Dolar 32,4203
Euro 34,7909
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20 °C
Az Bulutlu

Yapay zeka robotları beyaz et işlemede devrim yaratabilir mi?

21 Haziran 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

ABD’nde 4 araştırma şirketi, kanatlı eti işleme sektörü için kanatlı endüstrisine özel yapay zeka ve robot teknolojisinin geliştirilmesine öncülük ediyor.ABD Tarım Bakanlığı Ulusal Gıda ve Tarım Enstitüsü tarafından 4 yıllık bir projeyle 5 milyon ABD Doları tutarında hibe ile desteklenen araştırma kuruluşları, Kanatlı Etinin İşlenmesinde Ölçeklenebilir ve Akıllı Otomasyon Merkezi’nin kurulması konusunda çalışıyor.

Arkansas Üniversitesi , Georgia Teknoloji Enstitüsü , Nebraska-Lincoln Üniversitesi ve Fort State Valley Üniversitesi’nin ortak çalışmaları, tavuk eti işleme operasyonlarını ve sanitasyonu geliştirmek için yapay zeka, makine öğrenimi ve robotik otomasyonun birleştirilmesini sağlamak üzere çalışıyorlar.

Beyaz et işleme hattı çalışanları

Proje direktörü Jeyam Subbiah, Arkansas Tarımsal Deney İstasyonu’nun beyaz et işleme tesisleri için gıda güvenliği otomasyonuna odaklanmak amacıyla hibenin neredeyse yarısını (2,2 milyon ABD Doları) alacağını söyledi. Tavuk işlemeyi otomatikleştirmeye yönelik ivme, hastalığın işleme hattı çalışanları arasında hızla yayıldığı Kovid-19 salgınıyla başladı. O zamandan beri yeterli sayıda işçiyi işe almak çok zor oldu.


Jeyam Subbiah, “Arkansas Tarımsal Deney İstasyonu hibenin neredeyse yarısını alacak.”


“Beyaz et işleme hatları 70-80 yıl önce kurulmaya başladı. O zamandan beri teknolojide yalnızca kapasite artırımı yöünde değişiklikler oldu. Günümüzde artık dönüştürücü bir değişime ihtiyaç var” dedi.

Hassasiyeti artırın ve israfı azaltın

Subbiah, robot ellerin tavuğu tutma konusunda beceriksiz olduğunu ve kaygan etlerin düşmesini önlemek için yeni teknolojiye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Karkasları et parçalarına ayırmak da zorluydu: Arkansas Tarımsal Deney İstasyonu’nda Biyoloji ve Ziraat Mühendisliği’nde Yard. Doç. Dr. Donyi Wang, “İnsanlara bir bıçağın nasıl hassas bir şekilde kullanılacağını öğretmek yeterince zor” diye ekledi.“Robotik teknolojiler tekrarlanan görevler için uygundur ancak tavuk ürünlerini kesmek için gereken hassasiyet söz konusu olduğunda yeterince iyi iş çıkaramazlar” diye ekledi. Wang ayrıca, beyaz et işlemede kemik ayırıcılar gibi mevcut otomasyonlar çok fazla et israfına yol açmaktadır.” diye sözlerini sürdürdü.

“İnsan kemik sıyırıcıları, etin yaklaşık %13’ünü kemiklerin üzerinde bırakıyor. Bu oran otomatik kemik ayırıcılarında %16-17 düzeylerine çıkmaktadır. Endüstriyel ölçekte bu önemli bir değer kaybıdır. Hassasiyeti artırmak ve israfı azaltmak için yapay zeka ve sanal gerçeklikten yararlanacağız.”

Mikroplastikleri, sanitasyon verimliliğini ve bakteri yükünü görüntüleme teknolojileri geliştirilecek.

Wang ve Subbiah ayrıca tavuk etindeki plastikleri tespit etmek için hiperspektral görüntüleme geliştirecekler. Wang ayrıca sanitasyonun verimliliğini değerlendirmek amacıyla tesisin biyolojik haritasını çıkarmak için biyosensörle donatılmış mobil bir robot geliştirecek. Biyo harita potansiyel sıcak noktaları gösterdiğinde robot, bakterileri test etmek için otomatik olarak sürüntü toplayacak.

Finansman

Georgia Teknoloji Enstitüsü, tavukları ete dönüştüren işleme hatlarının otomatikleştirilmesine odaklanmak için 2,1 milyon ABD doları tutarında hibe alacak.


Doug Britton, “Nihai hedefimiz, kümes hayvanları ve et işleme endüstrisine dönüşümsel inovasyon kazandırmaktır.”


Tarımsal Teknoloji Araştırma Programı yöneticisi Doug Britton şunları söyledi: “Nihai hedef, otomasyon, robotlar, yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojisi aracılığıyla kümes hayvanları ve et işleme endüstrisine dönüşümsel inovasyon kazandırmaktır.”

Geri kalan mali destek, Sosyoloji Profesörü Julia McQuillan’ın robotiğin kümes hayvanı endüstrisindeki işçiler üzerindeki etkilerini ve teknolojiyi nasıl algıladıklarını inceleyeceği Nebraska-Lincoln Üniversitesi’ne gitti.


Julia McQuillan, “Sonunda kırsal alanlara yeni sahipleri tarafından işletilen işletmeler getirmeyi umuyoruz.”


“Sonunda kırsal alanlara yeni sahipleri tarafından işletilen işletmeler getirmeyi umuyoruz. Gıda bilimcileri, bilgisayar bilimcileri, yayım öğretim üyeleri ve robot mühendisleriyle işbirliği yapmak, girişimciler, çalışanlar ve diğer paydaşlar için yeniliklerin anlamlarını anlamak ve sosyolojide bilim, teknoloji ve toplum hakkındaki temel teorileri geliştirmek için inanılmaz fırsatlar sunuyor.”


Brou Kouakou, “proje aracılığıyla geliştirilen teknolojinin diğer et endüstrileri için kullanılıp kullanılamayacağını da araştıracağız.”


Son olarak, Georgia’da bulunan Fort Valley Eyalet Üniversitesi’nin araştırmadan sorumlu Dekanı Brou Kouakou, proje aracılığıyla geliştirilen teknolojinin diğer et endüstrileri için kullanılıp kullanılamayacağını görmek amacıyla uygulamasını araştıracak.

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.