Dolar 32,8670
Euro 35,6788
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31 °C
Az Bulutlu

IB Delmarva DMV / 1639 suşu Kanada’da False Layer Sendromu’na neden oluyor

İnfeksiyöz bronşit virüsünün (IBV) Delmarva 1639 (DMV / 1639) varyantından kaynaklanan False Layer (Yalancı Yumurtacı) Sendromu, Kanada yumurta endüstrisinde büyük ekonomik kayıplara yol açmaktadır.

Calgary Üniversitesi’nden Mohamed Hassan Yalancı Yumurtacı Sendromlu tavuklar sağlıklı görünebileceğini, ancak IB DMV / 1639 ile enfekte olmuşsa, virüsün yumurta kanallarını etkilemesi nedeniyle yumurta üretimi olumsuz etkilenebileceğini söylüyor.

Print Friendly, PDF & Email
IB Delmarva DMV / 1639 suşu Kanada’da False Layer  Sendromu’na neden oluyor

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

İnfeksiyöz Bronşitis Virüsü (IBV) Avian Coronavirus etkeni tarafından oluşturulan, kanatlılarda başta solunum yolu olmak üzere ürogenital yolları da etkileyen hastalıktır.

İnfeksiyöz Bronşitis Virüsü (IBV) Avian Coronavirus etkeni tarafından oluşturulan, kanatlılarda başta solunum yolu olmak üzere ürogenital yolları da etkileyen hastalıktır. Solunum sistemi hasarı ile karakterize hastalık, Broiler yetiştiriciliğinde verim kaybına neden olmakta, Damızlık ve Ticari Yumurta üretiminde Yumurta Sayısı’nı düşürmekte ve yumurta kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Kanatlı Üretiminde yüksek bulaşma riskine sahip ve önemli verim kayıplarına neden olduğu için ülkeler tarafından yakından takip edilmektedir.

İnfeksiyöz Bronşitis’in etkileri virüsün virülensine, civcivin yaşına, ilk aşılama programına, genç civcivlerde maternal immuniteye ve eşlik eden Kolibasilloz (E. Coli), Mycoplasmozis (Mycoplasma spp.) ve NewCastle (ND) hastalıklarının varlığına göre değişmektedir.

İnfeksiyöz bronşit virüsünün (IBV) Delmarva 1639 (DMV / 1639) varyantından kaynaklanan False Layer (Yalancı Yumurtacı) Sendromu, Kanada yumurta endüstrisinde büyük ekonomik kayıplara yol açmaktadır.

Calgary Üniversitesi’nden Mohamed Hassan, False Layer (Yalancı Yumurtacı) Sendromlu tavuklar sağlıklı görünebileceğini, ancak IB DMV / 1639 ile enfekte olmuşsa, virüsün yumurta kanallarını etkilemesi nedeniyle yumurta üretimi olumsuz etkilenebileceğini söylüyor.

Hassan ayrıca IB DMV / 1639 IBV enfeksiyonunun yumurta üretimini önemli ölçüde azaltılabilirken, üreticilerin de kalitesiz yumurta görebileceğini aktardı.

Hassan ve arkadaşları, özellikle üreme sisteminde patojenin neden olduğu lezyonları anlamak için, spesifik patojen içermeyen tavukları yumurta üretiminin pik seviyesinde olan sürüleri bir Kanadalı IB DMV / 1639 suşu ile enfekte etti.

Enfekte olmayan kontrollerle karşılaştırıldığında, enfekte tavuklarda yumurta üretimi, enfeksiyondan 5 gün sonra azalmaya başlayarak% 90’dan% 40’a düştü.

Hassan’ın bildirdiğine göre, enfeksiyondan 10 gün sonra yapılan necropside gerilmiş, atrofiye olmuş yumurtalıklar, uterusta epitel, ödem ve protein birikiminin bulguları gözlemlendi.

Lokal ve sistemik bağışıklık tepkisini ölçmek için üreme yolundan alınan numunelerden yapılan  ELISA sonuçlarında önemli düzeyde antikor artışı ve yüksek sitokin düzeyi görüldü.

Hassan, bu bulguların virüse karşı immun yanıtın olumlu olduğu ancak üreme sistemi hasarını önlemediğini gösterdi. Sonuçları daha fazla araştırmak için denemeyi daha fazla sayıda sürüyle yapmak gerektiğini belirtti.

Guelph Üniversitesi’ndeki Hayvan Sağlığı Laboratuvarı, 2015 ve 2018 yılları arasında 600 IBV örneğini genotiplendirdi.

2015 yılında IB DMV / 1639 suşu, Kanada’da bulunan tüm IBV suşlarının yalnızca yaklaşık % 1’i iken bu oran 2016 yılında % 25’ine yaklaştı.

2017 ve 2018 itibariyle, IB DMV / 1639, Kanada’daki tüm IBV suşlarının yaklaşık% 45’ini temsil ederek dikkat çekici bir şekilde arttı ve diğer IBV suşlarından çok daha yaygın hale geldi.

Yeni İnfeksiyöz Bronşitis varyasyonları riskine karşı aşılama programlarını saha baskısına ve gelebilecek risklere karşı oluşturmak önem taşımaktadır.

Kaynaklar

1. Poultry Health Today

2. New real time and conventional RT-PCRs for updated moleculardiagnosis of infectious bronchitis virus infection (IBV) in chickens inEgypt associated with frequent co-infections with avian influenza andNewcastle Disease viruses, Journal of Virological Methods 245 (2017) 19–27

Keyifli okumalar dileriz

Kanatlı Coronavirus Hastalıklarından olan İnfeksiyöz Bronşitis hakkında hakkında daha fazla kaynak okumak isterseniz,

İnfeksiyöz Bronşitis ve Kanatlı Coronavirus Hastalıkları’ndan korunmanın temeli olan Biyogüvenlik hakkında önemli konuları gözden geçirmek isterseniz,

İnfeksiyöz Bronşitis Hastalığının seyrini olumsuz etkileyen NewCastle Hastalığı hakkında önemli konuları gözden geçirmek isterseniz,

Serbest Gezen ve Organik Yetiştirilen Tavuklarda Önemli Sağlık Sorunlarını gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.