Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Yumurta Kabuk Kalitesi İçin Öneriler

Estetik açıdan hoş görünümlü ve bir örnek yumurta isteyen tüketiciler bir yana, yumurta kabuğu kusurları genellikle finansal bir kayıp olarak düşünülür. Ancak kabuk, sürülerin sağlığı, yönetimi ve üretkenliğini gösteren bir veri olarak görülmelidir.

Print Friendly, PDF & Email

5 Nisan 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Estetik açıdan hoş görünümlü ve bir örnek yumurta isteyen tüketiciler bir yana, yumurta kabuğu kusurları genellikle finansal bir kayıp olarak düşünülür. Ancak kabuk, sürülerin sağlığı, yönetimi ve üretkenliğini gösteren bir veri olarak görülmelidir.


Creative medicine and healthcare concept, sticking plaster on cracked broken egg.

B kalite yumurta sayısındaki ani veya erken artış her zaman önemli bir sorun olarak görülmelidir. B kalite yumurtaların varlığı, teknik sorumluların sorunları üretim ve sürü refahı üzerinde daha fazla etkisi olmadan önce belirlemesine ve ele almasına da yardımcı olabilir.

St David’s Poultry Kanatlı Uzmanı Veteriner Hekim Kathryn Stewart, bir veteriner hekim olarak yumurtaların, tavuklar daha muayene edilmeden önce önemli bir tanı aracı olduğunu söylüyor: “Örneğin, müşterilerimizi arayarak daha soluk sarılı yumurtaları olduğunu söylüyoruz. Renk çoğunlukla genetik olarak belirlenir, ancak kahverengi tavuklarda ‘soluk sarılı’ yumurtalardaki artış enfeksiyöz bronşite , zayıf bağırsak sağlığına, ilaçlara, beslenmeye, yaşa, parazitlere veya strese bağlanabilir. Kabuk sivilceleri ve ‘zımpara’ görünümlü kabuklar, yumurta kanalının zarar görmesine bağlı enfeksiyöz bronşitis gibi viral enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.”


Kathryn Stewart, “Kabuk görünümdeki bozulmalar, yumurta kanalının zarar görmesine bağlı enfeksiyöz bronşitis gibi viral enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.”


Bazı viral ve bakteriyel hastalıklar tipik B kalite yumurtalara neden olabilir. 

Bazı enfeksiyöz bronşitis suşları genellikle buruşuk kabuklara ve soluk sarılı yumurtalara neden olur. 

Newcastle hastalığı sivri veya şekilsiz yumurtalara neden olabilir.

Mycoplasma synoviae tipik olarak yarı saydam görünümlü yumurtalara neden olur.

Egg Drop Sendrom ayrıca soluk, şekilsiz ve zayıf yumurtalara neden olabilir, ancak önemli bir üretim düşüşü ile birlikte gelir. 

Kathryn Stewart’ın, pozitif enerji dengesine sahip sağlıklı bir kabuk sağlamak için önerileri:

Beslenme

Kabuk büyük ölçüde kalsiyum karbonattan oluşur ve bir yumurta üretmek için gerekli olan 25 saatin 20 saatini alır. Rasyondaki kalsiyumun yarısı kadarı kabuk üretimi için gereklidir ve gerektiğinde kemiklerden kalsiyum mobilizasyonu gerçekleşir. Kemiklerden kalsiyum mobilizasyonu mutlaka engellenmelidir. Yetersiz tüylenme, kırmızı akar istilası, zayıf bağırsak sağlığı veya aşırı büyük yumurtalar nedeniyle rasyonda oluşann negatif enerji dengesi veya rasyonda kalsiyum, D3 vitamini ve fosfor eksikliği olan tavuklar, daha ince kabuk oluşumunun önlenmesi için daha fazla desteğe ihtiyaç duyacaktır.

Isı stresi

Isı stresi özellikle nefes nefese kalan tavuklarda oluşan metabolik değişim nedeniyle kalsiyum emilimini etkileyebilir. Özellikle sıcak bir yaz geçiren bölgelerde sıklıkla zayıf kabuklu ve hatta kabuksuz yumurta üretimi gözlemlenmektedir. Bu durumlarda, takviye önemlidir. Araştırmalar, kalsiyum takviyesini – yem veya su yoluyla – sağlamanın üretimi, FCR’nü, hormon ve bağışıklık fonksiyonunu ve ayrıca yumurta kütlesini ve kabuk kalitesini iyileştireceğini göstermiştir.

Yem miktarı

Kabuğun büyük bir kısmı gece boyunca oluşur. Bu nedenle, ışıklar kapatılmadan önce tavuğun bağırsaklarında yiyecek bulunmasını sağlayacak kadar yemesi önemlidir. Yoğun kırmızı akar istilası veya dışkılama gibi fiziksel rahatsızlıklar, dinlenme sürelerini önemli ölçüde kesintiye uğratabilir ve kabuk deformasyonuna yol açabilir.

Paketleme sorunları

Kılcal çatlaklar ve kabuk hasarları, paketleme makineleri tarafından daha da derinleştirilebilir. Bu nedenle paketleme makinelerinde geçişlerin mümkün olduğunca nazik olması ve bantların durup başlamak yerine tutarlı bir şekilde hareket etmesini sağlamak için çaba gösterilmelidir. Mekanik hasara uğrayan yumurtalar, riskli alanları kontrol etmek için yararlı bir gösterge olabilir.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.