Civcivlerde açlık ve yumurta sarısı enfeksiyonlarının başlıca nedenleri

7 Nisan 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Yumurta sarısı, embriyonik gelişme esnasında ve kuluçkada hemen çıkımı takiben dönemde sindirim organları tarafından emilmemektedir. Kuluçkadan çıkışı takiben yumurta sarısı ya direkt olarak kan dolaşımına ya da ince bağırsağa transfer olmak suretiyle, kuluçkadan sonraki dönemde civcivlerin hem beslenmesi hem de ince bağırsağın gelişimi için kullanılmaktadır¹.   

Diamond V Teknik Müdürü Veteriner Hekim Eric Gingerich, 2020 Yumurta Üretimi Veteriner Hekimler Derneği (AVEP) Yıllık Yarka ve Yumurtacı Hastalıkları Araştırması bulgularını paylaştı.

Eric Gingerich, “Civcivlerin ilk hafta boyunca açlıktan ölmeleri ve yumurta sarısı enfeksiyonları, üretimde orta derecede öneme sahiptir. “

“Civcivlerin ilk hafta boyunca açlıktan ölmeleri ve yumurta sarısı enfeksiyonları, üretimde orta derecede öneme sahiptir. Bu nedenle, damızlık kuluçkalık yumurta sanitasyonu, kuluçkahane ve civciv yetiştirme yönetiminde iyileştirmeler yapılması gereklidir” dedi.

Gingerich, ilk hafta ölümleri ve yumurta sarısı enfeksiyonlarının nedenlerini şöyle sıralıyor:

 1. Büyük kapasiteli kümeslerimizin ihtiyacı olan yüksek sayıda civciv için, kuluçkalık yumurtaları istenenden daha uzun süre muhafaza etme gerekliliği ortaya çıkar. Bu durum, hem açlık hem de yumurta sarısı enfeksiyonları için hazırlayıcı olabilir.
 2. Damızlık kümeslerdeki kirlilik, yumurtaların bakterilerle kontaminasyonuna neden olur. Bakteriyolojik olarak kirlenmiş yumurtalar kuluçkayı kontamine eder ve kuluçkada civcivlerin göbek deliğinden enfekte olmasına neden olur.
 3. Yaşlı damızlıklardan olduğu gibi 28 haftalık yaştan küçük damızlıklardan da elde edilen kuluçkalık yumurtaları kullanmak, civcivlerin hem açlık çekmesine hem de yumurta sarısı enfeksiyonlarına neden olabilir.
 4. 70 haftalıktan daha büyük damızlıklardan elde edilen kuluçkalık yumurtaların civcivlerinde bu sorunlar yaşanabilir. Gingerich, “Düşük yumurta kabuğu kalitesi nedeniyle, bu yumurtalardan çıkan civcivler, daha fazla bakteri yüküne maruz kalmaktadır ” dedi.
 5. Uzun taşıma nedeniyle civcivlerin dehidrasyonu bu sorunlara neden olabilir.
 6. Civcivlerin yerleştirildiği kümeslerde kötü management koşulları da bu sorunlara katkıda bulunabilir; 
  1. Düşük nem,
  1.  Yem ve suya ulaşmayı engelleyen düşük ışık yoğunluğu,
  1. Suya erişime engel olabilecek çok düşük veya yüksek sıcaklıklar,
  1. Su kaynağı altına civciv kağıtlarının yerleştirilmemiş olması,
  1. Düşük su kalitesi

Bu sorunların en aza indirilmesi ile kümeslerde sarı kesesi emilimine bağlı ilk hafta ölümleri ve sarı kesesi enfeksiyonları önlenebilmektedir.

Kaynaklar: 

 1. Watt Poultry
 2. Tavukçuluk Araştırma Dergisi

Keyifli okumalar dileriz

Kanatlılarda Bağırsak Sağlığı Yönetimi konusundaki makaleleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram