Dolar 32,7457
Euro 35,1473
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32 °C
Açık

Hong Kong Hükümeti üç insan kuş gribi AI(H5N6) vakası bildirdi

Hong Kong Sağlık Bakanlığı’na bağlı Hong Kong Sağlığı Koruma Merkezi (CHP) yakın zamanda Anakara’da üç insan kuş gribi A(H5N6) vakası bildirdi ve halkı hem yerel hem de seyahat sırasında sıkı bir biçimde kişisel, gıda ve çevre hijyenini sürdürmeye çağırdı.

Print Friendly, PDF & Email

4 Ağustos 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Hong Kong Sağlık Bakanlığı’na bağlı Hong Kong Sağlığı Koruma Merkezi (CHP) yakın zamanda Anakara’da üç insan kuş gribi A(H5N6) vakası bildirdi ve halkı hem yerel hem de seyahat sırasında sıkı bir biçimde kişisel, gıda ve çevre hijyenini sürdürmeye çağırdı.

Hong Kong hükümeti tarafından yayınlanan rapora göre , ilk vakanın, semptomların başlamasından önce canlı evcil kümes hayvanları ile temas etmiş olan Sichuan Eyaletindeki Xuanhan’da yaşayan 51 yaşındaki bir kadın olduğu belirtiliyordu. Bu vakada 25 Haziran’da semptomlar gelişti ve hasta 2 Temmuz’da tedavi için sağlık merkezi tarafından kabul edildi. Hasta 4 Temmuz’da vefat etti.

İkinci vakanın, Sichuan Eyaleti, Kaijiang’da yaşayan ve daha önce canlı evcil kümes hayvanları ile teması olan 57 yaşındaki bir adam olduğu belirtildi. 22 Haziran’da semptomlar gelişti ve hasta 5 Temmuz’da tedaviye alındı. Hastanın durumu hâlen kritik.

Üçüncü vakanın ise, Chongqing Belediyesindeki Tongnan’da yaşayan ve başlamadan önce canlı evcil kümes hayvanları ile teması olan 66 yaşındaki bir erkek olduğu aktarıldı. 23 Haziran’da semptomlar gelişti ve hasta 30 Haziran’da tedaviye alındı. Hastanın durumu hâlen kritik.

2014 yılından bugüne, Anakara sağlık yetkilileri tarafından 35 insan kuş gribi A(H5N6) vakası rapor edilmiştir.

CHP sözcüsü, “H5N6 da dahil olmak üzere tüm yeni influenza A enfeksiyonları Hong Kong’da bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklardır” dedi.

Yerel gözetim, önleme ve kontrol önlemleri yürürlükteyken, CHP yetkilileri teyakkuzda kalacaklarını ve son gelişmeleri izlemek için Dünya Sağlık Örgütü ve ilgili sağlık yetkilileriyle yakın işbirliği içinde çalışacaklarını açıkladı.

Hükümet, halkı katı kişisel, el, gıda ve çevre hijyeni sağlamaya ve kümes hayvanları ile uğraşırken aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almaya çağırıyor:

  • Kümes hayvanları, kuşlar, hayvanlar veya bunların dışkılarına dokunmaktan kaçınılmalıdır,
  • Canlı tavuk alırken onlara ve dışkılarına dokunulmamalıdır. Alt kısımlarına üflenmemelidir. Dışkı ile kirlenen yumurtalar deterjanla yıkanmalı ve yumurtalar hemen pişirilip ve tüketilmelidir. Tavuklara ve yumurtalara dokunduktan sonra eller daima sabun ve suyla iyice yıkanmalıdır;
  • Yumurtaların beyazı ve sarısı sertleşene kadar iyice pişirilmelidir. Çiğ yumurta tüketilmemelidir. Pişmiş yiyecekler çiğ yumurtalı soslara batırılmamalıdır. Tavuk eti iyice pişirilmelidir. Pişmiş kümes hayvanından pembemsi sıvı akıyorsa veya kemiğinin orta kısmı hâlâ kırmızıysa, kümes hayvanının tamamen pişmesi sağlanmalıdır,
  • Özellikle ağza, buruna veya gözlere dokunmadan önce, yiyeceklere dokunmadan veya yemek yemeden önce ve tuvalete gittikten sonra, yürüyen merdiven tırabzanları, asansör kontrol panelleri veya kapı kolları gibi halka açık tesisatlara veya ekipmanlara dokunduktan sonra veya ellerin kirlendiği durumlarda eller sık sık yıkanmalıdır. Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra solunum salgıları görülür, ateş veya solunum semptomları gelişirse, hastaneye veya kliniğe giderken veya ateş veya solunum semptomları olan hastalarla ilgilenirken maske takılmalıdır.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Kanatlılarda Avian Influenza Enfeksiyonunu okumak isterseniz,

Avian Influenza’dan korunmanın temeli olan Biyogüvenlik hakkında önemli konuları gözden geçirmek isterseniz,

Avian Influenza ile eşlik edebilecek diğer enfeksiyon hastalıklarını gözden geçirmek isterseniz,

Antibiyotiksiz Üretim hakkında daha fazla yazıyı gözden geçirmek isterseniz,

Kanatlı Hastalıkları’ndan korunmanın temeli olan Biyogüvenlik hakkında önemli konuları gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.