Dolar 32,3236
Euro 34,4540
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20 °C
Az Bulutlu

Kümes hayvanlarında enfeksiyon yeteneğine sahip yeni bir Salmonella enteritidis alt türü tespit edildi

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi Araştırma ekibi, art arda iki kanatlı sürüsünü enfekte eden öldürücü bir Salmonella enteritidis suşunun genomunu tespit etti. Araştırma ekibi, SE_TAU19 olarak adlandırdıkları bu yeni Salmonella enteritidis alt türünün hem antibiyotiğe dirençli olduğunu hem de potansiyel olarak insanları enfekte edebileceğini açıkladı.

Print Friendly, PDF & Email

18 Ekim 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim


Araştırmacılar, art arda iki kanatlı sürüsünde enfeksiyona neden olan öldürücü bir Salmonella enteritidis suşunun genomunu tespit ettiler.


Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi Araştırma ekibi, art arda iki kanatlı sürüsünü enfekte eden öldürücü bir Salmonella enteritidis suşunun genomunu tespit etti. Araştırma ekibi, SE_TAU19 olarak adlandırdıkları bu yeni Salmonella enteritidis alt türünün hem antibiyotiğe dirençli olduğunu hem de potansiyel olarak insanları enfekte edebileceğini açıkladı.

Salmonella spp. kolonileri

Salmonella serovar Enteritidis (SE) en sık kümes hayvanları ile ilişkilidir ve küresel olarak insan hastalıklarının önde gelen nedenidir.

Salmonella’nın iki türü vardır; bunlardan biri, Salmonella enterica , insan hastalığında rol oynar. S. enterica , çoğu insanlarda hastalığa neden olabilen 2.500’den fazla serovar veya bakteri grubu içerir. 

İnsan Salmonella enfeksiyonlarının çoğu gıda kaynaklıdır ve tavuklar gibi birçok hayvan, kendileri hastalanmadan patojeni barındırabilir. 

NC State Veterinerlik Koleji Luke Borst Laboratuvarı Araştırma Görevlisi DVM Ph.D. Grayson Walker, SE_TAU19’un kümes hayvanlarında klinik hastalığa neden olma yeteneği ile ilgili araştırmayı açıklayan bir makalenin ilk yazarıdır.

DVM Grayson Walker; “Genellikle Salmonella’enteritidis’in tavukları enfekte etmediğini ve tavukların sadece taşıyıcı olduğunu düşünürüz ; ancak Salmonella enteritidis SE_TAU19 tavuklar için öldürücüydü ve tavukları gerçekten enfekte etti.”

Grayson Walker, “Ayrıca Salmonella’nın etrafta dolaşmayı sevdiğini biliyoruz . Bu suş, yetiştirme periyodu boyunca etlik piliçleri öldürdü ve bir yıl sonra farklı bir sürüde tekrarladı. Böylece genomu sıralamaya ve hangi direnç ve virülans özelliklerinin suşu benzersiz kıldığını görmeye karar verdik.”

Ekip, suşun genomunu sıraladı ve yedi antimikrobiyal direnç geni, 120 virülans geni ve büyük bir virülans plazmiti içerdiğini buldu. Plazmitler, suşu antibiyotiğe daha dirençli veya daha bulaşıcı hale getirmek için suşlar arasında değiş tokuş edilebilen “takas edilebilir” genetik elementlerdir.

Grayson Walker, “Bunun ‘yeni’ bir Salmonella türü olduğunu söyleyemesek de, bu türün kümes hayvanları için ölümcül, antibiyotiğe dirençli ve bulaşıcı olduğunu, aynı zamanda insanları da enfekte edebileceğini söyleyebiliriz” diyor. 

Grayson Walker, “İyi haber şu ki, genomu sıralayarak artık gelecekteki salgınların kökenini belirlemeye ve içermeye yardımcı olabilecek verilere sahibiz.”

Araştırma Frontiers in Veterinary Science’da yer almaktadır ve Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı Hayvan Bitki Sağlığı Denetleme Servisi’nin Ulusal Biyolojik ve Tarımsal Savunma Tesisi Bilim Adamı Eğitim Programı tarafından desteklenmektedir. Tüm genom dizilimi, ortak yazar Sid Thakur’un laboratuvarında 1U18FD00678801 hibesi altında finanse edilen FDA GenomeTrakr programı tarafından tamamlanmıştır.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Salmonella ile ilgili diğer yazıları gözden geçirmek isterseniz,

Zoonoz türleri de bulunan Avian Influenza ile ilgili yazıları okumak isterseniz,

Aşılamayı etkileyen faktörler, barsak sağlığı yönetimi ve Antibiyotik direnci hakkında daha fazla yazıyı gözden geçirmek isterseniz,


Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.