USDA: Kümes Hayvanları COVID-19’a duyarlı değil

10 Kasım 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim


USDA Tarımsal Araştırma Servisi Araştırmacıları, kümes hayvanlarının Covid-19 (SARS-CoV-2) virüsünü çoğaltamayacağını ve insanlara bulaştıramayacağını kanıtladı.


USDA Tarımsal Araştırma Servisi Hayvansal Üretim ve Koruma Kıdemli Ulusal Program Lideri Dr. Cyril Gay, “Tarımsal Araştırma Servisi, ABD’deki COVID-19 saldırılarına yanıt olarak Şubat 2020’de acil durum araştırması gerçekleştirdi” dedi. “Araştırmanın amacı, çiftlik hayvanlarının SARS-CoV-2 virüsüne duyarlı olmadığını doğrulamak ve çiftlik hayvanlarının enfekte olması ve virüsü insanlara doğrudan temas veya tarım ürünleri yoluyla bulaştırmasına ilişkin olası endişeleri ortadan kaldırmaktı.”

USDA Tarımsal Araştırma Servisi, SARS-CoV-2 gibi yeni ortaya çıkan zoonotik ajanlar da dahil olmak üzere özellikle tehlikeli patojenlerin araştırılmasına yönelik laboratuvarlara ve personele sahiptir. COVID-19, hastalık için kullanılan terim iken SARS-CoV-2, COVID-19’a neden olan virüslerin adının kısaltmasıdır.

Dr. Cyril Gay, “Tarımsal Araştırma Servisi ‘nin bu araştırması, yumurtalar ve canlı kümes hayvanları, sığırlar, domuzlar ve eklembacaklıların virüsü kopyalayamadığı ve insanlar için bir enfeksiyon kaynağı haline gelemediğine dair bilimsel temelli kanıtlar sağladı.

Dr. Cyril Gay, “Tarımsal Araştırma Servisi yapmış olduğu çalışma sonunda yumurta ve canlı kümes hayvanları, sığır, domuz ve eklembacaklılar (sivrisinekler, keneler, sinekler, pireler, örümcekler, vs.) gibi geniş hayvan türlerinin Covid-19 hastalığı yönünden insanlara yönelik bir enfeksiyon kaynağı olmadığını ve SARS-CoV-2 virüsünü çoğaltmadığını gösterdi. İncelenen tüm çiftlik hayvanlarından yalnızca geyikler SARS-CoV-2’ye duyarlıydı. İlginç bir şekilde, geyikler hastalanmadı, ancak virüsü hızla diğer geyiklere yaydılar.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde Beyaz kuyruklu geyikler çiftlik hayvanı olarak yetiştirilmektedir. Beyaz kuyruklu geyiklerin SARS-CoV-2 virüs hücre reseptörünün genetik dizisi, insan reseptörünün dizisiyle çok benzerdir. Bu nedenle Tarımsal Araştırma Servisi bu araştırmasına beyaz kuyruklu geyiği dahil etti.

Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın geri kalanı küresel bir pandeminin etkilerinden sarsılırken, Ames, Ulusal Hayvan Hastalıkları Merkezi Tarımsal Araştırma Servisi araştırmacıları; Atina Ulusal Tavukçuluk Araştırma Merkezi; ve Manhattan Arthropodlarla Bulaşan Hayvan Hastalıkları Araştırma Birimi, COVID-19’un o zamanlar bilinmeyen tehlikelerini araştırdı. Araştırmacılar, kendi güvenliklerinin yanı sıra Tarımsal Araştırma Servisi destek personeli ve işbirlikçilerinin güvenliğini sağlamak için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yayınlanan sağlık ve güvenlik protokolü yönergelerini izledi.

Tarımsal Araştırma Servisi, salgınlara yanıt olarak acil durum araştırmaları uygulama konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. 2009 yılında yaşanan H1N1 pandemisi ve 2014-2015 yıllarında yaşanan yüksek patojenik kuş gribi virüsü salgınları başarıyla yönetilmiştir. 

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram