Dolar 32,2249
Euro 34,8697
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17 °C
Az Bulutlu

Yapay zeka ile kanatlı hayvanların bağırsaklarının takibi

13 Eylül 2023

Uğraş Kaynarca – Veteriner Hekim

Enfeksiyonu ve anti-mikrobiyal direnci tespit etmek ve etlik piliç yetiştiriciliğinde yeni tedavi yöntemlerini desteklemek için yeni bir araştırma, Birleşik Krallık Hükümeti’nden (13,4 milyon €) yatırımının bir kısmını alacak.Nottingham Üniversitesi Biyoinformatik Bölümü Doç. Dr. Tania Dottoni tarafından yönetilen yeni yaklaşım, bağırsak mikrobiyomunun yapay zeka ve omikler aracılığıyla izlenmesini içeriyor.

Dottorini’nin araştırma temaları arasında hem hayvanlarda hem de insanlarda bulaşıcı hastalıkları anlamak ve teşhis etmek ve antimikrobiyal direncin mekanizmasını ve yayılmasını incelemek için yeni bilişim, makine öğrenimi ve yapay zeka çözümlerinin geliştirilmesi yer alıyor. 

Bu çözümler, araştırmaları genellikle tahmine dayalı modeller geliştirmek ve omics teknolojilerinden (genomik, transkriptomik, proteomik) büyük ölçekli veri analizi içeren senaryolarda veri kaynaklarının doğru işlenmesini sağlamak için farklı disiplinleri ve bilgileri birleştirmeyi içerir.

Antimikrobiyal dirençli E. coli bakterileri

Geçen yıl PLoS Computational Biology dergisinde yayınlanan son araştırma, Çin’de faaliyet gösteren büyük ölçekli bir ticari kanatlı işletmesinde uzunlamasına bir çalışma gerçekleştirmek için Çinli bilim adamlarıyla birlikte çalışmayı inceliyordu. 

Çalışmada antimikrobiyal dirençli E. coli bakterilerinin ve antimikrobiyal direnç genlerinin (ARG’ler) ortaya çıkışı ve insanlara yayılması dikkate alındı.

Makine öğrenimi ile desteklenen tam genom dizilimi ve gen paylaşım ağı analizi, tam genom filogenetik analizi ve tek nükleotid polimorfizmlerine (SNP’ler) dayalı ağ analizi kullanılarak hayvancılıkta hayvanlar, insanlar ve çevre arasındaki antibiyotik direnç paylaşımını tanımlamaktadır.

Çoklu ilaca direnç profilleri

Araştırmacılar, hayvancılık, insanlar ve çevre arasında filogenetik olarak birbirine karışmış ve çoklu ilaca direnç profillerinin yüksek oranda paylaşıldığı, birbiriyle oldukça ilişkili, patojenik olmayan ve patojenik E.coli suşları buldu.

Akademi, endüstri ve politika yapıcılarla birlikte geliştirilen fon akışı, endemik hastalıkların Birleşik Krallık hayvancılık sektörü üzerindeki etkisini hafifletecek ve dijital tarım ve makine öğrenimini yoğun bir şekilde vurgulayacak yenilikçi çiftlik içi çözümler sunmayı amaçlıyor.

Çiftçileri, veterinerleri ve araştırmacıları bir araya getiriyoruz


Christine Middlemiss, “Bu fon, yeni çözümler geliştirmek ve test etmek için çiftçileri, veterinerleri ve araştırmacıları bir araya getiriyor.”


Birleşik Krallık Veteriner Baş Yetkilisi Christine Middlemiss, desteğin ikinci aşaması olan finansmanı memnuniyetle karşıladı ve Birleşik Krallık’ın bulaşıcı hayvan hastalıklarının üstesinden gelmek için çiftçilerle işbirliği içinde çalışmaya kararlı olduğunu söyledi: “Bu fon, yeni çözümler geliştirmek ve test etmek için çiftçileri, veterinerleri ve araştırmacıları bir araya getiriyor. Birleşik Krallık’taki besi hayvanlarının sağlığı ve refahı açısından gerçek bir fark yaratarak, çiftlikteki en ciddi hayvan sağlığı sorunlarımızdan bazılarının üstesinden gelinmesini sağladık.”

Mali destek alan diğer kanatlı hayvan projeleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Birleşik Krallık’ta serbest gezen sürülerde yumurta üretimindeki düşüşlerin önlenmesi: çiftlik uygulamaları, sürü enfeksiyonları ve bağışıklık arasındaki etkileşimlerin anlaşılması. Bu, Liverpool Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kannan Ganapathy tarafından yönetiliyor.
  • Kanatlı hayvanlarda ko-enfeksiyonların Marek hastalığı üzerindeki etkileri ve yeni rekombinant Marek hastalığı virüs vektör aşılarının geliştirilmesi. Baş araştırmacı, Pirbright Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yongxui Yao tarafından yönetiliyor.

Prof. Dr. Guy Poppy, “Birleşik Krallık Hayvancılık Sektörü’ndeki endemik hastalıkların hayvan refahı, üretkenlik ve sürdürülebilir tarım açısından önemli zorluklar oluşturuyor.”


Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Guy Poppy, Birleşik Krallık Hayvancılık Sektörü’ndeki endemik hastalıkların hayvan refahı, üretkenlik ve sürdürülebilir tarım açısından önemli zorluklar oluşturduğunu söyledi.

“Akademi, endüstri ve son kullanıcıların kolektif uzmanlığını bir araya getirerek, bu girişimin hastalık kontrolünde çığır açan başarılara yol açacağından ve daha sağlıklı ve daha üretken bir hayvancılık sektörünü teşvik edeceğinden eminiz.”

Keyifli okumalar dileriz.

Kaynak: Poultry World

Print Friendly, PDF & Email

Turkish Poultry Net

Haberler ve Aylık Dergi bildirimi almak için Abone olun

Haftalık güncellemeler - Turkish Poultry Aylık Dergi bildirimi almak için kaydolun.

Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.