Broylerde İçme Suyuna Aşı Uygulamalarının Et Kalitesine Etkisi

Cem Konuk – Veteriner Hekim

Kanatlılarda kas içi, deri altı, sprey, inovo ve içme suyuna olarak beş çeşit aşı uygulama teknikleri vardır.  Teknoloji ile uygulama teknikleri doğru orantılı düzeyde gelişmektedir. İçme suyuna aşı uygulamaları yapılırken temel prensip mümkün olan en fazla sayıda hayvanın aşılanmasıdır.

İçme suyu aşılama

İçme suyu aşı uygulamasını en doğru biçimde yapmak için öncelikle aşının kalitesini bozabilecek etmenler ortadan kaldırılmalıdır.


Veteriner Hekim Cem Konuk, “İçme suyuna aşı uygulamaları yapılırken temel prensip mümkün olan en fazla sayıda hayvanın aşılanmasıdır.”


Bu yüzden aşılamadan iki gün önce su ile uygulanan tedaviler durdurulmalıdır. Su tankının temizliği ve sudaki klor varlığı, suyun kalitesi gibi aşının aktivitesini bozabilecek etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Sürüye uygulamayı yapmadan önce suya teşvik etmek için iki saat susuz bırakılmalıdır.

Aşının hazırlanmasında ise su tankına mavi boya katılır ardından ayrı kapta hazırladığımız aşı solüsyonu eklenerek karıştırılır.

Su tankındaki su miktarı, sürünün iki saatte tüketebileceği su miktarı olarak hesaplanır. Bu oran hesaplanırken sürünün yaşı, mevsimsel koşullar, üreticinin beslemesi gibi etmenler dikkate alınır.

Tanktaki su tüketildikten sonra hatlara temiz su verilerek uygulama sonlanmış olur.


İçme suyu aşı uygulaması

İçme suyu aşı uygulamasını en doğru biçimde yapmak için öncelikle aşının kalitesini bozabilecek etmenler ortadan kaldırılmalıdır.


Yaralanma

İçme suyu aşı uygulamaları yapılırken belirli bir süre susuz bırakılan sürüye tekrar tüketim için su verildiğinde sürü nipel hatlarına hücum eder. Bu esnada tavuklar birbirini ezerler ve yaralarlar.


İçme suyu aşılama esnasında yaralanma ve ezilmeler

Belirli bir süre susuz bırakılan sürü, nipel hatlarına hücum eder. Bu esnada tavuklar birbirini ezerler ve yaralarlar.


Selülit oluşumu

Bu lezyonlar sonucunda selülit oluşmakta ve kesime giden sürülerin et kaliteleri kesimhanelerde B sınıfı et olarak işlem görmektedir. Bu sorun büyük bir maliyet kaybı anlamına gelmektedir.


İçme suyu aşılama yaralanmaları sonrasında kesimhanede et kalitesinde görülen değişiklikler

Selülit oluşumu et kalitesini bozarak kesimhanelerde B sınıfı et olarak işlem görmektedir.


Kaynaklar

  1. Degefa T., Sarı L T., Dadi. L, Yami A., G Mariam K., Nassir M: Technical and economic evaluation of different methods of Newcastle disease vaccine administration. J Vet Med A Physiol Pathol Clin Med. 2004 Sep-Oct;51(7-8):365-9
  2. C. S. Li., L. Y. Wang., C. C. Chou : Field Evaluation of Flock Production Performance of In Ovo Injection of Infectious Bursal Disease Virus Immune Complex Vaccine in Commercial Broiler Farms. 2005 J. Appl. Poult. Res. 14:338–344

Keyifli okumalar dileriz

İçme suyu aşılamaya alternatif olabilecek Jel Aşılama’yı gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram