Antibiyotik Dirençli Bakteriler ve Trap-Zap Sistemi

10 Temmuz 2022

Emrah Boran – Veteriner Hekim

Rice Üniversitesi’nde devam etmekte olan çalışmada, atık sulardaki antibakteriyel dirençli (ARG) genlerin imhası için trap&zap sistemi üzerinde çalışılmaktadır.

Süper bakteriler (superbugs) dezenfeksiyon ile temizlense bile diğer bakterilerin daha sonra kullanması için ortama bıraktıkları dirençli genler temizlenmez.

Bakteriler hücre bölünmesi geçirdiklerinde sadece önemli genleri aktarmazlar, aynı zamanda hızlıca saçılımlarına yardımcı olan etkili yöntemlere sahiptirler.

Horizontal gen transferi olarak bilinen süreç sayesinde etraflarındaki diğer bakterilerle genleri eşleştirme ve melezleme yapabilirler.

Bu antibiyotik direnci gibi yetenekleri daha hızlı yaymaya müsaade eder.

Bu durum aynı zamanda bu yeteneklerin yok edilmesini zorlaştırır.

Bir süper bakteri kolonisi temizlense bile o bölgedeki gelecek bakteri popülasyonlara ARG’leri içeren plazmidleri gerisinde bırakabilir.

Çin’deki bir tesiste NDM1 olarak adlandırılan bir genin yayılımını araştırmacılar tespit etmiştir. Bu genler nanolevhalar tarafından filtrelenebilir ve UV ışınları ile tahrip edilebilir.

Bu bilgiler ışığında kümeslerde gelişen anti bakteriyel dirençli bakteriler dezenfeksiyonla temizlense dahi, ARG’lerin temizlenmesi söz konusu değildir ve bir sonraki döneme biyogüvenlik eksiklikleri ile aktarılması mümkündür. Bu yüzden olabildiğince antibiyotik kullanımının azaltılmasında fayda vardır.

Bu durum yapılan antibiyogramların tamamına yakınında direnç görülmesinin nedeni olabilir.

Antibiyotiklerin gereksiz ve koruyucu amaçlı kullanımı iyi huylu, antibiyotiklere duyarlı bakterilerin ölmesine fakat süper bakterilerin daha da çoğalmasına neden olabilmektedir.

KAYNAKLAR

  1. Michael Irwing, Rice University, journal Environmental Science Technology, 12 March 2020

Keyifli okumalar dileriz

Antibiyotik dirençli balkterilerden korunmanın ve daha az antibiyotik kullanmanın önemli etkenlerinden olan Biyogüvenlik hakkında önemli konuları gözden geçirmek isterseniz,

Serbest Gezen ve Organik Yetiştirilen Tavuklarda Önemli Sağlık Sorunlarını gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram