Bildiklerinizi unutun; Avian Influenza virüsü sahada ne kadar canlı kalır?

20 Ekim 2021

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim


Avian Influenza virusları göçmen kuşlar için genellikle zararsızdır. Avian Influenza virüsleri göçmen kuşların bağırsaklarına yerleşir ve dışkılarıyla doğaya geri saçılır.


Georgia Veteriner Fakültesi Kümes Hayvanları Teşhis ve Araştırma Merkezi Asistanı Rebecca Poulson ve çalışma arkadaşları, Avian Influenza virüslerinin, önceden düşünülenden çok daha uzun süre, 7 ay boyunca ördeklerin dışında canlı ve bulaşıcı kalabileceğini keşfetti.

Poulson ve ekibi, virüsün kuşların dışında ne kadar süre canlı kalabileceğini anlamak için ağızdan ve dışkıdan örnekler aldı. Örnekleri aldıktan sonra, onları çevrede tuttular ve virüsün aradan yarım yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen diğer kuşlara bulaşma yeteneğine sahip olduğunu buldular.

Rebecca Poulson; “Çalışmamız bize, göçmen kuşlar aylar sonra geri döndüğünde bile virüsün enfeksiyon gücünün uzun süre devam edebileceğini gösterdi.”

Mevcut COVID-19 pandemisi ile birlikte, SARS-CoV-2 virüsünün vektörleri ve vücut dışında virüslerin uzun süre enfeksiyon gücüne sahip olmaları artık bir sır değil.

Rebecca Poulson, Kızılkımkuşu gibi göçmen kuşlarla çalışıyor. Ayrıca influenza virüslerinin konakçılarıyla, özellikle de kıyı kuşlarıyla göçüyle ilgilenmektedir.

Küçük kıyı şeridini kullanan kuş sürüleri ile çok sayıda virüs transferi gerçekleşiyor. Poulson ve ekibi, Delaware Körfezi’ndeki kıyı kuşlarında bulunan virüsleri güneydoğu ABD kıyılarında bulunanlarla karşılaştırarak, Avian Influenza virüslerinin nasıl seyahat ettiğini ve bulaştığını, yılın diğer zamanlarında nerede tutulabilecekleri konusunda kapsamlı veri topluyor.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Avian Influenza ile ilgili daha fazla yazıyı gözden geçirmek isterseniz,

Avian Influenza’dan korunmanın temeli olan Biyogüvenlik hakkında önemli konuları gözden geçirmek isterseniz,

Avian Influenza ile eşlik edebilecek diğer enfeksiyon hastalıklarını gözden geçirmek isterseniz,

Antibiyotiksiz Üretim hakkında daha fazla yazıyı gözden geçirmek isterseniz,

Kanatlı Hastalıkları’ndan korunmanın temeli olan Biyogüvenlik hakkında önemli konuları gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram