Dolar 32,7457
Euro 35,1473
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32 °C
Açık

Yavaş büyüyen kanatlı hayvanlar CO2 emisyonlarını azaltabilir

11 Eylül 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Arazi Kullanımı Değişikliği (LUC) bileşeni dikkate alındığında, yavaş büyüyen tavukların karbondioksit emisyonlarının %85’i yemden kaynaklanmaktadır.Klasik Avrupa etlik piliç yemi rasyonu için yapılan hesaplamalara göre, yem ayak izinin %85’i yem içeriklerinden, geri kalan %15’i ise işleme ve nakliyeden kaynaklanmaktadır.

Fransa’nın Evian kentinde düzenlenen son Hubbard Premium Forumunda konuşan Hubbard Teknik Direktörü James Bentley, delegelere, yavaş büyüyen tavuklarda küresel ısınma potansiyelini azaltmak için cins seçimi ve verimliliğin kritik öneme sahip olduğunu söyledi.


James Bentley, “Yem, manipüle edebileceğimiz en önemli faktördür”


Olası azaltımlar şunları içermektedir:

 • Onaylı türün doğru kullanımı, kullanılan toplam yemi en aza indirir.
 • Cins için rasyonda doğru protein içeriği.
 • Alternatif bileşenler.
 • Maliyeti ve CO2’i optimize etmek için besin yoğunluğunun ayarlanması.
 • Döngüsel/yenileyici/düşük karbonlu tarım yöntemlerinin kullanılması.

Dr. Bentley, rasyonlarda uygun protein seviyelerinin korunmasının, özellikle de geleneksel etlik piliçlere kıyasla yemdeki amino asit yüzdelerinin çok önemli olduğunu söyledi. Örneğin, Hollanda Beter Leven 1* için ırk gereksinimlerine uyarlanmış daha düşük proteinli diyetlerin kullanılması, alternatifler ve sertifikalı soya kullanılarak sertifikasız soya gibi LUC içeriklerinin etkisinin azaltılmasına yardımcı olur.

Soya alternatifleri

Tarla fasulyesi soyaya alternatif bir protein kaynağı olarak ilerleme gösterse de sonuçlar tutarlı değildir.. Büyük broyler işletmelerinin verimliliği korumak için öngörülebilir girdilere ihtiyacı vardır. Kolza tohumu, ayçiçeği ve baklagillere yönelik tedarik zincirlerinde de büyük bir sorun bulunmaktadır; bu da bazı soya alternatiflerinin üreticiler için tarımsal açıdan cazip olmadığı anlamına geliyor.

Böcekler, PAP, alg proteini, ot proteini ve maya yan ürünleri gibi diğer teknolojiler ufukta görünüyor ancak Avrupa’da acil çözümler sunmuyor. Sertifikalı soya ile karşılaştırıldığında her ürünün CO2 durumunu değerlendirme ihtiyacı var, ancak aynı zamanda bunların rejeneratif/döngüsel tarımdaki etkileri açısından kullanılmasına yönelik uzun vadeli bir teşvik de göz önünde bulundurulmalıdır.

Yerel malzemelerBesin yoğunluğuna gelince Dr. Bentley, en düşük maliyetli yemin yüksek enerjili olduğunu, enerji içeriği nedeniyle protein açısından da yüksek değerlere sahip olduğu anlamına geldiğini, bu değerlere sahip rasyon için de soyanın yüksek orandakullanılmasının gerektiğini söyledi. Önümüzdeki zorluk, daha düşük besin yoğunluğuna sahip rasyonlar kullanmak ve Better Chicken Commitment piliçleri için soya gibi yüksek LUC’ye sahip “besin yoğunluğu yüksek” yüksek protein içeriklerinin kullanılması ihtiyacını ortadan kaldırmaktır. Toplam proteinin yüzdesi olarak daha fazla yerel içerik ve tahıl kullanılması ileriye yönelik bir yol olabilir.

Düşük karbon ayak izi

Tavukları için düşük karbon ayak izi üreten şirketlerden biri de Norveç merkezli Norsk Kylling’dir. 2021 yılında tamamlanan yaşam döngüsü analizinin sonuçları, şirket tarafından üretilen çiğ tavuk ürünlerinin karbon ayak izinin kg başına 4,1 CO2 eşdeğeri olduğunu gösterdi; bu, Norveç’te yetiştirilen Atlantik somonundan daha düşük bir karbon ayak izi anlamına gelmektedir.Daha hızlı büyüyen Ross piliçlerinden daha yavaş büyüyen Hubbard piliçlerine geçiş, karbon ayak izinde %1’lik bir düşüşe yol açmıştır. Ayrıca yetiştirme ve yumurtacı tavuğu üretiminde yem tüketimi azalmış, ölüm oranları düşmüş ve taşıma ihtiyaçları da azalmıştır.

Dr. Bentley özetle aşağıdaki yem GWP azaltımlarının altını çizdi:

 • Konsept için doğru, onaylanmış cinsi kullanın; örneğin, Daha İyi Tavuk Taahhüdü için Redbro kuşları.
 • Yem dönüşüm oranları, mevcut en iyi teknoloji kullanılarak yapılan seçimlerle yıldan yıla iyileştirildi.
 • Rasyondaki protein yüzdesinin türe göre optimize edildiğinden emin olun; proteini israf etmeyin.
 • Düşük karbonlu tarım malzemelerinden en iyi şekilde yararlanın.
 • LUC yem bileşenlerinin kaldırılmasından kaynaklanan değişiklikler, canlı piliçlerin kg’ı başına CO2’deki değişikliklerden, cinsteki değişikliklere göre daha büyük değişikliklere neden olur.
 • LUC temettü oluşturmak için düşük LUC içeriklerine odaklanın ve bunu refah ve diğer sürdürülebilirlik ölçütleri arasında nasıl dengeleyeceğinize karar verin.
 • Daha yüksek refah üretimi Avrupa’da hala Net Sıfır Stratejisinin bir parçası olabilir ancak sürdürülebilirlik 1 parametreden daha fazlasıdır.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.