Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

Gübrede, antibiyotik direncine çözüm aranıyor

Gübre, bitkileri beslemenin etkili bir yolu olsa da, antibiyotiğe dirençli bakterilerin yayılmasına da katkıda bulunabiliyor. 
İnsan gıdası olarak yetiştirilen bitkisel ürünlere kullanılan hayvan gübresi ile, antibiyotiğe dirençli bakterilerin yayılması mümkün olmaktadır.

Print Friendly, PDF & Email

12 Mayıs 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Iowa Eyalet Üniversitesi’nde yürütülen proje, antibiyotik direnci ile gübre arasındaki bağı belirlemeyi ve ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Proje, hayvan üreticilerine antibiyotik direncini önlemek için yeni yöntemler sunmayı amaçlıyor.

Dr. Howe, “Projede, antibiyotikleri ortadan kaldırmak veya değiştirmek yerine, gübrenin işlenme şeklini değiştirecek adımlar üzerinde çalışıyoruz.”

Iowa Eyalet Üniversitesi Tarım ve Biyosistem Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adina Howe’ye göre gübre, bitkileri beslemenin etkili bir yolu olsa da, antibiyotiğe dirençli bakterilerin yayılmasına da katkıda bulunabiliyor. Antibiyotiğe dirençli bakteriler, antibiyotiklerle tedavi edilen kanatlı ve çiftlik hayvanlarının bağırsaklarında yaşamaktadır. İnsan gıdası olarak yetiştirilen bitkisel ürünlere kullanılan hayvan gübresi ile, antibiyotiğe dirençli bakterilerin yayılması mümkün olmaktadır.

Dr. Howe ve projedeki çalışma arkadaşları, önümüzdeki beş yıl boyunca, bu yolun antibiyotik direncindeki küresel artışa ne derece katkıda bulunduğunu inceleyecek. ABD Tarım Bakanlığı’ndan 1 milyon dolarlık bir hibe ile desteklenen bu çalışma, antibiyotiğe dirençli bu bakterileri gübreden ayırmak için potansiyel tedavileri araştıracak. Ayrıca hayvan üreticilerinin artan sınırlayıcı düzenlemeler karşısında, etkin antibiyotik kullanımının devamı için yeni seçenekler sunacak.

Gübre kullanımını azaltmak, tarım endüstrisinin sürdürülebilir gelişimi için de yararlıdır.

Dr. Howe, “Kanatlı ve Çiftlik Hayvanları endüstrilerinde kısıtlayıcı kurallar oldukça sıkı bir şekilde düzenleniyor ve giderek daha fazla ilgi odağı oluyor,” dedi. “Gübre kullanımını nasıl azaltabileceğimizi ve içerdiği antibiyotiklere dirençli bakteriyel unsurları nasıl kontrol altına alabileceğimizi anlamak, yalnızca insan sağlığı için değil, aynı zamanda tarım endüstrisinin sürdürülebilir gelişimi için de yararlıdır.”

Dr. Howe, çalışma süresince test edilecek olan gübrenin işlenmesine yönelik uygulanabilir yöntemleri belirlemek için üreticilerle birlikte çalışıyor.

Ekip, kompostlama, anaerobik çürütme, kireçleme ve havalandırma olmak üzere dört farklı arıtma seçeneğini test etmeyi planlıyor. Dr. Howe, sıvı ve katı bileşenlerin iki fazlı ayrımı ile birleştirilirse, söz konusu anaerobik sindirim ve hatta kompostlama, potansiyel olarak antibiyotiğe dirençli bakterileri gübrelerden uzaklaştırılmasında etkili olmalı ve ayrıca üreticiler için ekonomik ve teknik olarak uygun olmalıdır.

Her tedavinin etkinliğini resmi olarak test etmek için Dr. Howe’un ekibi, tedavi yöntemlerinin her birini kullanarak gübre örnekleri hazırlamayı ve ardından gübre içinde kaç tane antibiyotiğe dirençli bakterinin geliştiğini belirlemek için antibiyogram testleri yapmayı planlıyor.

Dr. Howe, Iowa Eyaletinin bu yıl denemeleri başlatacağını söyledi. 

Bu arada proje ekibi, söz konusu tedavi yöntemlerinin her birinin hayvancılık operasyonlarına nasıl entegre edilebileceğini değerlendirmek için hayvan üreticileriyle atölye çalışmaları yürütüyor.

Kaynak: Feed Strategy

Keyifli okumalar dileriz

Antibiyotiksiz Üretim hakkında daha fazla yazıyı gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.