Dolar 32,2243
Euro 35,0116
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 24 °C
Az Bulutlu

Kümes Dezenfeksiyonu

İyi bir dönem arası temizlik ve dezenfeksiyon için kümesin öncelikli olarak altığının çıkarılması ve sonrasında kalan organik kirlerin özellikle tabandan uzaklaştırılması ve deterjan uygulamasından sonra durulama yapılması ile mümkün olur. Kümes dezenfeksiyonu kurallara uygun olarak yapılmaz ve ikinci plana atılır ise hiçbir ilaç ya da aşı hastalıkları önlemede başarılı olamaz.

Print Friendly, PDF & Email
Kümes Dezenfeksiyonu

29 Eylül 2021

İlhan Atalay – Dezenfeksiyon Sorumlusu

Kümes dezenfeksiyonu kurallara uygun olarak yapılmaz ve ikinci plana atılır ise hiçbir ilaç ya da aşı hastalıkları önlemede başarılı olamaz.

İyi bir dönem arası temizlik ve dezenfeksiyon için kümesin öncelikli olarak altığının çıkarılması ve sonrasında kalan organik kirlerin özellikle tabandan uzaklaştırılması ve deterjan uygulamasından sonra durulama yapılması ile mümkün olur. İstenilen verim düzeyine ulaşmak ancak sağlıklı hayvanlarla başarılabilir bu da iyi yapılmış dezenfeksiyon ile olanaklıdır. Unutulmamalıdır ki ortamdaki olası etkenlerin %95’i temizlikle uzaklaştırılır ve kalan %5 ile savaşılır.

Temizlik ve Dezenfeksiyon

Tüm işlemlerin gerektiği şekilde yapılıp yapılmadığının fiziksel kontrolü yapılmalı, belirli zamanlarda bakteriyolojik kalite kontrol uygulamalarından yararlanılmalıdır. Bakteriyolojik kontroller; özellikle genel mikroorganizma ve koliform yönünde olmalıdır. Kontrol edilecek materyaller aşağıdaki gibidir:

      –   Kullanım suyu

      –   Deterjan solüsyonları

      –   İşletmenin bazı noktaları

      –   Araç gereç ekipman yüzeyi

      –   Durulama suyu kontrolü

Dezenfeksiyon Uygulama Aşamaları

Kuru Temizleme

Tüm organik kirlerin ortamdan uzaklaştırılması çok önemlidir. Organik kirlilik

olması durumunda dezenfektan etkinliği önemli düzeyde düşer. Taban ve yan duvarların tabanla birleştiği noktalarda kaba temizlik sonrası kalan kirler olacağından bunlar titizlikle incelenip kazınarak ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca fanların iç yüzeyinde, Klapelerin kenarlarında, kirişlerin üst kısmında birikmiş nem ile katılaşmış halde olan tozların kazınarak sökülüp atılması ve arkasından 80-150 bar basınçlı su ile yıkanması gerekir.

Taşınabilir ekipmanlar da dışarı çıkarılmalı ve yıkanıp dezenfeksiyon yapıldıktan sonra içeri alınmalıdır. 

Dekontaminasyon

Dekontaminasyon temizlik ve dezenfeksiyon işleminin tümüdür.

  • Deterjan İle Temizlik:  Dezenfeksiyon etkinliği için organik kirlerin fiziksel temizliğinden sonra deterjan ile uygulama yapılması kalan kirlerin uzaklaştırılması açısından önem taşır. Yüzeye yapışmış ve kuru temizleme ile çıkmayan kirlerin ortamdan uzaklaştırılması bu işlem ile mümkün olabilir. Bu işlem için köpük oluşturmaya uygun ekipman gereklidir. Diğer önemli nokta deterjanın dezenfektan ile uyumlu olmasıdır. Eğer dezenfeksiyonda kullanılacak ürün asidik özellikte ise deterjan da asidik özellikte olmalıdır. Dezenfeksiyonda kullanılacak ürün bazik özellikte ise deterjan da bazik özellikte olmalıdır. Hipoklorit içerikli deterjan kullanıldıysa asidik içerikli dezenfektan kullanılmaz. İyot, povidon iyot, Hidrojen peroksit, asetik asit, perasetik asit, potasyum peroksimonosülfat içerikli dezenfektan kullanılacaksa bunlar asidik özellikte olduğundan asidik özellikte dezenfektan kullanılmalıdır. Ortofitalaldehit ise geniş pH aralığında etkilidir.

İyi bir dönem arası temizlik ve dezenfeksiyon için kümesin öncelikli olarak altığının çıkarılması ve sonrasında kalan organik kirlerin özellikle tabandan uzaklaştırılması ve deterjan uygulamasından sonra durulama yapılması ile mümkün olur. Kümes dezenfeksiyonu kurallara uygun olarak yapılmaz ve ikinci plana atılır ise hiçbir ilaç ya da aşı hastalıkları önlemede başarılı olamaz. İstenilen verim düzeyine ulaşmak ancak sağlıklı hayvanlarla başarılabilir bu da iyi yapılmış dezenfeksiyon ile olanaklıdır. Unutulmamalıdır ki ortamdaki olası etkenlerin %95’i temizlikle uzaklaştırılır ve kalan %5 ile savaşılır.

İnsekt Mücadelesi

Kanatlılar kümesten çıkartılır çıkartılmaz kırmızı tavuk biti, altlık böcekleri, altın renkli örümcek böceği ve diğer taban böcekleri için altlık henüz soğumadan iç, dış duvarlar, altlık ve ekipmanlara ve kümes çevresine sprey ya da fumigasyon yönetimi ile etkili insektisit uygulaması yapılmalıdır.

Dezenfeksiyonun Sürdürülmesi

  1. Ayak havuzları:  Kümes girişlerinde ayak dezenfeksiyon havuzlarında sürekli dezenfektan bulundurulur ve bu dezenfektan kısa sürelerde değiştirilir. Ayak havuzunda dezenfektanın etkili olması için 20 saniye kalınması gereklidir.
  2. Araç dezenfeksiyon sistemleri:  İşletmenin giriş kapısında girişi zorunlu araçların tekerleklerini dezenfekte edecek bir sistem bulunması ve özellikle girişte teker dezenfeksiyonu yapmak bulaşmanın engellenmesi açısından önem taşır. Bu bir sırt pompası ile yapılabileceği gibi otomatik basınçlı bir sitem ile de yapılabilir.
  3. El hijyeni:  İşletmede işe başlamadan alkol bazlı dezenfektan ile giriş bölümünde eller dezenfekte edilmelidir.
  4. Ziyaretçiler:  Kümese ziyaretçi kabul etmemek temel ilkedir. Fakat girişi zorunlu ziyaretçiler için işletme girişinde varsa duş alındıktan sonra kabul etmek gerekir, bu olamıyorsa tek kullanımlık tulum ve çizme giydirdikten sonra kabul etmek hastalık bulaşmalarını engelleyecektir.

Keyifli okumalar dileriz

Antibiyotik dirençli balkterilerden korunmanın ve daha az antibiyotik kullanmanın önemli etkenlerinden olan Biyogüvenlik hakkında önemli konuları gözden geçirmek isterseniz,

Serbest Gezen ve Organik Yetiştirilen Tavuklarda Önemli Sağlık Sorunlarını gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.