İtalya, Laboratuvar Etini ve Yapay Yemi Yasaklayan İlk Ülke Olacak Mı?

26 Nisan 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Ülkenin tarımsal gıda mirasını korumayı amaçlayan İtalya Hükümeti, laboratuvarda üretilen gıda ve hayvan yemi kullanımını yasaklayan bir yasa tasarısını onayladı.İtalya Tarım Bakanı Francesco Lollobrigida, “Bize göre laboratuvar ürünleri kaliteyi, refahı ve kültürümüzün, geleneğimizin korunmasını garanti etmiyor” dedi.

Başbakan Giorgia Meloni yönetimi, İtalya’nın gıdasını zararlı olarak görülen teknolojik yeniliklerden koruma sözü verdi ve geçen yıl, Tarım Bakanlığının adını “Tarım ve Gıda Egemenliği Bakanlığı” olarak değiştirdi.

İtalya Tarım Bakanı Francesco Lollobrigida: “İtalya, sentetik gıdalara hayır diyen dünyadaki ilk ülke.”Tasarı parlamentodan geçerse, “hücre kültürlerinden veya omurgalı hayvanlardan elde edilen dokulardan” yiyecek veya yeme izin verilmeyecektir. Buna uyulmaması, 60.000 €’ya varan para cezalarına neden olabilir. Meloni yönetiminin, böceklerin uygun bir gıda alternatifi olarak teşvik edilmesine de karşı olduğu biliniyor.

İtalya’da herkes aynı fikirde değil…

İtalya’da herkes bu haberi memnuniyetle karşılamadı ve ‘hücre tabanlı tarım’a yönelik hâlâ çok fazla destek bulunuyor.


Avrupa İyi Gıda Enstitüsü Uzmanı Alice Ravenscroft, “Böyle bir yasanın çıkarılmasının yalnızca bilimsel ilerleme için değil, aynı zamanda iklim değişikliği ve tüketici tercihi için de bir geri adım olacaktır.”


Alice Ravenscroft, “Avrupa’nın geri kalanı ve dünya daha sürdürülebilir ve güvenli bir gıda sistemine doğru ilerlerken İtalya geride kalacaktı. Laboratuvarda üretilen eti denemek isteyen İtalyanların %54’ünün bunu yapması yasaklanacak” dedi.

Bu arada, Gıda şirketleri ağı Cellular Agriculture Europe, İtalya’daki birçok tüketicinin hayvan refahı ve gıda seçimlerinin çevresel etkileri konusunda endişeli olduğunu ve bunun seçeneklerini sınırlayacağını belirterek aynı fikirde.

Yasak milletvekilleri tarafından henüz onaylanmasa da, birçok kişi bunun kaçınılmaz bir sonuç gibi göründüğüne inanıyor.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram