Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

ABD Etlik Piliç Endüstrisi Koksidiyoz yönetiminde daha esnek

ABD’nde 2021 yılında üretilen etlik piliçlerin yarısından fazlası, büyüme hızını ve yem dönüşümünü azaltabilen koksidiyoza karşı aşı kullanımını tercih etmiştir.
ABD’nde geleneksel koksidiyoz yönetiminde antikoksidiyaller, ya tek başına planlı bir antikoksidiyal program ile ya da bir rotasyon programının içinde aşı ile birlikte kullanılmaktadır.

Print Friendly, PDF & Email

29 Haziran 2022

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

ABD’nde 2021 yılında üretilen etlik piliçlerin yarısından fazlası, büyüme hızını ve yem dönüşümünü azaltabilen koksidiyoza karşı aşı kullanımını tercih etmiştir.

ABD’nde geleneksel koksidiyoz yönetiminde antikoksidiyaller, ya tek başına planlı bir antikoksidiyal program ile ya da bir rotasyon programının içinde aşı ile birlikte kullanılmaktadır.

Etlik piliç üreten bir çok işletmenin programında yaz aylarında havalandırmanın artması ve koksidiyoz baskısının azalmasının da avantajı ile koksidiyoz aşıları daha yaygın biçimde kullanılmaya başlandı.

Aşı kullanımındaki artış, ABD kanatlı endüstrisinin “Antibiyotiksiz Üretim” (NAE) üretimine geçişindeki hızı da gösteriyor. 2021 yılında yaklaşık her on etlik piliçten altısı (% 59) antibiyotiksiz üretildi; bu rakam 2014 yılında sadece % 3 ‘tü.

Aşıdaki artış

Greg Rennier “Etlik piliçlerin % 55 ‘inin koksidiyoz aşısı olduğunu gördük.”

Rennier Associates’in başkanı Greg Rennier, “Son on yılda koksidiyoz aşısı kullanımı arttı ve 2021 yılında aşı oranlarında yüzde 6 oranında bir artış gördük, ” dedi. 

Koksidiyoz aşıları 2013 yılında ABD’nde etlik piliç üretiminin yalnızca %18 ‘inde kullanılıyordu. Rennier, son 2 yılda bazı işletmelerin etlik piliçleri koksidiyoz için iki kez aşıladığını da sözlerine ekledi.

“Çift aşılama, aşılanmamış civciv oranının en düşük olması nedeniyle aşılama başarısını artırmaya yönelik bir stratejidir” diye açıkladı. “Kapalı bir kümeste koksidiyoz problemini başlatmak için sadece birkaç hasta civciv yeterlidir.”

Koksidiyoz yönetiminde önerilerini sıralayan Rennier, “Antibiyotiksiz Üretim” modelinde koksidiyoz aşılarının antibiyotik olmayan antikoksidiyaller ile birlikte kullanımının en etkin yönetim modeli olduğunu düşündüğünü belirtti.

Öbiyotikler – gastrointestinal sistemdeki mikrofloranın sağlıklı bir dengesini sağladığı düşünülen botanikler ve esansiyel asitler gibi ürünler – aşı ve ilaç programlarını desteklemek için de kullanılmaktadır.

Antibiyotikler hala oyunda

ABD’nde iyonofor kullanımı hala popülerliğini korumaktadır.

Örneğin; lasalosid, monensin, narasin ve salinomisin sınıfı işletmelerin programlarında yer almaktadır.

ABD’nde etlik piliç üreten bazı şirketler, antibiyotik kullanımlarını “yalnızca iyonoforlarla” sınırlamayı politika haline getirdiler.

Rennier, iyonoforların ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından antibiyotik olarak sınıflandırılmasına rağmen, Dünya Sağlık Örgütü’nün insan sağlığı üzerinde hiçbir etkileri olmadığı için koksidiyoz tedavisinde kullanımlarını onayladığını belirtti. 

Rennier’e göre, 2021 yılında “yalnızca iyonofor” kullanan sürüler ABD üretiminin % 18 ‘ini oluşturuyordu, bu oran 2020 yılında % 22 iken üreticilerin doğru antikoksidiyal programı bulma çabaları nedeniyle 2019 yılında sadece % 15 düzeyindeydi.

Greg Rennier, “Rennier, ABD’nde üretilen etlik piliçlerin % 21’inin “azaltılmış kullanım” programları uygulamaktadır.”

ABD kümes hayvanı üretiminde antibiyotik kullanımı azalmaktadır. Rennier, ABD’nde üretilen etlik piliçlerin % 21’inin “azaltılmış kullanım” programları olarak adlandırdığı programları uyguladığını belirtti. Bu, civcivlere FDA tarafından avilamisin, basitrasin ve bambermisin gibi insanlar için tıbbi açıdan riskli olmadığı düşünülen antibiyotikler verildiği anlamına gelmektedir.

Rennier yine 2021 yılında, etlik piliçlerin yalnızca % 2 ‘sinin “tam spektrumlu” programlar kullanılarak üretildiğini belirtti. Tam spektrumlu programda insan sağlığı için riskli olarak kabul edilen tüm FDA onaylı antibiyotiklerin kullanımı anlamına gelmektedir. Bu oran, 2014 yılında % 45 ‘in altındaydı.

Kaynak: The Poultry Site

Keyifli okumalar dileriz

Yenilikçi aşılama yöntemi olan “Gel Aşılama” konusundaki makaleyi gözden geçirmek isterseniz,

Kanatlılarda Bağırsak Sağlığı Yönetimi konusundaki makaleleri gözden geçirmek isterseniz,

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.