Hangi yumurta daha sağlıklı; Kahverengi mi, beyaz mı?

8 Eylül 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim


Kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalardan daha sağlıklı olduğu bilinen bir efsanedir.


Wageningen Üniversitesi Kanatlı Hayvan Uzmanı Ingrid de Jong, bu sorunun kendisine sıklıkla sorulduğunu belirtiyor. Wageningen Livestock Research Kıdemli Araştırmacısı De Jong, tavuklar ve tavuk yumurtaları hakkında çok sayıda araştırmaya sahiptir.

Ingrid de Jong; “Beyaz bir yumurta, kahverengi bir yumurtadan daha sağlıklı veya daha sağlıksız değildir. İçerdikleri besin değerleri tamamen aynıdır.”

Peki bu efsane nereden geliyor? De Jong, “Serbest dolaşan tavuk yumurtaları eskiden kahverengiydi, bu yüzden insanlar bunu daha sağlıklı bir yumurtayla ilişkilendirir. Günümüzde serbest dolaşan tavuk yumurtaları beyaz renkli de olabilmektedir ve bu tamamen yetiştirme için seçilen ırkla ilşkilidir, dolayısıyla bu varsayım artık geçerli değil” diyor.

Ancak araştırmacı, yumurtalar arasında aslında bir fark olduğunu söylüyor. “Kahverengi tavukların kahverengi, beyaz tavukların beyaz yumurta verdiğini söyleyebiliriz. Beyaz tavuklar kahverengi tavuklardan biraz daha küçüktür ve bu nedenle yumurta üretmek için daha az yeme ihtiyaç duyarlar. Daha az yem ve dolayısıyla daha az gübre, beyaz bir yumurtanın biraz daha fazla olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla beyz yumurta üretimi daha çevre dostudur.”

Kısacası, yumurta renginin yumurta tadına hiçbir etkisi yoktur. Bilinçli bir seçim yapmak ister misiniz? Hayvan refahı daha iyi olan ve mümkün olan en küçük karbon ayak izi bırakan yumurta üretimini tercih edin.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Sağlıklı ve Antibiyotiksiz Üretim hakkında yazıları gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram