Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Kinky Back Sendromu (Spondylolisthesis)

Kinky Back Sendromu; Omurilik sıkışması ile posterior paraliz ile seyreden bakteriyel kaynaklı bir hastalıktır. Bu hastalığın tespit edildiği hayvanlarda Entrecocus cecorum izole edilmiştir¹.

Print Friendly, PDF & Email
Kinky Back Sendromu (Spondylolisthesis)

1 Ağustos 2022

Cem Konuk – Veteriner Hekim

Giriş

Kinky Back Sendromu;  Omurilik sıkışması ile posterior paraliz ile seyreden bakteriyel kaynaklı bir hastalıktır. Bu hastalığın tespit edildiği hayvanlarda  Entrecocus cecorum izole edilmiştir¹.

Enterokoklar, gram pozitif ve katalaz negatif koklar olup, ekosistem içinde memeliler, kuşlar, reptiller, insektler; toprakta, suda ve atık sularda, bitkilerde, gıdalarda, hayvanların ve insanların deri, gastrointestinal ve ürogenital sistemlerin doğal florasında yer alırlar.

Patogenez

Cem Konuk, “Enterokoklar fırsatçı patojenlerdir. Hava yoluyla canlıdan canlıya bulaşabilirler.”

Enterokoklar fırsatçı patojenlerdir. Hava yoluyla canlıdan canlıya bulaşabilirler. Ayrıca doğal florada da bulundukları için immun sistem zayıf olduğu anda harekete geçerler. Kuluçkadan ilk çıkan civcivlerde immun sistem tam gelişmediği için bu patojenler kemiklere giderek yerleşirler. Altıncı thoracal omura yerleşerek burada deformasyona neden olurlar. Bunun sonuncunda da omurilik sıkışması ve posterior paraliz görülür².

Klinik Görünüm

Paraliz olan hayvanlar arkaya doğru oturmuş vaziyettedirler (Resim 1 ve 2). Hareketleri sınırlı olduğu için beslenme ihtiyaçlarını karşılayamayacaklardır.

Nekropsi Bulguları

Nekropside 6. Thoracal omurda enterokokların yaptığı lezyon sonucu sinir sıkışması görülür (Resim 3,4 ; Jung ve ark., 2014).

Koruma ve Kontrol

Büyüme hızını azaltmak (ışık ve beslenme programları) Kinky Back Sendromu’nun önlemesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca  0. Günden itibaren 3  ile 5 gün boyunca Linkomisin-spektinomisin kombinasyonlu preparatlar kullanabilir.

Kaynaklar

  1. Jung A., Rautenschlein S: Comprehensive report of an Enterococcus cecorum infection in a broiler flock in Nothern Germany, BMC Veterinary Research  2014, 10-311.
  2. Borst LB.,Suyemoto MM.,Sarsour AH.,Harris MC.,Martin MP.,Strickland JD.,Oviedo EO.,Barnes HJ :  Pathogenesis of Enterococcal Spondylitis Caused by Enterecoccus cecorum in Broiler Chickens, Vet Pathol 2017,61-73.

Keyifli okumalar dileriz

Broylerde farklı bir Topallık nedeni olan BCO (Bacterial chondronecrosis with osteomyelitis)‘i gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.