalışamaması anlamına geliyordu. Ayrıca tahıl ve kerestede yavaşlayan arz nedeniyle, ceza gibi yüksek derecede tahıl fiyatları, kereste ve diğer inşaat malzemeleri için rekor seviyede yüksek fiyatlar görüldü. Kereste, çelik ve betonun fiyatlarının yüksek olması, yeni bir işleme tesisi kurma kararını çok daha zor hale getirdi.

2021 yılının başlangıcındaki anormal olayların bir sonucu olarak, tavuğun her parçasının fiyatları yükseldi. Fiyatlar muhtemelen önümüzdeki aylarda da yüksek seyredecektir

2020 yılında Çin, pazarını ABD tavuğuna açtı ve Çin, Meksika’dan sonra ABD tavuğu için ikinci büyük pazar haline geldi. Pazar, sadece pound başına 2 $ değerinde olabilen pençeler için değil, aynı zamanda büyük miktarlarda bacak çeyrekleri için de geçerli oldu. Son birkaç ayda Çin’e yapılan bacak ihracatı fiyatların artmasıyla yavaşlasa da, tüm yıl için ihracatın en azından 2020 yılı rakamlarına benzer olması beklenebilir.

USDA (Haziran WASDE), tavuk üretiminin bu yıl sadece % 0.7 daha yüksek olmasını bekliyor. Grafikten de görülebileceği gibi, tavuk üretimi ilk çeyrekte daha düşük, ikinci çeyrekte daha yüksek oldu ve 2021 yılı için her çeyrekte sadece biraz daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.

ABD Üç Aylık Broiler Üretimi USDA – Milyon Pound

Son zamanlarda, 2021 yılı ve 2020 yılı civciv girişleri arasındaki karşılaştırma, 2020 yılında geçici bir düşüş olduğunu gösterdi.

Haftalık Civciv Girişleri – Milyon Adet 2021 – 2020 – 7 Hafta İleri

Bu rakamlar göz ardı edilmelidir. İşleme tarihini göstermek için 7 hafta ileriye alınan civciv girişlerinin grafiği, şu anda üretimin bir önceki yıla göre pandemiden etkilenen rakamlardan geçici olarak çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Temmuz ayında iki yıldaki üretim tekrar bir araya gelecek ve bir önceki yıla göre önemli bir artışın olmadığı ortaya çıkacak.

2007 yılında ve 2013 yılındaki büyük durgunluğa bağlı düşüşün ardından ABD’de kişi başına düşen kırmızı et ve kümes hayvanı tüketimi, 2019 yılına kadar her yıl istikrarlı bir şekilde artmıştır.

ABD Kişi Başına Kırmızı Et ve Kanatlı Hayvan Tüketimi USDA – libre

2020 yılında, sığır eti ve domuz eti düşmeye başlarken, tavuk tüketimi aynı seviyeye geldi. Bu trend 2021 yılında da devam edecek. Sonuç olarak, kişi başına toplam et tüketimi düşmektedir. Tüketimin düşmesi ve talebin artmasıyla birlikte, tüm etler için fiyatların yüksek olması şaşırtıcı olmayacaktır. Sığır eti ve domuz eti için fiyatların yüksek olması, tavuk eti fiyatlarının da yüksek kalacağını garanti etmektedir.

Kemiksiz Göğüs Eti

Kemiksiz göğüs etinin fiyatı 2020 yılında bir hız trenindeydi. Fiyatlar süpermarket stoklama aşamasında yükseldi, yemek hizmetindeki düşüş nedeniyle düştü, bazı tesisler kapandığında yükseldi ve sonra tesisler yeniden açıldığında düştü. 2020 yılı sonunda göğüs eti fiyatları en düşük fiyatına geriledi. 2021 yılında, kısmen yeni fast food tavuklu sandviçler ve daha fazla yemek servisi satış noktasının açılması sayesinde göğüs eti her ay istikrarlı bir şekilde arttı.

Fiyatlar Mayıs ayında zirve yapmış olabilir, ancak yılın geri kalanında da yüksek kalması muhtemeldir.

Kemiksiz Göğüs 2020-2021 USDA – Kuzeydoğu Fiyatı – Cents/lb

Çeyrek Bacaklar

Bacak çeyrek fiyatları büyük ölçüde ihracat pazarına bağlıdır. Çin’e yapılan ihracat son birkaç ayda düştü, ancak diğer ülkeler buradaki açığı kapattı. Toplam ihracatın bu yıl geçen yıla göre daha yüksek olması muhtemeldir. Dünya olası görünen Covid-19 pandemisinin üstesinden gelirse, ihracat görünümü daha da iyi olacaktır. Güçlü ihracatın yanı sıra, butlara ve özellikle kemiksiz butlara yönelik artan iç talep, but fiyatlarına yeni bir destek sağlayacaktır.

Kuzeydoğu fiyatlarının yılın geri kalanında 40 sentin üzerinde kalmaya devam etmesi olasıdır.

Bacak Çeyrek Fiyatı – 202-2021 USDA – Kuzeydoğu Fiyatı – Cents/lb

Kanatlar

Geçen yıl yemek servisi talebinin çöküşü hiçbir pazarda kanat pazarını etkilediği kadar derin etkilemedi. Aniden artan işsizlik, düşen ücretler, spor müsabakalarının iptal edilmesi, restoran ve barların kapatılması kanat fiyatlarına büyük ama geçici bir darbe oldu. Kanat fiyatları hemen geri toparladı ve 2020 yılının geri kalanında ve şimdiye kadar tüm 2021 yılı boyunca yükselmeye devam etti. Artan fiyatların bir nedeni, büyük tavuk kemiği çıkarma üretiminin düşmesi nedeniyle arzın azalmasıydı. Yemek servisinin yeniden açılmasıyla birlikte kanatlar, toptan pound başına 3 doların üzerine çıktı (Kuzeydoğu Fiyatı).

Kanat fiyatları zirve yapmış olsa da, yılın geri kalanında yüksek kalması muhtemel görünüyor.

Tüm Kanat Fiyatları – 2020-2021 USDA – Kuzeydoğu Fiyatı – Cents/lb

Amerika’da tavuk üretimi kanat, but ve göğüs eti fiyatlarının yüksek olması nedeniyle oldukça kârlıdır. Rakip etlerin yüksek fiyatları nedeniyle baharın sonlarında mevsimsel bir zirveden sonra normalde olacağı gibi fiyatlar bu yıl düşmek yerine yüksek kalmaya devam edecek. Yüksek tahıl fiyatlarına rağmen sektörün yıl boyunca yüksek oranda kârlılığını sürdüreceği görülüyor.

Haziran 2021
Ekim 2021

Dünya Kanatlı Pazarı Büyüme Oranı

Dünya tavuk üretimi 2020 yılında Covid-19 pandemisi nedeniyle sadece % 1 arttı. Üretim talepteki toparlanmanın gerisinde kaldığı için 2021 yılında büyüme USDA’ya göre % 1,5 düzeyinde olacak. Büyümenin 2022 yılında % 2 düzeyinde artması bekleniyor.

2021 yılında büyüme USDA’ya göre % 1,5 düzeyinde olacak.

Dünya Kanatlı Pazarı Büyüme Oranı %

Kaynak: Aviagen

Keyifli okumalar dileriz

Raporun 2021 yılı 1. ve 2. Bölümünü gözden geçirmek isterseniz,

Besleme ve Yem Hammaddeleri ile ilgili güncel haberleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.